• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kalbant apie Afganistaną galima ir apie Lietuvą šį bei tą pasakyti.

Europos Sąjungos misijos Afganistane vadovas Vygaudas Ušackas yra vėtytas ir mėtytas. Jis turėjo progos savo kailiu patirti vienos valstybės vadovės neprognozuojamą elgesį, kai dar buvo tos šalies užsienio reikalų ministras. O naujoje darbo vietoje gali paaiškėti, kad jis nuo vilko pataikė ant meškos.

REKLAMA
REKLAMA

Štai kokias kalbas skleidžia vienas JAV diplomatas: Afganistano prezidentas Hamidas Karzai yra itin emocingas ir nekontroliuoja savo veiksmų, gali būti, kad jis vartoja narkotikus. Tokia neoficiali nuomonė iliustruoja tai, ką šiomis dienomis oficialiai pareiškė Baltieji rūmai: dėl H. Karzai kalbų gali būti atšauktas gegužę numatytas jo vizitas į Vašingtoną.

REKLAMA

JAV ir kitas NATO valstybes suerzinę H. Karzai pareiškimai buvo tokie: jei Vakarai jį ir toliau spaus dėl reformų, jis prisijungs prie talibų.

Dėl H. Karzai kalbų kilęs šurmulys daugiau pasako apie Amerikos sunkumus toje šalyje nei apie Afganistano prezidento psichikos būklę. NATO pajėgos kontroliuoja tik dalį Afganistano teritorijos, bet politiškai Vakarai turi remtis vietine Afganistano valdžia.

REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, JAV gali sugalvoti, kaip pašalinti H. Karzai iš prezidento posto, jeigu jis galutinai įkyrės, tačiau Amerika neturi galios atimti iš H.Karzai vienos iš puštūnų genčių vado titulo. Ta gentis skaitlinga kaip lietuvių tauta. Taigi H. Karzai tikrai turi kur trauktis. Kyla klausimas, kas yra tikrieji Afganistano šeimininkai – amerikiečiai ar šalies genčių vadai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurių valstybių vadovai, pasigendantys JAV prezidento Baracko Obamos dėmesio, gali tik pavydėti Hamidui Karzai. Nors santykiai tarp JAV valdžios ir Afganistano prezidento šiuo metu vertinami kaip itin blogi, kovo pabaigoje B. Obama lankėsi Kabule ir susitiko su šalies prezidentu. Jei gegužę šis dar nebus perėjęs į talibų pusę, Amerikos prezidentas jį priims Baltuosiuose rūmuose ir veikiausiai kalbės daugiau nei pusvalandį – tik tiek truko abiejų prezidentų susitikimas Kabule.

REKLAMA

Galima suprasti, kodėl B. Obamai rūpi sunkiai sukalbamas Afganistano prezidentas. Nuo JAV politikos toje šalyje sėkmės priklauso ir Amerikos prestižas pasaulyje, ir galbūt B. Obamos pergalė prezidento rinkimuose, jeigu jis kels savo kandidatūrą antrai kadencijai.

Užduosiu klausimą, kuris, atrodo, visiškai nesusijęs su Afganistanu. Kažin, apie kokius labai reikšmingus dalykus B. Obamai papasakotų vienos pokomunistinės šalies itin ambicinga prezidentė, jeigu jai pavyktų bent pusvalandį su juo pakalbėti akis į akį? Pamokytų, kaip tvarkyti privalomojo sveikatos draudimo reikalus? Paklaustų, kodėl šis dar neatsiprašė dėl slaptų JAV kalėjimų toje šalyje?

REKLAMA

Klausiu todėl, kad manau, jog siekiant šnekėti galingam sąjungininkui tiesiai į ausį reikia suvokti to sąjungininko prioritetus. Bet kai kas mano, jog sąjungininkas bus atidesnis, jei prieš pokalbį bus kaip reikiant pasiožiuota. Trept, trept kojele – tokia „aukštoji diplomatija“ kartais veikia. Bet viskas priklauso nuo to, kas trepsi. Kai trepteli Afganistano prezidentas, Baltieji rūmai dar išgirsta. O tas Vilniuje sukeltas triukšmelis – tikrai ne geležinės vilkės staugimas ir net ne krepštelėjimas.

***

Susijęs tekstas: Obama greičiau susitiks su Kadyrovu nei su Grybauskaite

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų