D. Trumpas paskelbė apie JAV pasitraukimą iš Pasaulio sveikatos organizacijos. Tarp priežasčių vykdomajame įsakyme minimas „netinkamas pandemijos, kilusios dėl Kinijos veiksmų, valdymas ir PSO nesugebėjimas pademonstruoti nepriklausomybės nuo valstybių narių politinės įtakos“.
Prezidentas pasirašė įsaką, kuriuo JAV pasitraukia ir iš Paryžiaus klimato susitarimo. Tą patį jis padarė ir per savo pirmąją kadenciją.
Pagal šį susitarimą beveik 200 šalių įsipareigojo neleisti, kad pasaulinis atšilimas neviršytų 2°C, o idealiu atveju – 1,5 laipsnio.
Be to, D. Trumpas sakė, kad jo administracija nuo vasario 1 d. įves 25 proc. muitus Meksikai ir Kanadai.
Jis teigė, kad BRICS šalims JAV gali įvesti ne mažesnius kaip 100 proc. prekybos muitus.
JAV prezidentas taip pat sakė, kad šalis gali įvesti muitus ir Europos prekėms. Kad taip neatsitiktų, D. Trumpas pareikalavo, kad Europa iš JAV pirktų daugiau naftos ir dujų.
Griežtesni įstatymai
D. Trumpas pasirašė įsaką, kuriuo paskelbė nepaprastąją padėtį prie pietinės JAV sienos, todėl ten bus dislokuoti papildomi pareigūnai.
Meksikos narkotikų karteliai paskelbti užsienio teroristinėmis organizacijomis, todėl prieš juos galima panaudoti karinę jėgą.
Taip pat buvo panaikinta teisė į gimimu įgytą pilietybę: jei tėvai gyvena JAV nelegaliai arba vaiko motina atvyko į JAV su viza, o vaiko tėvai nėra JAV piliečiai, vaikui nebus suteikta pilietybė. Pranešama, jog D. Trumpo administracijai dėl šio įsako jau iškelta byla.
Be to, jis atšaukė Joe Bideno sprendimą, kuriuo Kubai buvo panaikintas terorizmą remiančios valstybės statusas.
Taip pat buvo įsteigtas Vyriausybės efektyvumo departamentas (angl. „Department of Government Efficiency“, DOGE). Iš pradžių buvo planuota, kad DOGE bus patariamasis organas, tačiau galiausiai jis tapo vykdomosios valdžios dalimi.
Sumaištį kelia tai, kaip Elonas Muskas, kurio įmonės turi daugiamilijardinių sutarčių su vyriausybe, gali būti šios struktūros dalimi. Jo paskyrimas vyriausybės darbuotoju, o ne išoriniu patarėju, keltų susirūpinimą dėl interesų konflikto.
D. Trumpas pervadino ir keletą JAV lankytinų objektų, įskaitant McKinley kalną (Denali) ir Amerikos įlanką (Meksikos įlanką), tokiu būdu, pasak jo, „pagerbė Amerikos didybę“.
Be to, jis atšaukė 78 J. Bideno pasirašytus vykdomuosius įsakymus bei memorandumus ir pradėjo daugiau kaip 1 tūkst. ankstesnės administracijos paskirtų žmonių atleidimo procesą.
D. Trumpas suteikė malonę Kapitolijaus šturmo 2021 m. sausio 6 d. dalyviams ir paleido juos iš kalėjimo.
Pranešama, jog „TikTok“ draudimas šalyje buvo atidėtas 75 dienoms. D. Trumpas pridūrė, kad šia programėle dažniausiai naudojasi vaikai ir JAV turi svarbesnių problemų nei galvoti apie tai, kad Kinijos valdžios institucijos renka vaikų duomenis.
Parama Ukrainai
D. Trumpas pareiškė, kad kitos NATO šalys turės padidinti finansavimą Ukrainai, nes, pasak jo, JAV Kyjivui paremti išleido jau 200 mlrd. dolerių (apie 194 mlrd. eurų).
Verta paminėti, kad 2025 m. sausio mėn. duomenimis, nuo prezidento J. Bideno vadovavimo pradžios, JAV suteikė Ukrainai 66,5 mlrd. dolerių (apie 64,5 mlrd. eurų) vertės karinę pagalbą ir daugiau nei 30 mlrd. dolerių (apie 29 mlrd. eurų) gynybai.
Taigi bendra JAV paramos Ukrainai suma, įskaitant karinę ir biudžetinę paramą, neviršija 100 mlrd. dolerių (apie 97 mlrd. eurų).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!