Trakų rajone gyvenantis 51-erių Romas išgyveno sunkią traumą. Dar prieš gerą pusmetį su žmona penkis vaikus auginantis vyras buvo žvalus ir tvirtas. Visgi aukštyn kojomis viską apvertė sausį nutikęs nelaimingas atsitikimas, po kurio jis vaikščioti be ramentų jau nebeišgali.
Švedijoje statybose lietuvių įmonėje dirbęs Romas susižalojo ne darbo metu, tad pagalbos kreipėsi į mūsų medikus. Pas šiuos jis nuskubėjo vos gavęs lėktuvo bilietus į gimtinę.
Po ilgų tyrimų gydytojams pavyko nustatyti skausmo priežastį – 13 stuburo slankstelio kompresinį lūžį. Buvo atlikta operacija ir paskirta reabilitacija. Tačiau ir po jos būklė nepagerėjo. Todėl dar gegužės pabaigoje Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje buvo suplanuota antroji operacija. Tačiau ji taip ir neįvyko. Likus kelioms dienoms paaiškėjo, kad gydytojai nebeturi procedūrai reikalingų įrankių. Nežinioje likęs Romas atvirauja, kad sveikata kasdien blogėja.
„Prastėja visai, nes dar galėdavau sėsti į mašiną ir važiuoti. Dabar negaliu nei stovėti, nei vaikščioti. Viskas blogai. Nei miegoti, viskas nugulėta. Praktiškai eini kaip per stiklus, kojos nutirpusios, juosmuo nutirpęs, nejaučiu“, – apie prastą sveikatą pasakoja Romas.
Romo žmona Asta sako, kad vyro negalavimas palietė visą šeimą. Namuose tenka darbuotis už du. Moteris piktinasi, kad medikai anksčiau nediagnozavo traumos.
„Buvome nuvažiavę pas daktarus, darė nuotraukas, švietė, ir tai nieko nematė. Galėjo įvertinti ir kad buvo ta sena trauma. Tiesiog viskas nusitempė į labai toli“, – teigia Romo žmona Asta.
Romo gydytojas, operaciją atlikti turėjęs neurochirurgas Žydrūnas Račkauskas sako, kad reikalingų instrumentų pati ligoninė neturi, mat tokios operacijos gana retos, tad buvo pasirašiusi sutartį su viena įmone ir kurį laiką reikalingus įrankius iš jos nuomavosi. Dabar sutartis baigėsi, o naujai sudarytas reikalingas viešasis konkursas, kuriam reikia laiko. Šiuo metu Lazdynuose Romui prieinami tik operacijai reikalingi implantai. O instrumentų, pasak neurochirurgo, Lietuvoje neturi jokia kita gydymo įstaiga.
„Būna sutartys ir perka implantus, o firmos tuo pačiu pristato panaudos sutartimi ir instrumentus. Tai rinkinys instrumentų, su kuriais galima panaudoti implantus. Sutartis baigėsi, implantų dar liko, bet firma atsiėmė instrumentus ir grąžino į užsienį“, – tvirtina neurochirurgas Žydrūnas Račkauskas.
Atsakymų iš ligoninės nesulaukęs Romas svarstytų galimybę gydytis užsienyje, tačiau baiminasi didelių kainų. Beje, vyras prisimena, kad tinkamų paslaugų nesulaukė ne tik ligoninėje, bet ir reabilitacijoje. Esą dalis paskirtų pratimų net netiko jo traumai.
„Jei būtų galimybės, tai aišku, į užsienį vykčiau gydytis, nes labai pakraupau visa medicina. Ir ta pačia reabilitacija. Skyrė man su stuburo lūžiu, kai aš negaliu sėdėti, iš aštuonių tris procedūras sėdimas gydytoja skyrė“, – pasakoja Romas.
Valstybinės ligonių kasos atstovai sako, kad galimybė operuotis užsienyje ir sulaukti kompensacijos yra. Tiesa, tam turėtų pritarti gydytojų konsiliumas. Visgi Ligonių kasų atstovas Rimantas Zagrebajevas primena ir kitas taisykles – prieš siųsdamas pacientą į ligoninę, jį apžiūrintis gydytojas turi jam pasiūlyti bent tris alternatyvius variantus. O ir pats pacientas pasidomėti, ar iš tiesų tokios operacijos atliekamos tik vienoje šalies ligoninėje. Galbūt ją galima atlikti ir be minėtųjų instrumentų. O yra ir tokių atvejų, kai ligoninė nenorėdama prarasti paciento apie kitas galimybes esą tiesiog nutyli. Pašnekovas taip pat priduria, kad iškilus tokiems klausimams tautiečiai gali drąsiai kreiptis į ligonių kasą, kuri taip pat patikrina kokios alternatyvos egzistuoja.
„Nuo to momento, kai pacientas kreipiasi į gydymo įstaigą, tai gydymo įstaiga, pagal galiojančią tvarką, per 60 kalendorinių dienų privalo suteikti tą paslaugą. Jei dėl kažkokių objektyvių priežasčių gydymo įstaiga mato, kad negalės suteikti reikiamos paslaugos, privalo organizuoti paciento gydymą kitoje įstaigoje“, – teigia R. Zagrebajevas.
Oficialaus atsakymo Lazdynų ligoninė nepateikė, tačiau pranešama, kad dėl stuburo operacijos laukiančio Romo jau įvyko gydytojų konsiliumas ir artimiausiu metu bus svarstoma, pasirašyti naują sutartį su reikalingų instrumentų gamintojais ar pasiūlyti pacientui alternatyvą.