Lygybė. Tai yra pirmosios olimpinės žaidynės, kuriose vyraus visiška lyčių lygybė – Paryžiuje, o ir už jo ribų, iš viso rungsis 5 250 vyrų ir 5250 moterų.
Jubiliejus. Vasaros olimpinės žaidynės į Paryžių grįžta lygiai po 100 metų. Įdomu tai, kad 1924 m. vykusiose žaidynėse debiutavo Lietuvos sportininkai – pirmaisiais olimpiečiais mūsų šalies istorijoje tapo futbolininkai ir dviratininkai.
Progresas. Prieš 100 metų vykusių olimpinių žaidynių programoje buvo 17 sporto šakų, kuriose varžėsi daugiau kaip 3 000 atletų iš 44 pasaulio valstybių.
Palyginimui, 2024 m. žaidynėse žiūrovai išvys 32 sporto šakas, kuriose savo sugebėjimus rodys 10,5 tūkstančio geriausių planetos sportininkų iš 206 pasaulio šalių. 1924 m. žaidynių metu vyko 126 sporto renginiai, o 2024 m. jų bus net 329.
Pirmas kartas. Pirmą kartą olimpinių žaidynių istorijoje jų atidarymas vyks ne olimpiname stadione, o tiesiog miesto centre. Senos upėje jau sukonstruota įspūdinga scena, todėl renginiu gales grožėtis aplinkinių namų gyventojai ir miesto turistai. Nepakartojama sportininkų eisena drieksis pro istorinius Paryžiaus objektus – tokius kaip Luvras ar Noterdamo katedrą.
Nauja sporto šaka. Pirmą kartą olimpinių žaidynių programoje bus pristatytas breikas. 16 geriausių vaikinų ir merginų, kurie varžysis skirtingose kategorijose, pristatys savo šokių judesius, o tarp jų bus ir pasaulio čempionė Dominika Banevič. 17-metė lietuvė šiame sporto geriau žinoma slapyvardžiu B-Girl Nicka.
Ekstremalu. Pirmą kartą Paryžiaus olimpinėse žaidynėse bus išbandyta nauja kanojų rungtis – ekstremalusis slalomas. Žiūrovų, kaip ir pačių dalyvių, laukia išties įspūdingas renginys, mat sportininkai šioje rungtyje leisis nuo itin stataus šlaito.
Žaidynės Taityje. Šiose žaidynėse bus pagerintas ir dar vienas rekordas – banglenčių sporto rungtis vyks nuo Paryžiaus net 15 000 kilometrų nutolusiame Taityje. Beje, olimpinis krepšinio turnyras vyks ne pačiame Paryžiuje, o Lilyje. Olimpinis futbolo turnyras vyks Nicoje, Marselyje, Lione, Bordo, Nantere ir kituose miestuose.
Eifelis – medaliuose. Medalius šiose žaidynėse iškovoję sportininkai į savo tėvynę grįš su dalimi Eifelio bokšto. Tiesiogine prasme. Visi olimpiniai medaliai savyje turės dalelę klasikinio Eifelio bokšto geležies. Geležies gabaliukai buvo išpjauti iš bokšto dalių, kurios buvo išsaugotos po daugelį metų trukusios rekonstrukcijos.
Ikoniška vieta. Pirmą kartą šiose žaidynėse Lietuva turės paplūdimio tinklinio atstoves. Monika Paulikienė ir Ainė Raupelytė su kitomis geriausiomis pasaulio tinklininkėmis rungsis istorinėje ir ikoniškoje vietoje – prieš pat Eifelio bokštą.
Auksas. Pagal Tarptautinio olimpinio komiteto taisykles, aukščiausios prabos medalis savyje turi turėti ne mažiau kaip 6 kg. grynojo aukso. 1918 m. Stockolmo olimpinės žaidynės buvo paskutinės, kuomet čempionai gaudavo medalius pagamintus iš 100 proc. aukso.
Kaimelis. Pirmą kartą olimpinio kaimelio koncepcija buvo išbandyta 1932 m. Los Andželo olimpinėse žaidynėse. Ironiška, kad būtent JAV krepšinio rinktinė tradiciškai atsisako gyventi olimpiniuose kaimeliuose, taip save izoliuodama nuo likusio pasaulio sportininkų.
Kondicionieriai. Paryžius įsipareigojo surengti „ekologiškiausias visų laikų“ žaidynes, todėl sportininkų kambariuose nebus oro kondicionierių.Vietoj to sportininkų kaimelio pastatuose buvo suprojektuota vėsinimo sistema, naudojanti vandenį iš požemio, o fasadai pritaikyti taip, kad į juos patektų mažai tiesioginių saulės spindulių.
Prezervatyvai. Paryžiaus olimpiniame kaimelyje šiomis savaitėmis bus išdalinta 300 000 prezervatyvų. Taip tęsiama 1988 m. Seulo olimpinėse žaidynėse užgimusi tradicija, kai organizatoriai aprūpina sportininkus apsaugos priemonėmis. Rekordinis kiekis prezervatyvų (net 450 000) buvo išdalinta 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.
Alkoholis. Olimpiniame kaimelyje alkoholį vartoti griežtai draudžiama. Olimpiniais prizininkais tapę atletai, norėdami įmerkti medalį į laipsnių turintį gėrimą, turės ieškoti kitų pasilinksminimo vietų.
Nepraleido nė karto. Graikija, Šveicarija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Australija. Tai šalys, kurios savo sportininkus siuntė į absoliučiai visas vasaros olimpines žaidynes.
Nepralenkiamas. JAV plaukikas Michaelas Phelpsas savo sąskaitoje turi 23 aukso medalius. Tai yra absoliutus vieno asmens visų laikų rekordas olimpinėse žaidynėse. Be to, amerikietis savo kolekcijoje taip pat turi 3 sidabro ir 2 bronzos medalius.
Nelaimėjo. Tuo metu 65 šalys vis dar nėra laimėjusios nė vieno olimpinio medalio. Tarp tokių šalių yra ir 171 mln. gyventojų turintis Bangladešas. Tarp tokių šalių yra Bolivija, Hondūras, Kombodža, Jemenas, Nepalas.
Pinigai. Tai pirmosios žaidynės, kai medalius laimėjusius sportininkus TOK apdovanoja finansinėmis premijomis. Anksčiau olimpinius medalius laimėję sportininkai premijas gaudavo tik iš savo valstybių ar privačių partnerių. Šiose žaidynėse aukso medalį lengvojoje atletikoje laimėjęs sportininkas gaus 100 00 dolerių, sidabrą – 50 00, bronzą – 25 000 dolerių.
Jauniausios. Jauniausios šalys, kurios dalyvauja olimpinėse žaidynėse, yra Kosovas ir Pietų Sudanas. Abiems valstybėms tai bus vos trečiosios žaidynės istorijoje.
Mažiausia. Ramiajame vandenyne plytinti Nauru sala turi 12 000 gyventojų ir pagal šį rodiklį tai yra mažiausia šalis, kuri dalyvauja olimpinėse žaidynėse.
Nepakartojamas Paryžiaus olimpinių žaidynių akimirkas kviečiame išgyventi stebint tiesiogines transliacijas naujienų portale tv3.lt, TV3 ir TV6 televijos eteryje!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!