Bet netikėto smūgio liberalai sulaukė iš kolegų laisviečių bei konservatorių – Tomas Vytautas Raskevičius su keliais kolegomis registravo įstatymo pataisą, kad per rinkimus žmonės rinkimų biuleteniuose matytų, kurios partijos yra nuteistos. Tai įsiutino kai kuriuos liberalus.
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen, prieš tampant Seimo pirmininke kalbėjo ir apie parlamento prestižą. Juolab dešiniųjų koalicijos sutartyje pabrėžtinai įrašyta, kad konservatoriai, liberalai ir laisviečiai laikysis aukščiausių politinių standartų.
„Jei tapsiu Seimo pirmininke, sieksiu, kad šios kadencijos Seimas įeitų į mūsų parlamentarizmo istoriją, kaip tautos atstovybė, kuria pasitikima“, – tuomet sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Tačiau parlamento vadovė toje pačioje tribūnoje buvo priversta aiškintis, ar dera teistos partijos pirmininkei vadovauti visam Seimui.
„Sau visada kėliau ir keliu aukščiausius skaidrumo standartus ir kol kas neišgirdau jokių abejonių, dėl mano, kaip Seimo pirmininkės elgesio atitikimo šiems skaidrumo standartams, ar nulinės“, – teigė ji.
Nemato, kodėl turėtų atsistatydinti
Politinės korupcijos byloje, kurioje į kalėjimą pasiųsti Eligijus Masiulis, Vytautas Gapšys ir Raimondas Kurlianskis, kalta dėl korupcijos pripažinta ir pati Liberalų sąjūdžio partija. Čmilytė dievagojasi, kad E. Masiulis su pinigų prikimšta degtinės dėžute pagautas 2016-aisiais. O ji partijos vairą perėmė tik po trejų metų.
„Todėl negaliu pritarti raginimams prisiimti atsakomybę už tai, kas neliečia nei manęs, kaip asmens, nei manęs, kaip 2020 metais į Seimą išrinktos politikės“, – teigė Seimo pirmininkė.
Tiesa, nors buvęs liberalas Eligijus Masiulis jau leidžia dienas kalėjime, bet bausmių sulaukė ir 2 buvę Liberalų sąjūdžio nariai – Šarūnas Giustainis ir Gintaras Steponavičius. Jiems teismas skyrė po keliolika tūkstančių eurų baudų.
„Ta tokia frazė, kurią mes buvome primiršę, jinai vėl atgimsta – aš nekaltas, aplinka kalta. Tai va tą galime pritaikyti“, – situaciją komentavo partijos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Tiesa, nors buvęs liberalas Eligijus Masiulis jau leidžia dienas kalėjime, bet bausmių sulaukė ir 2 buvę Liberalų sąjūdžio nariai – Šarūnas Giustainis ir Gintaras Steponavičius. Jiems teismas skyrė po keliolika tūkstančių eurų baudų.
Agnė Širinskienė buvo kategoriška
Seimo narė Agnė Širinskienė V. Čmilytės-Nielsen atsakymus prilygino girto traktoristo kalbai.
„Nuolat kartojo, kad nepažįstu tų draugų ir nežinau su kuo gėriau. Tai šiuo atveju ir Seimo pirmininkės situacija yra tokia, kad išsigynė ir partijos ir draugų, panašu, kad nieko nepažįsta ir nėra girdėjusi“, – ironizavo A. Širinskienė.
Maža to, A. Širinskienė žada registruoti įstatymo pataisas, kad ateityje baudas gavusios partijos, negalėtų jų mokėti iš mokesčių mokėtojų pinigų. Dabar liberalai iš dotacijos žada sumokėti 376 tūkstančius eurų. Darbiečiai – 300 tūkstančių.
„Partijos tas baudas galėtų padengti tiktai savo lėšomis, kurias surenka iš įvairių aukų, iš nario mokesčio, galbūt galima sukurti mechanizmą, kur mažas aukas gali rėmėjai aukoti ta proga ir sąmoningai prisidėti prie baudos sumokėjimo, bet tikrai ne dotacija, kurią sumokame iš esmės kiekvienas asmeniškai“, – piktinosi A. Širinskienė.
Tomas Vytautas Raskevičius vertins Čmilytės kalbą
Bet peilio į nugarą liberalai pasijuto sulaukę iš koalicijos partnerių. Tomas Vytautas Raskevičius, kartu su konservatoriumi Matu Maldeikiu ir dar dviem socdemais registravo įstatymo pataisas, kad žmonės rinkimų biuleteniuose matytų, kurios partijos yra nuteistos.
„Partijos, kurios yra pripažintos kaltomis, padariusios tyčinius nusikaltimus, tarp jų ir korupcinius nusikaltimus, daugiamandatės rinkimų apylinkės biuletenyje tai būtų rinkėjams aiškiai parašyta. Ir kad tai būtų parašyta ne kažkur VRK plakate, ne kažkur lankstinuke, bet ten, kur kiekvienas rinkėjas gali matyti“, – apie savo sumanymą kalbėjo T. V. Raskevičius.
Ar Čmilytės atsakymai įtikino laisviečius, ir ar jie nestos į opozicijos pusę reikalaudami jos atsistatydinimo – neaišku.
„Vertinsime frakcijoje atsakytus klausimus ir priimsime atitinkamus sprendimus“, – tvirtino Raskevičius.
Bet Liberalų sąjūdžio problemos su korupcija nesibaigia iki šiol. Neseniai teisėsauga pranešė apie korupcines schemas šiukšlių versle, už kyšius verslininkai atliekas veždavo neapskaitytas ir dėl to išvengė mokesčių valstybei. O vienas iš bylos įtariamųjų, Liberalų sąjūdžio narys, išrinktas į Elektrėnų tarybą, Virgilijus Pruskus.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Ar Sveiko Proto Žmogus gali už Juos Balsuoti ?