Per pastarąjį dešimtmetį besivystančios rinkos tampa vis patrauklesnės didelioms pasaulio kompanijoms. Azija, Vidurio Rytai ir Pietų Amerikos regionas traukia ne tik dėl spartaus jų ekonomikų augimo, bet ir išvystytos infrastruktūros bei kai kuriais atvejais ir ne tokių griežtų verslo reguliavimo mechanizmų, rašo portalas CNBC. Tarptautinės organizacijos skuba pasinaudoti šiais regionų privalumais samdydamos daugiau darbuotojų bei kurdamos naujus kompanijų padalinius šiose rinkose. Tokiu keliu jau yra pasukę ir du pasaulyje garsūs bankai „HSBC“ bei „Barclays“, paskelbę apie naujų darbuotojų samdymą Azijos regione.
Tarptautinė nekilnojamojo turto kompanija „CB Richard Ellis“ apklausė 300 į turtingiausių „Fortune 500“ pasaulio kompanijų sąrašą įtrauktų įmonių, siekdama išsiaiškinti, kuriuose pasaulio miestuose verslo centrų koncentracija didžiausia. Reitingas sudarytas pagal tai, kiek apklaustos kompanijos turi verslo padalinių skirtinguose pasaulio miestuose.
Pateikiame pasaulio miestus – verslo centrų lyderius.
10 vieta. Paryžius
Paryžius (nuotr. SCANPIX)
Paryžius tituluojamas ne tik vienu didžiausiu pasaulio kultūros centru, bet taip pat yra priskiriamas vienam iš trijų Europos miestų, kuriame įsikūrusių verslo centrų skaičius didžiausias. Šioje Prancūzijos sostinėje verslo centrai sukuria beveik 30 proc. viso šalies BVP. Paryžiuje dominuoja paslaugų ir draudimo kompanijų verslai, mažiausiai yra atstovaujama automobilių ir kasybos pramonė. Čia savo būstines turi Prancūzijos bankų gigantas „BNP Paribas“ ir draudimo kompanija „AXA“. Komercinių patalpų nuomos kainos Paryžiuje 2010 metais išaugo apie 9 proc.
9 vieta. Dubajus
Dubajus (nuotr. SCANPIX)
Verslo centrų lyderis Vidurio Rytuose ir Afrikos regione. Dubajus vertinamas kaip saugus prieglobstis užsienio bendrovėms čia kurtis ir apsisaugoti nuo politinių neramumų arabų pasaulyje. Mokesčių lengvatos ir liberalesnis požiūris į Vakarų kultūrą Dubajų pavertė populiariausiu miestu užsienio darbuotojams čia apsigyventi ir dirbti. Vis dėlto yra ir keletas neigiamų aspektų, atbaidančių užsienio verslininkus. Vienas jų – 51 proc. kompanijos akcijų, norint laisvai veikti Jungtiniuose Arabų Emiratuose, turi priklausyti vietinės kilmės verslininkui.
8 vieta. Madridas
Madridas (nuotr. SCANPIX)
Madride įsikūrę daugiau kaip 75 proc. šalies žiniasklaidos, technologijų ir telekomunikacijų bendrovių. Šis procentas beveik lygus Niujorko statistikai, todėl Ispanijos sostinė neatsitiktinai vadinama ir žiniasklaidos sostine. Madride savo būstinę turi ir antra pagal dydį Europoje telekomunikacijų bendrovė „Telefonica“. Madridas trečias pagal dydį miestas Europos Sąjungoje po Paryžiaus ir Londono, jis sukuria 12 proc. šalies BVP (2009 m.)
7 vieta. Pekinas
Pekinas (nuotr. SCANPIX)
Iš 10 verslo centrų reitingo laiptelių – pusė priklauso Azijos miestams. Vienas jų – Pekinui, turinčiam 20 mln. gyventojų. Mieste dominuoja kasybos, konstrukcijų ir žemės ūkio pramonės kompanijos. Pekinas šiemet išsiveržė ir automobilių pramonės sektoriuje, kuris pagal pardavimus skelbiamas pasaulyje pirmaujančiu. Komercinių patalpų nuomos kainos praeitąmet Pekine išaugo 48 proc. To priežastis – auganti aukštos kokybės biuro patalpų paklausa ir labai nedidelė jų pasiūla.
6 vieta. Maskva
Maskva (nuotr. SCANPIX)
Maskva – šešta pasaulyje pagal verslo centrų skaičių ir pagal tą patį rodiklį antra Europoje. Dauguma tarptautinių kompanijų susiduria su sunkumais steigti verslą Rusijoje, ypač, jei čia neturi pagrindinės verslo būstinės. Tai susiję su aukštu biurokratijos ir korupcijos lygiu. Vis dėlto infrastruktūra Maskvoje - kur kas aukštesnio lygio nei kituose Rusijos miestuose.
5 vieta. Šanchajus
Šanchajus (nuotr. SCANPIX)
Šis miestas tampa svarbiu regiono centru Azijoje. JAV technologijų ir pramonės kompanija „Honeywell“ savo Azijos regiono būstinę, įsteigtą Singapūre, 2003 metais perkėlė į Šanchajų. Šiuo keliu pasekė ir Vokietijos elektronikos gigantas „Infineon“ iš Honkongo regiono būstinę persteigdamas Šanchajuje. Dėl augančios miesto paklausos, komercinio NT nuomos kainos 2010 metais pakilo 28 proc.
4 vieta. Londonas
Londonas (nuotr. SCANPIX)
Londonas nuo seno garsėja kaip vienas svarbiausių pasaulio verslo centrų, tačiau per pastaruosius metus jo pozicijos silpsta būtent dėl augančio besivystančių pasaulio rinkų populiarumo. Didžiosios Britanijos sostinė Europoje dominuoja bankų ir finansinių paslaugų sektoriuose. Skaičiuojama, kad kol 2010 metais NT nuomos kainos Airijoje smuko 19 proc. , Ispanijoje 7 proc., Graikijoje 3 proc., Londone dėl naujų statinių stygiaus jos augo 27 proc.
3 vieta. Tokijus
Tokijus (nuotr. SCANPIX)
Tokijuje yra įsikūrusios 47 turtingiausios Japonijos kompanijos, patenkančios į „Fortune 500“ sąrašą, įskaitant „Honda“, „Sony“ ir „Mitsubishi“. Šis miestas šalia Niujorko ir Londono laikomas vienu iš trijų pasaulio ekonomikos verslo ašių. 2009 metais Tokijus įvertintas kaip brangiausias pasaulio vieta išsinuomoti verslui patalpas.
2 vieta. Singapūras
Singapūras (nuotr. SCANPIX)
Singapūro vertę verslo pasaulyje kelia atviri vartai į sparčiausiai pasaulyje augančią vartojimo rinką – Kiniją. Šis Azijos miestas verslo kompanijoms patrauklus ir tuo, kad yra toje pačioje laiko zonoje kaip ir kitos didžiosios Azijos rinkos – Honkongas, Malaizija ir Indonezija. Singapūras vilioja savo infrastruktūra, efektyvia administracija, mažais mokesčiais, laivybos ir oro uostais.
1 vieta. Honkongas
Honkongas (nuotr. SCANPIX)
Honkongas laikomas unikaliu dėl savo geografinės padėties ir užsienio nuosavybės apribojimų nebuvimo. Tai reiškia, kad bendrovės, įsikūrusios šiame mieste, gali vykdyti savo veiklą pasauliniu mastu ir tuo pat metu naudoti aukštos kvalifikacijos pigią vietinę darbo jėgą. Honkonge įsikūrę tokie pasaulio gigantai kaip „Morgan Stanley“, „Deutsche Bank“ ir „Credit Suisse“. Komercinio NT nuomos kainos Honkonge 2010 metais kilo 51 proc., 2011-iems metams prognozuojamas dar maždaug 15-20 proc. jų augimas.