„Aš ne viešas asmuo. – Jūs turit pavardę? – Ne. Aš neturiu pavardės. – Pasą? – Neturiu. – Tapatybės kortelę? – Neturiu, aš nieko neturiu“, – tikino gelbėtojų kalbinamas vyras paplūdimyje.
Tokio dar nematė
Tokio poilsiautojo, kaip šis, Palangos gelbėtojai sako dar nebuvo sutikę. Vyrą ir kartu buvusią moterį jie pamatė toli nuo kranto, plevėsuojant raudonai, maudytis draudžiančiai vėliavai. Šalia buvo povandeninė duobė, tad iki nelaimės buvo vos vienas žingsnis.
„Nereaguoja tiesiog į gelbėtojų šaukimus, švilpimus ir gelbėtojai turėjo bristi į vandenį iki jų, plaukti, kad juos ištrauktų į krantą. Ištraukti į krantą, jie pareiškė gelbėtojams pretenzijas. Klausė, kodėl mus ištraukėt?“ – pasakojo Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas.
Gelbėtojai pradėjo aiškinti paplūdimio taisykles ir koks realus pavojus nuskęsti šiems žmonėms grėsė. Į tai išgirdo štai ką:
„Aš ne Lietuvos pilietis. Aš išvis ne pilietis. – Išvis? Ai, be pilietybės, neturit. – Jo. Su manim jūs sutarties jokios neturit. – Jūs ir paso neturit? – Ir paso neturiu. – Ai, Dieve, čia tie žmonės, kur rodė per televizorių, kurie nieko neturi. – Ir jūs man nieko nepadarysit“, – kalbėjo poilsiautojas.
Reikalavo negelbėti
Paaiškėjo, kad vyras yra suverenas. Tai žmonių grupė, kurie aiškina turintys beribes teises, o pareigų tiek, kiek nori patys. Esą įstatymams jie neturi paklusti, jei su jais nesutinka. Tad vyras ir toliau gelbėtojams aiškino, kad gelbėtojai neturi su juo pasirašę kažkokios sutarties, todėl jį esą gali gelbėti tik tada, kai jis pats paprašo. Arba pasirašo sutartį.
„Jūs turit ateiti pas mus tada, kada mes jus kviečiame. Gelbėti. Jūsų pareiga gelbėti“, – aiškino suverenas.
Gelbėtojai dar bandė aiškinti, kad raudona vėliava draudžia maudytis. Tačiau vyrui raudona spalva neįtiko.
„Jūs pasakėt, kad turi būti juoda vėliava. Štormas. Taip? – Nu. – Bet nėra Lietuvoje… – Juoda spalva, tai mirties spalva“, – dėstė vyras.
Gelbėtojai iškvietė ir policiją. Pareigūnams vyras taip pat aiškino, kad su policininkais nėra sudaręs jokios sutarties, todėl teisiškai esą šie jam nieko daryti negali.
Išgirdę šią istoriją poilsiautojai pakraupo. Žmonės sukinėjo pirštą prie smilkinio ir sakė, kad suverenus reikia priverstinai gydyti, nes tai net ne gyvenimo būdas, o psichikos liga:
„Čia gal su kosmosu jie susiję. Beprotnamis kažkoks. Tai ką, juos pribaigt reikia? Jei skęsta, akmenį pririšti ir viskas. Trūksta žodžių.“
„Tokie žmonės yra beprotybė. Jie gyvena tik savyje ir dėl savęs. Jie Dievu netiki.“
„Tai gal žmogus norėjo tiesiog pasiskandinti. Neįsivaizduoju. Bet, matyt, kažkas su psichika žmogui negerai, kad tokio mąstymo turi. Jau reikia rimtesnės pagalbos žmogui suteikti.“
Teisininkai: neįmanoma atsisakyti gelbėjimo
O štai teisininkai sako, kad gelbėtojai dirbo taip, kaip reikia. Lietuvos valstybė yra įsipareigojusi gelbėti gyvybes, tad gelbėtojai – vieni iš tų, kurie šią pareigą vykdo.
Pasiskelbimas suverenu juridiškai neturi jokios galios nei Lietuvoje, nei kitur pasaulyje. O ir apskritai, teisiškai neįmanoma atsisakyti laikytis įstatymų bei taisyklių. Ypač saugančių gyvybes.
„Galima, jei žmogus gyvena negyvenamoj saloj ir vienas pats. Bet mes gyvename visi kartu, bendruomenėje. Tai reiškia, kad vieno teisės yra kito pareigos. Vadinasi, mes kažkaip turime susitarti ir laikytis taisyklių. Todėl gyvenant valstybėje, gyvenant visuomenėje neįmanoma nesilaikyti įstatymų“, – dėstė advokatė Julija Viktorija Flis.
Gelbėtojai pasakojo, kad paplūdimiuose sutinka ir daugiau įvairių keistuolių. Pavyzdžiui, vieną skendusį vyrą jie ištraukė iš vandens, o šis po kelių minučių vėl šoko maudytis į tą pačią vietą. Išgelbėtas antrą kartą, pareiškė, kad gelbėtojai prieš jį panaudojo smurtą ir išprievartavo analiniu būdu.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.