• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Premjero Viktoro Orbano vadovaujama nacionalistų vyriausybė per pastaruosius kelis mėnesius į šipulius sudaužė tai, ką Vengrija sukūrė per daugiau nei du nepriklausomybės dešimtmečius.

REKLAMA
REKLAMA

Šalis reformuoja Centrinį banką, duomenų apsaugos ir teismų sistemą, keičia konstituciją ir įteisina daugybę draudimų. ES ketina imtis teisinių veiksmų ES reikalavimų nenorinčiai laikytis vengrų valdžiai. O Lietuvos parlamentarai siūlo su Vengrija solidarizuotis.

REKLAMA

Diktatoriška dvasia

Pirmą šių metų dieną įsigaliojusi naujoji Vengrijos konstitucija į V.Orbano valdomos partijos ,,Fidesz“ rankas atidavė ne tik šalies žiniasklaidą, teismus ir Centrinį banką, bet net religijos išpažinimą. Konstitucijoje įteisintos 14 valstybinių religijų ir atmetamos visos kitos, įskaitant islamą, budizmą, induizmą ir daugelį kitų.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį Europos Parlamente vyko audringos diskusijos, kuriose Vengrijos premjeras neigė kaltinimus dėl jo esą autoritarinio valdymo. Jis teisino savo vyriausybės sprendimus ir pažadėjo peržiūrėti ginčijamus teisės aktus, dėl kurių ES ėmėsi teisinių priemonių prieš Budapeštą. Europarlamentarai Vengrijos premjerą lygino su buvusiu Kubos lyderiu Fideliu Kastro arba dabartiniu Venesuelos prezidentu Hugo Čavezu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V.Orbanas sako ginantis „krikščioniškąsias ir šeimos vertybes“ bei tvirtina, kad per 18 mėnesių atitolino vengrus nuo prarajos krašto – mažino valstybės skolas, pertvarkė mokesčius ir sveikatos apsaugos sistemą bei užtikrino nepilnamečių apsaugą. Premjeras pažadėjo, kad dauguma nesutarimų su Europos Komisija bus „lengvai ir greitai pataisyti ir išspręsti“. V.Orbanas tvirtina, jog kritika yra politiškai motyvuota. Jis teigia, kad ilgą laiką Vengrijos politiką luošino partijų peštynės ir kad reikia su šaknimis išrauti paskutinius komunizmo įtakos likučius.

REKLAMA

Vengrijos parlamente centro dešiniųjų pažiūrų partija „Fidesz“ turi du trečdalius (262 iš 386) vietų, ji pirma po Vengrijos nepriklausomybės paskelbimo turėjo teisę viena sudaryti šalies vyriausybę. Apklausos rodo, kad premjeras nuo kadencijos pradžios prarado pusę savo rėmėjų visuomenėje. Šiais metais jau vyko demonstracijos, smerkiančios V.Orbano politiką. Dauguma verslo atstovų skundžiasi, kad šalyje ir toliau klesti korupcija, o pinigai byra į partijos „Fidesz“ parankinių kišenes. Šalies gyventojai baiminasi, jog Vengrija gali tapti Orbanistanu.

REKLAMA

„Vieningosios Rusijos“ kopija

Euro zonos krizė atskleidė kertines Europos ekonominių institucijų spragas, o įsiplieskęs politinis skandalas Vengrijoje rodo, kad silpsta ir politinė regiono integracija. Įvykiai Vengrijoje turėtų paskatinti ES griežčiau prižiūrėti, ar valstybės narės laikosi sutartinių įsipareigojimų, ir sukurti sankcijų mechanizmą, priversiantį jas siekti ES idealų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Britų verslo dienraštis „Financial Times“ naująją Vengrijos konstituciją vadina „perversmu, vertu V.Putino“ ir lygina V.Orbano ir Rusijos premjero nuostatas dėl vienpartinio valdymo stiprinimo. Vengrijos premjero įgyvendinti konstituciniai pakeitimai atspindi Rusijos politinę sistemą, kur V.Putino valiai paklūsta marionetinė šalies žiniasklaida, didieji verslai ir nacionaliniai interesai. Atrodo, kad „Fidesz“ tampa mažesne „Vieningosios Rusijos“ kopija.

REKLAMA

Susirūpinimą dėl padėties šalyje išreiškė net JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton. Ji teigė, kad Vengrijoje iškilo rimtas pavojus asmens laisvei ir „demokratinei stabdžių bei atsvarų sistemai“. Tačiau Lietuvos politikai diktatoriškos grėsmės Vengrijoje neįžvelgia, atvirkščiai – mūsų šalies valdžia siūlo tiesti pagalbos ranką nacionalistinei Vengrijos vyriausybei.

REKLAMA

Mes su vengrais?

„Vengrijos konstituciją priėmė demokratiškai išrinktas parlamentas ir ją smerkti nėra jokio pagrindo. Tai dažniausiai daro Europos kairieji dėl konstitucijoje įtvirtintų konservatyvių idėjų, ir Lietuva neturėtų persiimti tokiu neobjektyvumu“, – sakė Lietuvos premjeras Andrius Kubilius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Naujoji Vengrijos konstitucija akcentuoja tradicines krikščioniškas vertybes, todėl šią konstituciją palaikyti verta. Lietuva turėtų sekti Vengrijos pavyzdžiu – mažiau kalbėti apie bausmes, draudimus ir skatinti pozityvius procesus, tokius kaip Konstitucijos pataisos, susiejančios šeimą ir santuoką, priėmimas. Vengrijos keliu turėtų pasukti ir Europa“, – teigė parlamentaras Egidijus Vareikis.

REKLAMA

Vienas didžiausių žiniasklaidos leidinių Lietuvoje paskelbė renkantis parašus, kad lietuviai galėtų bent žodžiu paremti „tikrąsias demokratines“ vengrų vertybes. „Šiandien europiniame ginče susikibo dvi ideologijos: tautinė ir globalistinė. Visuomenė turi atsakyti pati sau: kas yra gėris ir kas yra blogis? Į daugelį šių klausimų vengrai jau atsakė balsuodami už naują savo Konstituciją ir sulaukė milžiniško spaudimo iš JAV ir ES. Iš vengrų reikalaujama paklusti svetimai gėrio ir blogio sampratai“, – rašoma pilietinėje dienraščio akcijoje „Mes su vengrais“.

REKLAMA

Lietuvos politikai, atrodo, nepastebi liūdnų tendencijų, kai atimamos transliavimo licencijos vieninteliam opozicijos radijui, draudžiama laisvai išpažinti religiją, ketinama iš pareigų atleisti teisėjus, o vietoje jų paskirti valdantiesiems lojalius asmenis, ir panašiai. O tai jau tikrai ne krikščioniškų vertybių deklaravimas.

Vismantas Žuklevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų