Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Jacques‘as Rogge‘as ketvirtadienį sakė, kad per pasaulį nešamą olimpinį deglą persekiojantys protestai išprovokavo žaidynių krizę, ir paragino Pekiną gerbti savo įsipareigojimus dėl žmogaus teisių padėties gerinimo.
Po to, kai San Fransiske olimpinį deglą saugojo šimtai lazdomis ginkluotų policininkų, kad būtų išvengta tokio chaoso, koks buvo Europoje, J.Rogge‘as sakė, jog vis dar yra įsitikinęs, kad Pekinas rugpjūtį surengs sėkmingą olimpiadą.
Jis sakė, kad „nuliūdo“ dėl protestų Londone ir Paryžiuje, bet mano, kad San Fransisko etapas buvo geresnis ir kad olimpinio deglo maršrutas nebus sutrumpintas.
„Tačiau tai nebuvo džiaugsminga šventė kaip norėjome“, - per bendrą Nacionalinių olimpinių komitetų asociacijos ir TOK valdybos susitikimą sakė J.Rogge‘as.
Pasak jo, sporto vadovai turėtų stengtis nuraminti sportininkus.
„Pasakykite jiems, kad nesvarbu, ką jie matė ir girdėjo, žaidynės bus labai gerai organizuotos. Pasakykite jiems, kad mes pakilsime iš dabartinės krizės“, - pažymėjo J.Rogge‘as.
Per spaudos konferenciją jis taip pat pabrėžė, jog Kinijos pareigūnai siekdami teisės rengti šių metų olimpiadą žadėjo, kad žaidynės parems „Kinijos socialinę darbotvarkę, įskaitant žmogaus teises“.
„Tai ... vadinčiau moraliniu įsipareigojimu, o ne juridiniu, - sakė jis. - Neabejotinai prašome Kinijos gerbti šį moralinį įsipareigojimą“.
Protestai dėl Kinijos valdymo Tibete ir kitų žmogaus teisių pažeidimų šią savaitę smarkiai sutrikdė olimpinio deglo nešimą Londone ir Paryžiuje, kur pareigūnai turėjo kelis kartus užgesinti ugnį.
Tačiau San Fransiske rimtų nemalonumų nebuvo, nes pareigūnai sutrumpino ir paskutinę minutę pakeitė olimpinio deglo maršrutą, be to, aplink demonstrantus įrengė kelias saugumo užtvaras.
San Fransisko, kuris buvo vienintelė olimpinio deglo stotelė Šiaurės Amerikoje, meras Gavinas Newsomas sakė, kad sprendimas dėl maršruto pakeitimo buvo sunkus, nes nuvylė daug šalininkų, kurie olimpinio deglo nepamatė.
„Atsiprašau. Norėjau, kad tai būtų tobulas renginys. Noriu, kad šis pasaulis būtų tobulas pasaulis. Norėjau, kad tai, kas nutiko Paryžiuje, neįvyktų. Norėjau, kad tai, kas nutiko Londone, neįvyktų“, - sakė jis.
15 narių TOK valdyba vėliau ketvirtadienį pradės dvi dienas truksiantį savo susitikimą, kurio metu bus aptarta, ar ateityje vertėtų deglą nešti ne aplink pasaulį, o tik toje šalyje, kuri rengia olimpiadą.
Pekino olimpiados deglas iš Graikijos turi būti nešamas aplink pasaulį per 20 valstybių ir gegužės pradžioje pasiekti Kiniją.