Filmo "Titanikas" (Titanic) režisierius pirmadienį pristatė, jo teigimu, įrodymus, kad buvo surastas Jėzaus kapas, tačiau mokslininkai šį pareiškimą sutiko skeptiškai, o kai kurie jų jį pavadino efektingu reklaminiu pasirodymu.
Jamesas Cameronas (Džeimsas Kameronas) ir mokslininkų grupė pademonstravo du akmeninius osuarijus, ar dėžes kaulams, kuriose, pasak režisieriaus, kažkada galėjo būti Jėzaus ir Marijos Magdalietės palaikai. Apie šiuos atradimus pasakojama jo pastatytame dokumentiniame filme "Dingęs Jėzaus kapas" (The Lost Tomb of Jesus) ir knygoje "Jėzaus šeimos kapas" (The Jesus Family Tomb).
Savo filme, kurį sekmadienį turi rodyti "Discovery News" kabelinė televizija, J.Cameronas teigia, kad Jėzus turėjo žmoną ir sūnų, ir remiasi Biblijos teiginiams prieštaraujančiais įrodymais iš kapo Talpiote Pietų Jeruzalėje, kuris buvo surastas 1980 metais vykdant statybas.
Tarp šių įrodymų yra ant osuarijų išraižyti vardai, DNR ir kitokių tyrimų duomenys.
Minėtos dvi nedidelės dėžės buvo tarp 10-ies osuarijų, rastų Talpiote. Ant penkių osuarijų užrašyti vardai, siejami su Jėzumi, Marija, Matu, Juozapu ir Marija Magdaliete. Šeštas užrašas aramėjų kalba verčiamas kaip "Judas, Jėzaus sūnus".
Ant vieno osuarijaus aramėjiškai užrašyta "Jėzus, Juozapo sūnus", ant kitų dviejų hebrajiškai užrašyta "Maria" ir "Matia" ("Matas"). Tik vienas užrašas yra graikiškas: "Mariamene e Mara". Jį galima versti "Marija, žinoma kaip ponia". Filmo kūrėjai teigia, kad šį vardą galima laikyti tikruoju Magdalietės vardu.
Kūrėjų grupė gavo du pavyzdžių rinkinius DNR ir cheminiams tyrimams. Pirmąjį rinkinį sudaro medžiaga, paimta iš osuarijų su užrašais "Jėzus, Juozapo sūnus" ir "Mariamene e Mara", o antrąjį - patina iš vieno osuarijaus.
Palaikų pavyzdžius ištyrė Kanados Leikhedo universiteto mokslininkas Carney Mathesonas (Karnis Matesonas). Mitochondrijų DNR tyrimas parodė, kad asmuo Jėzaus osuarijuje ir asmuo su Marija Magdaliete siejamame osuarijuje nėra giminės.
Kadangi viename kape paprastai laidojami kraujo giminaičiai arba sutuoktiniai, filmo kūrėjai sako, jog šis DNR tyrimas rodo, kad Jėzus ir Marija Magdalietė galbūt galėjo būti sutuoktiniai. Be to, jie galvoja, kad numanomas jų sūnus Judas galėjo būti tas Evangelijoje pagal Joną minimas "vienas mokinys", kuris buvo prisiglaudęs prie Jėzaus krūtinės per Paskutinę vakarienę.
"Tai - pirmieji tebevykstančio tyrimo žingsniai, - per spaudos konferenciją Niujorko viešojoje bibliotekoje sakė J.Cameronas. - Jei paaiškės dalykų, kurie paneigs šį tyrimą, tebūnie".
Filmo kūrėjai sako, jog statistinė tikimybė, kad tie užrašyti vardai nereiškia Jėzaus šeimos, yra 1/600.
Jei tai tikrai buvo Jėzaus kapas, šie atradimai tikriausiai papiktins krikščionis, nes prieštarauja tikėjimui, kad Jėzus prisikėlė ir įžengė į dangų.
Minimas dokumentinis filmas pasirodo po didžiulės sėkmės sulaukusio romano "Da Vinčio kodas" (The Da Vinci Code), kurioje tvirtinama, kad Marija Magdalietė susilaukė nuo Jėzaus vaiko.
Tačiau vienas minėtą kapą atradusių archeologų dr. Shimonas Gibsonas (Šimonas Gibsonas) per spaudos konferenciją sakė, kad jaučia "sveiką skepticizmą" dėl to, kad tas kapas galėjo priklausyti Jėzaus šeimai.
Jeruzalėje šis izraeliečių archeologas, kuris kasinėjimus vykdė ir Izraelio Senienų administracijos vardu, ginčijo dokumentiniame filme pateikiamas išvadas.
Archeologas Amosas Kloneris sakė, kad toje 2 tūkst. metų senumo oloje buvo osuarijai, priklausantys žydų šeimai, kurios narių vardai panašūs į Jėzaus ir jo giminaičių vardus.
"Galiu aiškiai pasakyti, jog nesutinku su identifikacija, (kad tie osuarijai) ... priklauso Jėzaus šeimai Jeruzalėje, - sakė A.Kloneris. - Nesutinku, kad Marijos ir Juozapo, Jėzaus tėvų, šeima turėjo Jeruzalėje šeimos kapą".
"Jie buvo labai neturtinga šeima. Jie gyveno Nazarete ir atkeliavo į Betliejų dėl ... gimdymo, todėl aš su tuo nesutinku, nei istoriškai, nei archeologiškai", - pažymėjo profesorius A.Kloneris.
Atrasti kaulai paskui buvo perlaidoti pagal ortodoksų tradicijas, liko tik dėžės su užrašais ir palaikų pavyzdžiai DNR tyrimams.
Teksaso universiteto profesorius L.Michaelas White'as (L.Maiklas Vaitas) sakė, kad taip pat abejoja tais teiginiais. "Tai bandymas parduoti dokumentinius filmus", - sakė jis ir pridūrė, kad dar reikia atlikti nemažai tikslių tyrimų.
Katalikų ir protestantų Bažnyčių Jungtinėse Valstijose atstovai suskubo neigti J.Camerono ir jo grupės teiginius. "Tai gera reklama", - CNN televizijai sakė Katalikiškojo universiteto rektorius Davidas O'Connellas (Deividas O'Konelas).
"Žinau, jog žmonės sakys, kad mes bandome pakirsti krikščionybę. Tai toli gražu ne tas atvejis. Šis tyrimas aukština realų šių žmonių gyvenimą", - per spaudos konferenciją sakė J.Cameronas.
Tuo tarpu JAV religiniai lyderiai šias išvadas lygina su "Da Vinčio kodu". Pietų baptistų seminarijos rektorius R.Albertas Mohleris (R.Albertas Moleris) naująją juostą pavadino "absurdišku dokumentiniu filmu", kuriame pilna "tikrai nerealių teiginių".
"Tie DNR testai man atrodo juokingiausi, - sakė jis CNN. - Reikia turėti pamatą DNR pavyzdžiui. Niekas neturi Marijos DNR".
"Tvirtinu, kad tai įprastas 1-ojo amžiaus pr. m. e. laidojimo rūsys", - sakė A.Kloneris ir pridūrė, kad vardai ant osuarijų yra atsitiktinumas.
"Kas sako, kad "Marija" yra Magdalietė, o "Judas" - Jėzaus sūnus? To negalima įrodyti. Tai labai populiarūs ir įprasti 1-ajame amžiuje pr. m. e. vardai", - nurodė jis.