„Atvirai kalbant, nesu tikras, kad rusiškos naftos kainų lubos yra gera idėja“, – Londone trečiadienį surengtame energetikos forume pareiškė „TotalEnergies“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Patrickas Pouyanne, paklaustas apie Didžiojo septyneto (G-7) neseniai paskelbtą raginimą imtis tokios priemonės.
„Manau, tai bloga idėja, nes tai būdas [Rusijos prezidentui] Vladimirui Putinui susigrąžinti vadovaujantį vaidmenį, o aš niekuomet to nedaryčiau.“
Europos Komisija (EK) praėjusią savaitę pasiūlė naują – jau aštuntąjį – sankcijų Maskvai paketą, kuriame numatė ir rusiškos naftos kainų viršutinės ribos nustatymą.
„Esu tikras, kad mums tai padarius [nustačius kainų lubas], V. Putinas pasakys, kad „mes neparduosime mano naftos“, ir tuomet kaina sieks ne 95 JAV dolerius [už barelį], o 150 JAV dolerių. Nesuteikčiau Vladimirui Putinui tokios galimybės“, – pareiškė P. Pouyanne.
Trečiadienį Naftą eksportuojančių valstybių organizacija (OPEC) ir jos sąjungininkai, tarp kurių dominuojantį vaidmenį atlieka Rusija, sutarė nuo lapkričio sumažinti bendrą gavybą 2 mln. barelių per dieną, siekdami paskatinti naftos kainų kilimą.
„Yra priežastis, kodėl Rusija yra pasirengusi prisijungti prie OPEC gavybos mažinimo, nes jie nėra tikri, ar ras šiai naftai pirkėjų“, – pažymėjo „TotalEnergies“ vadovas.
Tuo tarpu pati Rusija trečiadienį įspėjo, kad galimas rusiškos naftos kainų ribojimas turėtų „žalingą poveikį“ pasaulio rinkoms.
„Tokia priemonė sutrikdo visų rinkos mechanizmų veikimą ir gali turėti labai žalingą poveikį pasaulio naftos sektoriui“, – Rusijos valstybinės televizijos eteryje pareiškė ministro pirmininko pavaduotojas Aleksandras Novakas.
Anot jo, Rusijos bendrovės „netieks naftos šalims“, kurios nustatys tokią kainų viršutinę ribą.