„Šis ir keli faktoriai jau pakeitė spausdinimo industriją, ypač jei kalbame apie aplinkai draugiškus srendimus. Taip pat spausdinimo technologijas keičia išmaniosios technologijos. Šiandien mes galime daug dalykų peržiūrėti ir alikti išmaniajame telefone. Tarkime, nebereikia spausdinti lėktuvo įlaipinimo kortelės, nes yra specialios programėlės, kurios bilietus gali atvaizduoti išmaniojo ekrane ir jis yra nuskaitomas įlaipinimo metu”, - minčiai, kad spausdintą tekstą pakeičia ekranai, pritaria kompanijos „Hewlett-Packard“ pardavimų vadovė Skandinavijos ir Baltijos šalims Rūta Mikulėnaitė.
Spausdinimo paradoksas
Vis dėlto, pasak ekspertės, net ir esant šioms technologijoms spausdinimo rinka auga, o gamintojai patys skatina spausdinti teisingai. Tai reiškia, kad reikia pasirinkti tinkamą spausdintuvą.
„Kiekvienas biuras yra skirtingas ir, tarkime, mažai įmonei tikrai nereikia didelio spausdintuvo. Yra spausdintuvai, kurie gali spausdinti ant abiejų pusių. Skatiname naudoti originalias medžiagas ir dažus, dėl kurių nereikėtų dokumento perspausdinti iš naujo”, - pabrėžia R. Mikulėnaitė.
Anot jos , nėra tokios įmonės, kuri galėtų apsieiti be spausdinimo. Mat kiekviena įmonė analizuoja savo rezultatus ar planus ir labai dažnai norima pasižiūrėti ne į ekraną, bet atspausdintą variantą.
Spausdina ne tik tekstus
Išmaniesiems ekranams dalį spausdintuvų stumiant į technikos muziejus, yra technologija, kuri nebus pakeičiama. Skaičiuojama, kad po kelių metų trimačiai spausdintuvai žmonių namuose bus tokie pat įprasti kaip šiandieniniai spausdintuvai. Pasak trimačius spausdintuvus platinančios įmonės „ABC Data Lietuva“ jaunesniojo produktų vadybininko Raimondo Sokolovskij, pirmiausiai ši technologija atsiras versle, mat čia yra platesnės panaudojimo galimybės.
„Tarp pirmųjų trimačių spausdintuvų pritaikytojų gali būti netgi menų gimnazijos arba parduotuvės, kurios gali spausdinti dovanas. Jei klientas nori kažkokios unikalios staigmenos, įmonė gali per dvi valandas arba dieną atspausdinti užsakymą. Šiuo metų automobilių gamintojas „Volkswagen“ pasirašė sutartį su viena Lenkijos trimačio spausdinimo bendrove, taigi naujausio modelio „Passat“ vidaus apdaila bus gaminama būtent šiuo būdu“, - pasakoja jis.
Kaina kris
Šiandien trimačių spausdintuvų gamintojai tik įgauna pagreitį, todėl negali išnaudoti gamybos mastų, idant būtų gaminama pigesnė produkcija. Vis dėlto, žaliavų, iš kurių gaminami trimačiai objektai, kainos krenta ir tai atveria namų ūkių duris šiai technologijai.
„Žaliavų arba specialių vijų, skirtų trimačiam spausdinimui, kainos krenta. Mat yra įmonių, kurios ieško efektyvesnių technologijų. Dabar žaliavos yra tokios, kad galutinį produktą galima perdirbti. Taip pat galima spausdinti objektus, kuriems reikia žaliavos maišytos su medžiu“, - teigia R. Sokolovskij.
Visgi kyla klausimas, kam žmonėms namuose reikalingas trimatis spausdintuvas. Pasak eksperto, panaudojimo galimybės varijuoja nuo labai praktiškų iki kūrybiškų sprendimų.
„Šiuo metu galima atsispausdinti įvairias drabužių detales kai užtrauktukai, sagos ar specifiniai susegimai. Žmonės spausdina dantų šepetėlių puodelius arba dušo galvutes. Vienas mano draugas tokią atsispausdino dinozauro galvos formos. Galimybės yra neribotos. Pavyzdžiui, namuose sulūžo užuolaidų žiedas, o parduotuvėje juos parduoda tik po kelis. Jei reikia tik vieno, žmogus gali jį atsispausdinti tiesiog namuose“, - pasakoja jis.