• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Patikėję Seimo nario E. Žakario paskelbta informacija, pas šeimos gydytojus suskubo gyventojai, kurie sugaišo nemažai laiko ir liko nieko nepešę.

REKLAMA
REKLAMA

Poliklinikas užplūdo gyventojai, tikėdamiesi transporto kompensacijų

Seimo narys Edvardas Žakaris turbūt norėjo gero, tačiau išėjo kaip visada.

Viešai paskelbęs gerą naujieną neįgaliesiems, politikas dalį informacijos nutylėjo ir užvirė tikrą košę, kurią dabar priversti srėbti šeimos gydytojai, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos medikai bei patys neįgalieji, turintys judėjimo sutrikimų. Ligoti žmonės, tikėdamiesi E. Žakario pažadėtų kompensacijų, vargsta poliklinikose, gaišta savo ir gaišina medikų laiką, kad sužinotų, jog lieka prie tos pačios suskilusios geldos.

REKLAMA

Pranešė tik dalį tiesos

Praėjusių metų gruodžio mėnesį šalies valdžia nusprendė grąžinti transporto kompensacijas judėjimo negalią turintiems neįgaliesiems. Šią gerą žinią spaudoje viešai paskelbė Seimo narys Edvardas Žakaris ir neįgaliesiems, norintiems kompensacijų, patarė kreiptis į šeimos gydytojus.

REKLAMA
REKLAMA

Gerai, kad Seimo narys, artėjant rinkimams, skuba žmonėms pranešti geras naujienas, informuoja gyventojus apie Seimo priimamus sprendimus, tačiau bėda ta, kad politiko paskelbta informacija buvo labai paviršutiniška ir netiksli, nutylėta, kad Seimo nario paminėtos kompensacijos priklauso toli gražu ne visiems judėjimo negalią turintiems asmenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perskaitę politiko pranešimus, neįgalieji plūstelėjo pas šeimos gydytojus. Pasak gydytojų, žmonių ateina tiek daug, kad medikai jau net nebeskaičiuoja ligonių srauto, kurie kasdien apsilanko tikėdamiesi žadėtų kompensacijų. Be to, galutinį sprendimą dėl kompensacijų skyrimo priima ne šeimos gydytojai, bet Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, į kurią pacientą gali nukreipti šeimos gydytojas, jeigu mato, kad ligoniui priklauso kompensacija.

Transporto kompensacija, pasak medikų, neįgaliam žmogui priklauso tik tada, kai paciento ligos sunkios, jis nevaikšto, yra amputuotos kojos, sunkiai valdo kūno pusę, nenulaiko pusiausvyros, prieš sąnarių protezavimo operaciją, kai yra nejudrūs sąnariai... Tačiau Seimo narys apie tai nepranešė.

REKLAMA

Vertina kaip rinkiminį manevrą

„Gyventojai mano, kad šeimos gydytojai, kaip dievai – viską gali padaryti. Kiekvienas žmogus nori pinigų, tačiau nereikia pamiršti, jog daugumai vyresnių žmonių skauda sąnarius, bet tai nereiškia, kad visi ir gaus tą kompensaciją, o Žakaris turėtų būti atsargus, nes tokia išmesta informacija naudojasi pacientai“, - kalba Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Benedikta Gurinienė.

REKLAMA

Anot gydytojos, būna dienų, kai pas ją ateina 5–7 gyventojai, kuriems tenka pildyti dokumentus transporto kompensacijai gauti, nors akivaizdu, kad kompensacijos žmonėms nepriklauso.

„Visi nepatenkinti, kai aiškiname, kad nėra tokio punkto, tokios ligos, kuri sąlygotų būtent tam žmogui kompensaciją už transportą. Manau, kad jei seimūnai nežino apie mediciną, tegul pasitaria su specialistais prieš pateikdami tokią informaciją viešumai. Taip išeina, kad žmogui reikia vaikščioti pas specialistus tam, kad gautų patvirtinimą apie kompensacijos nepriklausymą. Tokiu būdu žmonės yra gaišinami ir klaidinami“, - stebisi gydytoja B. Gurinienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji E. Žakario paskelbtą informaciją spaudoje vertina kaip rinkiminį manevrą, nes visi nori kuo daugiau pažadėti.

Neįgalumo nustatymo tarnyboje stebuklai nevyksta

Negana to, ne visi pacientai, sužinoję, kad kompensacija jiems nepriklauso, tiki šeimos gydytojos žodžiais. Buvo ir tokių, kurie šeimos gydytojus apkaltino melu, juk Seimo narys E. Žakaris tiesiai šviesiai paskelbė, kad kompensacijos priklauso. Tokie pacientai reikalauja siuntimo į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, o medikams belieka paklusti, siuntime nurodant, kad jis išrašytas pačiam pacientui prašant.

REKLAMA

Tačiau stebuklų nevyksta ir Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje. Šios tarnybos Šiaulių I teritorinio skyriaus vedėjas Gediminas Jokubaitis teigia irgi pastebėjęs, jog pastaruoju metu į juos kreipiasi daugiau neįgaliųjų, kurie tikisi gauti transporto kompensaciją.

REKLAMA

„Dabar norinčiųjų atsirado daugiau, nes spaudoje pasirodė nepilna informacija. Reikia sukonkretinti, kas ir kokiu atveju gali tikėtis kompensacijos, o ne apgaudinėti žmones viešai“, - pastebi G. Jokubaitis.

Medikus apkaltino tingėjimu

Pats Seimo narys E. Žakaris teigė, kad jo tikslas buvęs informuoti, o ne klaidinti žmones.

„Netoleruosiu, kad mane šmeižia ir pateiktą informaciją prilygina rinkiminei reklamai. Mano tikslas visai kitoks buvo – aš juk už savo pinigus spausdinau informaciją, norėdamas žmonėms gero, juos informuoti, kad pasikeitė tvarka ir kad gali tikėtis dėl transporto kompensacijų grąžinimo ar pratęsimo. Visai informacijai neužtektų laikraštyje vietos. Kas ieško, ko nepametęs, tas nieko negaus, tačiau žmonių teisė rinktis, kaip jiems elgtis. Manau, kad medikai, tingėdami pildyti dokumentus, mano pranešimus primeta rinkiminei kampanijai“, - kalbėjo Seimo narys E. Žakaris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kriterijai, pagal kuriuos nustatoma transporto išlaidų kompensacija

Specialusis transporto išlaidų kompensacijos poreikis nustatomas asmenims, labai ryškiai sutrikus jų judėjimo funkcijai, esant atitinkamoms organizmo būklėms, pagal šiuos pagrindinius kriterijus:

vienos arba abiejų kojų paralyžius arba ryški parezė, kai reikalingos techninės pagalbos priemonės: neįgaliųjų vežimėlis, vaikštynė, ramentai ar kitos priemonės; kai yra ryški ataksija; abiejų kojų trombobliteruojamosios ligos, esant II laipsnio arterinės kraujotakos lėtiniam nepakankamumui; abiejų kojų III–IV laipsnio lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas; abiejų kojų limfostazė (III laipsnio galūnės edema – nuo 4 iki 6 cm storesnė galūnė; IV laipsnio galūnės edema – daugiau nei 6 cm storesnė galūnė); abiejų pėdų bigės; šlaunies arba blauzdos bigė, nesant galimybės pritaikyti protezo (universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos gydytojų konsiliumo sprendimu); klubo sąnario ankilozė arba labai ryški (sulenkimas nuo 10–30 laipsnių, vidinė rotacija mažiau kaip 10 laipsnių, išorinė rotacija mažiau kaip 5 laipsniai, atitraukimas mažiau kaip 5 laipsniai, pritraukimas mažiau kaip 0 laipsnių) kontraktūra; kelio sąnario ankilozė arba labai ryški (sulenkimas mažiau kaip 100 laipsnių, ištiesimas ne mažiau kaip 15 laipsnių) kontraktūra; operaciniu būdu neišgydoma arba negydytina čiurnos sąnario ankilozė, esant netaisyklingai pėdos padėčiai (universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos gydytojų konsiliumo sprendimu); operaciniu būdu neišgydomas arba negydytinas ar netikras šlaunikaulio arba blauzdikaulio sąnarys (universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos gydytojų konsiliumo sprendimu); III–IV laipsnio stuburo deformacijos, trukdančios stovėti ir vaikščioti; inkstų IV laipsnio nepakankamumas, gydomas dializėmis; persodinta ar dirbtinė širdis.

REKLAMA

Gydantis gydytojas, nustatęs diagnozę ir atsižvelgęs į tai, kad, taikant gydymą ir (ar) reabilitacijos priemones, išlieka organizmo funkcijų sutrikimų, parengia ir siuntimą į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, pridėdamas patvirtintus medicininių tyrimų (instrumentinių, laboratorinių), patvirtinančius ligos sunkumą ir diagnozę, prireikus išrašus iš gydymo stacionare ligos istorijos. Priklausomai nuo asmens organizmo funkcijų sutrikimo pobūdžio įteikiami dokumentai: informuojantys apie Bartelio indeksą, funkcinio nepriklausomumo testą, skausmo įvertinimo skalę, raumenų būklės įvertinimą, judėjimo funkcijos sutrikimo laipsnį.

Bet kuriuo atveju, asmuo norintis, kad jam būtų nustatyti specialieji poreikiai, pirmiausiai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją ir jis sprendžia ar asmens sveikatos būklė atitinka nustatytus kriterijus.

L. Abromavičienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų