Tik štai, idealiai kiaušiniai nusidažo tik tiems, kas moka išsirinkti tinkamus produktus. Tai, kaip aiškina žinovai, ne ką mažiau atsakingas darbas nei pats marginimas.
Kiaušinių marginimo subtilybių moko tautodailininkė Nijolė Jurėnienė.
Pamokė, kaip marginti
Moteris skaičiuoja aštuntą dešimtį, o štai Velykoms margučius dažo nuo šešerių. Tad sako mokanti ne tik raštų, bet ir svarbiausio dalyko, kaip išsirinkti ir tinkamai paruošti kiaušinius marginimui. Pirma taisyklė – kiaušinių išbandymas, kad verdant nesutrūkinėtų.
Amatininkė sako, jog ne ką mažiau svarbu, kad kiaušinis turi būti nuplautas prieš marginimą.
„Kiekviena višta deda žinot per kokią vietą kiaušinuką. Ir ta vieta turi daug taukų. Ir tie visi taukai ant kiaušinio lukšto apsivelia, ir tada neplautam kiaušiniui, dažai, kaip ir prie vaško, taip ir prie dažų nelimpa“, - pasakoja tautodailininkė.
Geriausia, nuplauti, kaip aiškina tautodailininkė, ūkišku muilu, per daug netrinant. Tiesa, ne ką mažiau svarbu ir aplinka. Kambaryje, kai šildomas vaškas ne tik neturi būti skersvėjų, bet neturėtų būti ir vėsu.
Nesuka galvos dėl raštų
Kitaip vaškas labai greitai stingsta, ir prie kiaušinio nelimpa. O štai kokie raštai geriausi – kiekvieno asmeninis reikalas. Tautodailininkė margina senoviškai.
Mėgėjai per daug nesuka sau galvos dėl raštų.
Dažna šeimininkė neatsidžiaugia atradusi marginimą vašku ir dalijasi, kuo margindavusi anksčiau.
Tautodailininkai sako pastebėję, kad vis gi marginančių vašku kasmet daugėja.
Juk paprasta, išverdi kiaušinį, numargini vašku, palaikai vienoje spalvoje, pamargini dar – tada į kitą spalvą ir štai margutis paruoštas ridenimui. Tiesa, kai kiaušinis tampa tokio grožio, mėginti jo tvirtumą net gaila.
Išsamiau - reportaže: