Portaltas tv3.lt domėjosi, kokios yra 48-erių Lietuvos krepšinio specialisto galimybės pasivyti ar net titulais ateityje aplenkti savo garsųjį mokytoją.
Krepšininko karjerą Š. Jasikevičius baigė 2014 metais būdamas 38-erių ir iškart tapo Gintaro Krapiko asistentu Kauno „Žalgirio“ komandoje. Šias pareigas vienas geriausių visų laikų Lietuvos rinktinės įžaidėjų ėjo pusantrų metų, o pagrindiniu „Žalgirio“ strategu tapo 2016-ųjų sausį būdamas 39-erių, kai Kauno klubas nutraukė bendradarbiavimą su G. Krapiku.
Dirbdamas „Žalgiryje“ lietuvis užsitarnavo kaip vieno geriausių Europos trenerių vardą ir per keturis su puse metų sugebėjo penkiskart tapti LKL čempionu bei trissyk iškovoti Karaliaus Mindaugo taurę. Visgi įsimintiniausias jo pasiekimas Kaune – 2018 m. pasiektas Eurolygos finalinis ketvertas ir ten užimta trečioji vieta.
Barselonoje tris kartus pasiekė Eurolygos finalo ketvertą
2020-ųjų vasarą būdamas 44-erių Šaras kartu su dar dviem „Žalgirio“ trenerių štabo nariais Dariumi Maskoliūnu ir Tomu Masiuliu pakėlė sparnus į Ispaniją, kur trejus metus vadovavo „Barcelona“ ekipai.
Vadovaujama lietuvio Katalonijos sostinės ekipa dukart laimėjo ACB pirmenybes ir du sykius kėlė į viršų Karaliaus taurę. Jis taip pat visus 3 sykius pasiekė Eurolygos finalo ketvertą, bet laimėti ten taip ir nepavyko.
Šią vasarą būdamas 47-erių Š. Jasikevičius nepratęsė sutarties su „Barcelona“ ir kurį laiką buvo be darbo. Pailsėjęs jis gruodžio viduryje priėmė Stambulo „Fenerbahče“ ekipos pasiūlymą ir perėmė ekipos vairą iš graikos Dimitrio Itoudžio.
Stambule išgyvena medaus mėnesį
Nuo Šaro atvykimo į Stambulą šio ekipos žaidimas pasikeitė kardinaliai.
Iki jam atvykstant vienas turtingiausių Europos klubų murkdėsi klubo vadovų netenkinančioje 11-oje turnyrinės lentelės vietoje ir buvo anksčiau laiko nurašytas daugelio krepšinio ekspertų.
Visgi atvykus Šarui stambuliečiai sugebėjo apversti savo sezoną aukštyn kojomis ir dabar žengia penktoje turnyrinės lentelės vietoje. Jie taip pat vasario 18-ą dieną iškovojo šalies taurę, kai finale 80:67 įveikė kitą Eurolygos klubą – Stambulo „Anadolu Efes“.
‼️It’s all about love between Zeljko Obradovic and Saras Jasikevicius.
— Christos Harpidis (@chrisalucard) March 28, 2023
Huge game now in Belgrade between @PartizanBC and @FCBbasket. #basketball #euroleague #Partizan #Barcelona #paobc #panathinaikos #eurobasket
pic.twitter.com/4ruPQdbQLP
Taigi būdamas 48-erių metų amžiaus Š. Jasikevičius savo trofėjų lentynoje turi septynis nacionalinių pirmenybių titulus ir šešias taures, iškovotas trijose skirtingose šalyse. Tad iš viso lietuvio lentyną šiuo metu puošia trylika trofėjų, kuriuos šis iškovojo būdamas vyriausiuoju trijų skirtingų ekipų treneriu.
Tai, kad Š. Jasikevičius vieną dieną gali tapti geriausiu visų laikų Europos treneriu neseniai pasakė jo auklėtinis „Fenerbahče“ ekipoje Marko Guduričius.
Krepšininkas savo kailiu patyrė, kokių naujovių komandoje įnešė ambicijų nestokojanti lietuvis, o jo darbo metodus galėjo nesunkiai palyginti su prieš tai ekipai vadovavusiu D. Itoudžiu.
Serbo buvo paklausta, ar Š. Jasikevičius gali atvesti Stambulo klubą ant aukščiausiosios Eurolygos pakylos, taip kaip tą 2017-ais metais padarė Ž. Obradovičius, o šis atsakė nedvejodamas.
„Esu dėl to šimtu procentų tikras. Manau, kad Š. Jasikevičius jau dabar yra vienas geriausių visų laikų „Fenerbahče“ trenerių, o jo pasiekti rezultatai galiausiai visą tai patvirtins. Jis nuolat tobulėja ir auga, turi savitą treniravimo stilių. Kiekvieną dieną jis grįžta su naujomis idėjomis“, – specialisto iš Lietuvos talentu neabejoja M. Guduraičius.
Ž. Obradovičius trenerio karjerą pradėjo labai jaunas
Norint sužinoti Š. Jasikevičiaus galimybes vieną dieną aplenkti savo mokytoją, turėtume paskaičiuoti kiek trofėjų Ž. Obradovičius buvo iškovojęs būdamas tokio amžiaus, kokio dabar yra Š. Jasikevčius.
Ž. Obradovičius pats būdamas krepšininku žaidė „Partizan“ ekipoje 1984-1991 m.
Tonight, Partizan Belgrade vs Joventut Badalona, EuroCup.
— Matteo Andreani (@matty_vanpersie) November 2, 2021
Not a normal match for Zeljko Obradovic.
Obradovic wins his 1st EuroLeague with Partizan against Badalona in 1992.
Obradovic wins his 2nd EuroLeague with Badalona against Olympiacos in 1994.#Obradovic #EuroLeague #Penya pic.twitter.com/zgPj6Jz3Ih
Krepšininko karjerą Ž. Obradovičius baigė būdamas vos 31-erių, kai 1991-ųjų vasarą daug kam netikėtai perėmė Belgrado „Partizan“ ekipos vairą.
Pasiūlymo tapti treneriu tuometinis Jugoslavijos rinktinės įžaidėjas ir vyriausias jos narys sulaukė rengiantis Europos krepšinio čempionatui, kuris tais metais vyko Romoje.
Tuo metu Ž. Obradovičius turėjo skristi su rinktine į draugišką turnyrą Vokietijoje, tačiau „Partizan“ vadovai pakvietė jį pokalbiui.
Vėliau serbas atskleidė, kad diskusijos dėl naujų pareigybių truko iki penktos valandos ryto, o galiausiai „Partizan“ bosams pavyko įtikinti Ž. Obradovičių palikti rinktinę ir skubiai vykti ruošti ekipą artėjančiam Eurolygos sezonui.
Įspūdingas debiutas su trimis trofėjais
Taip „Partizan“ žaidėjas tapo ekipos vyriausiuoju treneriu ir 1992 m. sugebėjo iš pirmo sykio triumfuoti Eurolygoje, kai finale 71:70 įveikė Badalonos „Joventut“. Tais pačiais metais Ž. Obradovičiui taip pat pavyko laimėti ir Jugoslavijos taurę bei triumfuoti šalies pirmenybėse.
Antrieji jo metai „Partizan“ klube nebuvo tokie sėkmingi. Jugoslavijos pirmenybes laimėjo „Crvena Zvezda“, o „Partizan“ dėl Balkanuose vykstančio karo turėjo praleisti Eurolygos sezoną.
Profesor Nikolić, Željko Obradović i Milenko Savović - na evropskom tronu 1992. pic.twitter.com/kRTrIt9VZf
— Rusmir Kratovac (@RusmirKratovac) March 1, 2021
Titulų kolekciją jis pratęsė 1993-1994 m. sezone, kai pirmą kartą savo karjeroje išvyko dirbti į užsienį ir treniruodamas Badalonos „Juventut“ jau pirmaisiais metais padėjo Ispanijos ekipai iškovoti Eurolygos auksą.
Dar po metų būdamas 35-erių jis iškovojo trečią savo Eurolygos trofėjų, jau persikėlęs į karališkąjį Madrido „Real“ klubą. Finale Ž. Obradovičius 73:61 pergudravo Pirėjo „Olympiakos“ ekipą, o 25 taškus nugalėtojams pelnęs Arvydas Sabonis buvo išrinktas naudingiausiu finalo žaidėju.
Nors Eurolygoje iškovotas trofėjus, vietinėse pirmenybėse didelių pergalių serbas nepasiekė. Ispanijos pirmenybėse „Real“ liko treti, o Karaliaus taurėje finišavo ketvirti.
Nesėkmės lydėjo ir 1995-1996 m. sezone, kai titulas nebuvo pasiektas visuose trijuose frontuose, o paskutiniai serbo metai Madride buvo pažymėti triumfu antrajame pagal pajėgumą Europoje FIBA Saportos taurės turnyre.
Taigi, būdamas 37-erių metų amžiaus Ž. Obradovičius jau buvo iškovojęs 6 trofėjus.
1997 m. vasarą Ž. Obradovičius persikėlė į Italiją, kur su Trevizo „Benneton“ jam per dvejus metus taip ir nepavyko tapti šalies čempionu, tačiau 1999 m. jis atvedė komandą ant FIBA Saporto taurės nugalėtojų pakylos.
Sėkmingiausi karjeros metai – Atėnų „Panathinaikos“
Į Atėnus triskart Eurolygos čempionas atvyko 1999 m. vasarą ir „žaliųjų“ vairininku buvo daugiau nei dešimtmetį – iki 2012 m.
Iki 2007 metų, kuomet Ž. Obradovičiuus pasiekė dabartinį Š. Jasikevičiaus amžių, jam pavyko iškovoti dar tris Eurolygos trofėjus. Titulai buvo pasiekti 2000, 2002 ir 2007-ais metais, tad būdamas 48-erių Ž. Obradovičius jau buvo iškovojęs šešis Eurolygos trofėjus.
Iki 2007-ųjų jis taip pat septynis kartus spėjo iškovoti Graikijos pirmenybes, suklupdamas pusfinalyje tik sykį 2001-2002 m. sezone po triumfo Eurolygoje. Jis taip pat per šį laiką keturis kartus tapo Graikijos taurės čempionu.
Taigi būdamas 48-erių metų amžiaus Ž. Obradovičius savo trofėjų lentynoje jau turėjo 21-ą aukščiausios prabos apdovanojimą, o apskritai 2006-2007-ųjų metų sezonas jam buvo vienas įsimintiniausių, nes antrą kartą per savo trenerio karjerą jam pavyko per vieną sezoną laimėti visuose trijuose turnyruose.
Įsimintinas 2007-ųjų triumfas Eurolygoje buvo ir dviems Ž. Obradovičiaus auklėtiniams iš Lietuvos. Toje komandoje žaidė Robertas Javtokas ir Ramūnas Šiškauskas. Pastarasis finale pelnė 20 taškų ir surinko 30 naudingumo balų.
Treniravo ir Jugoslavijos rinktinę
Skirtingai nei Š. Jasikevičius, vasaromis Ž. Obradovičius treniruodavo ir Jugoslavijos rinktinę. Rinktinės trenerio vairą iš Dušano Ivkovičiaus jis perėmė 1996 metais ir tais pačias laimėjo olimpinį sidabrą Atlantoje. 1997 metais jis laimėjo Ispanijoje vykusį Europos čempionatą, o po metų ir 1998-aisiais Jungtinėse Amerikos Valstijose vykusį pasaulio čempionatą.
Taigi, pridėjus dar ir šiuos tris reikšmingus laimėjimus, Ž. Obradovičius iki 38-erių metų amžiaus savo sąskaitoje turėjo mažiausiai 24 auksinės spalvos apdovanojimus.
Nors sąlyginai Š. Jasikevičius savo trenerio karjerą pradėjo anksti, tačiau lygintis su savo mokytoju Ž. Obradovičiumi pasiekimais dar tikrai negali. Jam taip pat reikės gerokai pasistengti bandant iškovoti ir pirmąjį savo Eurolygos trofėjų, o tose pačiose lenktnėse vis dar dalyvauja ir sėkmingą projektą Belgrade šiuo metu vystantis 64-erių jo mokytojas.