Sportininkams šie metai, pilni karantinų, izoliacijos ir grėsmės užsikrėsti COVID-19, prarasti draugus bei artimuosius, buvo bauginantys. Vieni, noriai ar ne, anksti išėjo į pensiją, o kiti sportavo ir ruošėsi toliau.
O kai kurie įspūdingai patobulėjo.
Praėjusiais metais sporto psichiatrė Carla Edwards kalbėjo apie tai, kaip pandemijos metu sportininko psichinė sveikata buvo vienas svarbiausių aspektų. Sportininkai nėra atsparūs koronavirusui ir jo poveikiui.
Tačiau daugiau nei keliems sportininkams papildomi metai buvo galimybė parodyti savo kūrybiškumą ir įkvėpti mus savo gebėjimu greitai atgauti fizines ir dvasines jėgas.
Pagerėjimo įrodymai
Sporto ir mankštos medicinos tyrimų metu (tokiose šalyse kaip Norvegija, Italija ir Ispanija) pastebėti išsilaikymo ar pagerėjimo įrodymai.
Sporto srityje dirbantieji pastebėjo, kad, nepaisant sunkumų, pandemija daugeliui sportininkų suteikė galimybę atsigauti, pasikrauti energijos ir skirti daugiau laiko sportui.
Damianas Warneris, Kanados lengvosios atletikos žvaigždė ir 2016-aisiais vykusių Rio olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas, sakė buvo nusivylęs savo rezultatais po 2019-ųjų pasaulio lengvosios atletikos čempionato ir tuo, kad sugebėjo pasitempti net dvi kulkšnis.
Pasaulis sustojo
2020-ųjų pradžioje D. Warneris vėl buvo geriausioje savo formoje, tačiau tada sustojo pasaulis. Kai kalbos apie olimpinių žaidynių atidėjimą tapo realybe, sportininkas nusprendė nesustoti treniruotis ir nuliūsti dėl to, ko negalėjo pakeisti.
„Manau, kad po vienerių metų būsiu tik šiek tiek sveikesnis, – praėjusių metų balandį „CBC“ sakė D. Warneris. – Nuo praėjusių metų iki šių metų mano disko metimas ir rutulio stūmimas pagerėjo. Taigi, jei aš praleisiu dar metus tobulindamas tuos įgūdžius, manau, kad dar kitais metais jie gali būti dar geresni.“
Gegužę jis pasiekė tris naujus geriausius dešimtkovės rezultatus 100 metrų, šuolio į tolį ir 110 metrų kliūtinio bėgimo varžybose – pelnė naują Kanados bendrų taškų rekordą (8 995), trečią aukščiausią per visą laiką.
Tobulėjimas
Prieš metus „New York Times“ pranešė apie reiškinį – sportininkai įspūdingai tobulėja karantino metu.
Jų pavyzdžių sąraše buvo du olimpiečiai ir dvi olimpinės viltys – visi jie parodė nepaprastą patobulėjimą per pirmąjį karantiną 2020 m. pavasarį: 2016 m. Amerikos olimpinis čempionas, rutulio stūmikas Ryanas Crouseris, 16-metė JAV plaukikė Claire Curzon, Amerikos disko metikas Valarie Allmanas ir Ugandos olimpinių žaidynių vidutinio nuotolio bėgikas Joshua Cheptegei.
Per pastaruosius metus visi keturi sumušė nacionalinius ar pasaulio rekordus.
Šių sportininkų patirtis nebuvo visiškai unikali. Bent jau daugeliui sportininkų pandemija padėjo pagreitėti – o kai kuriais atvejais ir užsivesti.
Nieko nėra neįmanomo
Po ketverių metų buvimo be sporto, britų irklavimo legenda Helen Glover atsidūrė karantine su trimis mažais vaikais, irklavimo treniruokliu ir noru parodyti dukrai, kad nieko nėra neįmanomo.
Po metų H. Glover buvo įrašyta į istoriją kaip pirmoji motina iš Didžiosios Britanijos, paskirta į britų olimpinį irklavimo būrį. Ji lenktyniavo moterų porose, apgynusi dvi ankstesnes olimpines pergales paskutiniosiose dvejose olimpinėse žaidynėse Londone ir Rio.
„Aš pakeičiau požiūrį į dalykus, – sakė H. Glover interviu su „World Rowing“ metu po to, kai tarptautinė federacija birželį ją paskelbė mėnesio irkluotoja. – Kai irklavau anksčiau, tikrai orientavausi į rezultatus. Dabar tikriausiai esu labiau orientuota į procesą, kas, mano nuomone, iš tikrųjų yra gana gražus pokytis. Jaučiu, kad koronavirusas iš tikrųjų suteikė man galimybę pabandyti tai padaryti kitaip.“
Jos naujoji partnerė, olimpinio sidabro medalio laimėtoja Polly Swann taip pat grįžta į irklavimo elitą. Moteris pandemijos metu skyrė laiko sergantiesiems ir dirbo jaunesniąja gydytoja Britanijos nacionalinėje sveikatos tarnyboje.
Nors sportas nepanaikins pandemijos, kuri daugumoje šalių dar toli gražu nesibaigė, tačiau sportininkų pasakojimai suteikia vilties, kuri šviečia tarsi saulė šiais tamsiais laikais ir yra gebėjimo atsigauti fiziškai ir dvasiškai pavyzdžiai.