• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo mastai pasaulyje medikus verčia susirūpinti. Pagrindinė to priežastis – šių medžiagų keliama grėsmė žmogaus organizmui, taip pat neigiamai paveikiami smegenų veiklos procesai.

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo mastai pasaulyje medikus verčia susirūpinti. Pagrindinė to priežastis – šių medžiagų keliama grėsmė žmogaus organizmui, taip pat neigiamai paveikiami smegenų veiklos procesai.

REKLAMA

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras, kalbėdamas apie psichoaktyviųjų medžiagų apibrėžimą, tvirtina, kad nelegaliai rinkoje siūlomi produktai gali atnešti pragaištį žmogaus gyvybei.

Psichoaktyviosios medžiagos yra bet kuri cheminė medžiaga, kuri vienokiais ar kitokiais būdais paveikia centrinę nervų sistemą, kitaip tariant, mūsų galvos smegenis.

Labiausiai yra paplitę sintetiniai kanabinoidai ir sintetiniai katinonai (sintetiniai kanabinoidai ir sintetiniai katinonai imituoja kanapių ir tokių medžiagų kaip kokainas ir amfetaminas stimuliuojantį poveikį – red. past.).

REKLAMA
REKLAMA

Per metus tokių medžiagų atsiranda po keliasdešimt, o daugiausiai mirčių sukelia fentaniliai (fentaniliai yra sintetiniai opioidai, mažinantys itin stiprų skausmą – red. past.)“ – teigė gydytojas toksikologas R. Badaras.

REKLAMA

Pašnekovas, įvertindamas psichoaktyviųjų medžiagų paplitimo mastus, teigia, kad rinkoje atsiskleidžia juodoji interneto pusė, kadangi didžioji dalis jų yra pardavinėjamos būtent internetinėje erdvėje.

Didžioji problema – sintetiniai produktai

Viena iš psichoaktyviųjų medžiagų, kuri yra taip pat paplitusi ir Lietuvoje, yra marihuana.

Toksikologas R. Badaras pastebi, kad, kalbant apie šį augalinės kilmės produktą, svarbu įvertinti ir atskirti kelis svarbius aspektus.

REKLAMA
REKLAMA

„Čia dažniausiai yra toks fenomenas kaip nesusikalbėjimas arba kalbėjimas apie skirtingus dalykus vienu metu, galvojant kad kalbame apie tą patį dalyką.

Kalbėdami apie legalizavimą, augalinius kanabinoidus, didžioji problema yra sintetiniai produktai. Nemaža dalis rinkoje esančių augalinių preparatų yra vienokiu ar kitokiu būdu papildyti, sustiprinti sintetiniais kanabinoidais, o čia yra didžiausia bėda. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausios yra sintetinių kanabinoidų keliamos problemos, bet šitų dalykų žmonės nelabai skiria arba, matyt, nelabai nori skirti“, – svarsto pašnekovas.

Elektroninių cigarečių fenomenas nėra saugus

Vis dar netylant diskusijoms dėl elektroninių cigarečių rūkymo daromos žalos, medicininėje praktikoje ryškėja naujos detalės, nurodančios, kad toks pomėgis taip pat yra žalingas ir gali sukelti neigiamų pasekmių.

REKLAMA

„Literatūros šiuo klausimų kuo toliau, tuo yra daugiau ir vėlgi žmonės labai, kaip ir su visai naujais fenomenais kai kuriose medžiagose, tuo pačiu pavadinimu vadina visiškai skirtingus produktus.

Jeigu kalbame apie naujuosius tabako produktus, tai yra šildomo tabako sistemos ir vadinamosios elektroninės cigaretės, garinimas, veipinimas. Tai yra technologiškai skirtingi produktai, apie juos reikėtų kalbėti atskirai. 

REKLAMA

Šiai dienai moksliniai duomenys sako, kad, net ir Lyginant tradicinių ir elektroninių cigarečių 12 pagrindinių toksinių medžiagų, stebimas ryškus koncentracijų skirtumas. Jeigu pažiūrėtumėme Amerikos ligų kontrolės centro duomenis, buvo kalbama apie elektroninių cigarečių garinimo priemonių sukeltą pakenkimą plaučiams. Taip pat mirtys buvo skaičiuojamos tūkstančiais.

Tas fenomenas nėra saugus, kadangi labai dažnai vadinami legalūs produktai papildomi įvairiais, ne visai legaliais priedais“, – pastebėjo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas, paklaustas apie kitų psichoaktyviųjų medžiagų naudojimo daromą žalą, taip pat pamini ir kitą priklausomybę – alkoholį.

„Pastaruosius keliasdešimt metų mokslas nedaug naujo neparodė apie alkoholio vartojimo žalą. Tai klasikinė psichoaktyvi medžiaga su visais iš to išplaukiančiais ne tik centrinės nervų sistemos, bet ir kitų organų sistemų pakenkimo rizikos faktoriais“, – kalbėjo pašnekovas.

REKLAMA

Keičiasi medžiagų profilis

R. Badaras pastebi, kad, žvelgiant statistiškai, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas vis dar kelia nerimą. Be to, pabrėžiama, kad alkoholis vis dar išlieka dažniausiai vartojama medžiaga, tačiau prie viso to dar reikėtų priskirti ir kitus vaistinius preparatus.

„Mažėjimų kaip ir nepastebime, tik galbūt keičiasi profilis. Alkoholis išlieka numeris vienas, bet atsiranda naujos pozicijos. Anksčiau arba jų nebuvo, arba jos buvo antrame, trečiame plane.

REKLAMA

Viena iš tokių pagrindinių naujovių galbūt yra receptiniai vaistai. Labai sunku išaiškinti tautiečiams, kad vaistas gali būti psichoaktyvi medžiaga. Vaistai, kurie yra vartojami be gydytojo paskyrimo, pagal tam tikras savas indikacijas atitinka psichoaktyviųjų medžiagų apibrėžimą.

Lietuvoje psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas tampa gana rimta epedemiologine problma“, – pastebi toksikologas.

Gydytojas R. Badaras ragina neužmiršti, kad būtent pastarųjų medžiagų vartojimas gali sukurti daugybę neigiamų pasekmių žmogaus organizmui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Psichoaktyviosios medžiagos kaip greitieji kreditai – tam kartui veikia, o paskui už viską reikia sumokėti, ir gerokai daugiau, negu buvo pasiskolinta“, – tvirtina R. Badaras. 

Be to, susidūrus su šių medžiagų naudojimo priklausomybe, gydytojas rekomenduoja prašyti specialistų pagalbos, o ne užsiiminėti savigyda.

„Lietuvoje puikiai veikia Respublikinis priklausomybės ligų centras. Yra 5 regioniniai centrai, kur dirba tikrai geri specialistai ir kurie tikrai žinos, ką daryti ir ko nedaryti“, – pastebėjo  pašnekovas..

REKLAMA

Respublikinis priklausomybės ligų centras teikia medicinines, psichologines ir socialines paslaugas asmenims, žalingai vartojantiems alkoholį, narkotines medžiagas ar tabaką, taip pat jų šeimos nariams. Detalesnę informaciją galima rasti šiuo adresu: https://www.rplc.lt.

Projektas finansiškai remiamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų