Iki rugsėjo 15 dienos vykstantis kelionių projektas „Didysis žygis po Baltijos šalis“, tai puiki galimybė pakeliauti, aplankyti vietas, kuriose dar nesate buvę (istorinius pastatus, įstabios architektūros objektus, muziejus ar tiesiog vaizdingas vietoves), susipažinti su Lietuvos kultūra ir patirti naujų įspūdžių bei nuotykių.
Siūlome iš arčiau susipažinti su „Didysis žygis po Baltijos šalis“ projekte siūlomais aplankyti 10 objektų.
Grobšto įlanka (nuotr. Gamintojo)
Šio žygio kanojomis metu patirsite unikalią Kuršių Nerijos gamtos kaitą. Išplaukę iš žaliosios Nidos priartėsite prie geltonosios Parnidžio kopos.
Vėliau aplenksite smėlėtą Parnidžio ragą, kurį kuršiai vadindavo „Radziniu“ ir atsidursite Grobšto įlankoje. Nuo čia iš marių atsiveria nepakartojami vaizdai į vieną didžiausių Europoje vėjo suformuotų kopų - Sklandytojų kopą (53 m virš jūros lygio).
Ši kopa yra Grobšto rezervate, kuriame vaikščioti griežtai draudžiama, todėl šį gamtos stebuklą iš arčiau galima pamatyti tik prisiyrus kanoja. Grobšto įlanka įdomi ir tuo, kad čia yra viena iš seniausių tarpvalstybinių sienų Europoje.
1422 m. Rugsėjo 27 d. Melno taikos susitarimu nustatyta nuolatinė siena tarp Kryžiuočių ordino ir Lietuvos yra nepakitusi iki šių dienų, keitėsi tik kaimyninių valstybių pavadinimai.
Šiuo metu ties Grobšto įlankos viduriu einanti išorinė Šengeno erdvės siena skiria Lietuvą ir Rusiją. Dėmesio: draudžiama kanojomis priplaukti arčiau kaip per 300 m. iki geltonų plūdurų, kurie žymi valstybinę sieną. Žygio rezervacija tel. +370 618 81957 arba www.irklakojis.lt
2. Veisiejų fontanas
Veisiejų fontanas (nuotr. Gamintojo)
Vienintelis vandens, muzikos ir šviesos šou Lietuvoje! Ančios ežere prie puikiai sutvarkyto Veisiejų miesto parko įrengtas fontanas su šviesos ir garso instaliacija. Veisiejų miestas įsikūręs Ančios ežero pusiasalyje. Miesto teritorija - urbanistinis draustinis. Visi norintys pasigrožėti šiuo nuostabiu reginiu - apsilankykite Veisiejuose!
3. Rokiškio dvaro rūmai
Rokiškio dvaro muziejus (greatbaltic.eu nuotr.) (nuotr. Gamintojo)
Rūmai statyti XIX a. pradžioje grafo Ignoto Tyzenhauzo užsakymu. Tuomet užveistas įspūdingas parkas su didžiuliais tvenkiniais. Dvarą paveldėjęs Konstantinas Tyzenhauzas, pasaulinio garso mokslininkas ornitologas, parke įrengė ir gamtos mokslų laboratoriją.
Šie dvaro rūmai išsaugojo grafų Tyzenhauzų dvasią. Kaip ir anksčiau, čia rengiami kamerinės muzikos koncertai, vyksta įvairūs susitikimai. Dvaro ansambliui priklauso 16 pastatų, 28.1 ha ploto parkas, tvenkiniai.
Dabar rūmuose ir oficinose įsikūręs Rokiškio krašto muziejus. Jo fonduose – daugiau kaip 77 tūkst. eksponatų. Tai archeologiniai radiniai, senos knygos, dokumentai ir spaudiniai, monetų kolekcijos, vaizduojamoji bei taikomoji dailė, dvaro archyvinė medžiaga. Dvare netgi eksponuojami autentiški grafų drabužiai, tarp kurių ir garsiosios Coco Chanel suknelės.
Į Rokiškio dvarą verta atvykti ir dėl vienintelio šalyje Prakartėlių muziejaus bei unikalių garsiausio šalies dievdirbio Liongino Šepkos drožinių – Lietuvos kryždirbystės tradicija įrašyta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
4. Laikrodžių muziejus
Laikrodžių muziejus (nuotr. Gamintojo)
Laikrodžių muziejuje pamatysite laiko skaičiavimo istoriją nuo kalendorių iki modernių laikrodžių. Ekspozicijoje mechaniniai laikrodžiai išnagrinėti detalėmis, nuo didelio senosios Klaipėdos gaisrinės bokšto laikrodžio, švytuoklinių iki karietinių ir tiksliųjų chronometrų.
Ar žinojote, kad kišeninius laikrodžius nešiojo ne tik vyrai, bet ir moterys? Muziejuje sužinosite dekoro subtilybes ir paslaptis nuo Renesanso iki Moderno stilių.
Laikrodžių muziejaus kiemelyje, jaukiame Saulės laikrodžių parke laiką skaičiuoja 4 saulės laikrodžiai. Aikštelėje „Išmatuok laiką savo šešėliu“ patys tapsite saulės laikrodžio rodykle – gnomonu. Metų mėnesių skaičiavime neleis pasiklysti „Gėlių kalendorius“. Kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 12.00 – 12.30 val. kiemelyje nemokamai galima klausytis karilijono varpų koncerto iš šalia esančio senojo pašto bokšto.
Muziejaus edukaciniame centre vyksta dirbtuvės „Pasigamink laikrodį pats“ skirtos šeimoms, vaikams ir suaugusiems. Originalus, veikiantis, savo rankomis pagamintas laikrodis – puiki dovana sau ar draugui! Informacija ir registracija tel. +370 46 410417
5. Arklių muziejus
Arklių muziejus (nuotr. Gamintojo)
Šiame muziejuje apie arklius galima sužinoti viską: nuo to, kada jie atsirado, iki jų kūno sandaros. Ar žinai, kaip nustatyti arklio amžių? Ogi iš dantų. Apie tai ir dar daugiau papasakos muziejaus gidas. Vienintelis Baltijos šalyse Arklio muziejus, įkurtas 1978 m. prof. Petro Vasinausko iniciatyva, atspindi Lietuvos arklininkystės istoriją nuo seniausių laikų iki šių dienų. Čia nuolatos veikia padargų, transporto, kavalerijos, račdirbystės, pintinių ir drožinių ekspozicijos.
Po muziejaus teritoriją galima pajodinėti arkliais. Jei nenori joti ar vadelioti pats, gali sėsti į arklio traukiamą bričkelę arba lineiką ir apsukti 12 km ratą vaizdingomis Šventosios pakrantėmis. Vaikams įrengtos sūpynės ir karuselės.
Kiekvieną birželį Niūronyse vyksta tradicinė žirgų sporto šventė „Bėk, bėk, žirgeli“. Jei į šventę nespėjai, nenusimink – darbuotojai kviečia aukštaitiškoje troboje pasimokyti kepti duoną, lieti žvakes, marginti kiaušinius ir visuomet pavaišina kaimiškais skanėstais – pyragais, medumi, sūriu ir lašiniais.
6. Sūrininkų namai
Sūrininkų namai (nuotr. Gamintojo)
Mūza, pagarbinki vyrus ir moteris, mėgstančius sūrį! Kviečiam užsukti peles ir tuos, kas be kepurės!
Sūrio gamintojų ir valgytojų Asociacijos „Viva Sol“ iniciatyva Rasos ir Valdo sodyba Dargužių kaime vasarą virsta „Sūrininkų namais“. „Sūrininkų namai“ - tai fermentiniai – pelėsiniai – varškės sūriai, pagamintų iš avies, ožkos ir karvės pieno. Tai žmonių, mylinčių maistą, kaimą, gamtą ir jaukų bendravimą, susibūrimo vieta ir galimybė ne tik įsigyti skanių lauktuvių, bet ir pasigardžiuoti įvairiais patiekalais su vietiniais sūriai.
Sūrininkų Namai įsikūrė Dargužių kaime, Varėnos rajone, lygiai 50 km važiuojant A4 keliu i Druskininkus.
7. Pažaislio vienuolynas
Pažaislio vienuolynas (nuotr. Gamintojo)
Pažaislio bažnyčios ir vienuolyno ansamblis yra vienas puikiausių brandžiojo baroko architektūros šedevrų Šiaurės rytų Europoje. Šventovę Kauno pakraštyje, tuo metu atokiame miške, XVII a. vienuoliams kamalduliams pastatydino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris Kristupas Žygimantas Pacas (1621–1684).
Ansamblis suprojektuotas italų architekto Džiovani Batista Fredianio, išpuoštas Lombardijos skulptūros meistrų lipdiniais ir florentiečio tapytojo Mykolo Arkangelo Palonio freskomis. Jau penkiolika metų vasarą vienuolyne vyksta tarptautinis prestižinis „Pažaislio muzikos festivalis“. Šiemet jis prasideda gegužę.
Atrestauruotoje Pažaislio kamaldulių vienuolyno pietinėje oficinoje šiais metais atidaryta vienuolyno paveldo muziejinė ekspozicija ir edukacinė klasė, skliautiniame rūsyje įrengtoje kino salytėje rodomi filmai.
8. Energetikos ir technikos muziejus
Energetikos ir technikos muziejus (nuotr. Gamintojo)
Esate sostinėje? Būtinai aplankykite Energetikos ir technikos muziejų – čia atrasite kitokį Vilnių. Unikaliame technikos paveldo objekte, pirmojoje Vilniaus elektrinėje, sukurta kultūros ir industrinės erdvės harmonija.
Muziejuje paklaidžiosite elektrinės labirintais, susipažinsite su Vilniaus transporto, pramonės bei plėtros istorija ir ateitimi, pasilinksminsite technikos ir mokslo ekspozicijose, skirtose vaikams iki 99 metų. Pasivaikščioję po Vilniaus senamiestį, Karaliaus Mindaugo tiltu atkeliaukite į Energetikos ir technikos muziejų.
9. Žaliūkių malūnininko sodyba
Žaliūkių malūnininko sodyba (nuotr. Gamintojo)
Žaliūkių malūnininko sodyba –kaimo kraštovaizdžio akcentas ir tradicinių liaudies vertybių puoselėjimo židinys. Svarbiausias sodybos objektas – Žaliūkių vėjo malūnas –vertingas XIX a. antros pusės Lietuvos tradicinės medinės architektūros statinys; pirmasis Lietuvoje grūdų apdirbimo istorijos muziejus. Jo konstrukcijos ir technologinė įranga – reikšmingas vietos meistrų-inžinerinių sprendimų palikimas.
Restauruotame Žaliūkių vėjo malūne lankytojus pasitiks ir su unikalia malūno įranga bei grūdų malimo procesu supažindins malūnininkas. Lankytojai galės karučiais atvežti grudų maišus, maišų kėlimo mechanizmu juos pakelti į trečią malūno aukštą, grūdus pasverti, supilti į piltuvus-„kašes“.
Tikimės, kad apsilankę Žaliūkių malūnininko sodyboje, patirsite neišdildomų įspūdžių, o šių metų birželio 3–4 dienomis atvykę į teatralizuotą šventę prie malūno, gero užtaiso visiems metams.
10. Memorialinis M. K. Čiurlionio muziejus
Memorialinis M. K. Čiurlionio muziejus (nuotr. Gamintojo)
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911) – pirmasis muzikas ir pirmasis dailininkas, sujungęs muziką ir tapybą, simbolistas, pirmasis iš lietuvių atskleidęs abstrakčiojo meno žavesį.
Muziejus įkurtas 1963 metais tėvų namuose, kuriuose menininkas gyveno 1896–1910 metais. Dviejuose šeimos nameliuose atkurta autentiška buitis, kituose dviejuose pastatuose – menininko kūrybos, biografijos ir šeimos istorijos ekspozicijos. Pagal M. K. Čiurlionio seserų Valerijos Karužienės ir Jadvygos Čiurlionytės atsiminimus atstatyta ir sodybos aplinka.
Vasarą čia vyksta koncertai „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“, šurmuliuoja leidyklos „Baltos lankos“ studijų savaitė, ir tarptautinis festivalis „Muzika be sienų“.