„Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu tiria, ar yra išaugęs ligos atvejų skaičius ir ar tai gali būti susiję su vakcinomis“, – „Reuters“ cituojamas kovos su pandemija Izraelyje atstovas Nachmanas Ashas.
Jo teigimu, daugelis miokardito atvejų užfiksuota jaunesniems nei 30 metų asmenims. Mokslininkams susieti šį negalavimą, kuris daugeliu atvejų praeina be didesnių pasekmių, su vakcinacija gali būti itin sudėtinga, nes miokarditą gali sukelti įvairūs virusai. Panašus miokarditų atvejų skaičius buvo užfiksuotas ir ankstesniais metais, pažymi N. Ashas.
„Pfizer“: situaciją žinome, ją stebime kartu su Izraelio valdžia. Sąsajų kol kas nėra
„Pfizer“ atstovai pareiškė, kad palaiko reguliarius kontaktus su Izraelio sveikatos apsaugos ministerija ir tikrina gaunamus duomenis apie savo vakciną. Šiuo konkrečiu atveju bendrovė pareiškė, kad yra „informuota apie Izraelio tiriamus miokardito atvejus, kurie fiksuojami daugiausiai jauniems žmonėms, kurie gavo „Pfizer-BioNTech“ vakciną nuo COVID-19“.
„Nepageidaujami reiškiniai yra reguliariai ir nuodugniai pertikrinami. Mes nepastebėjome didesnio miokardito dažnio, nei būtų galima tikėtis bendroje populiacijoje. Priežastinis ryšys su vakcina nebuvo nustatytas“, – „Reuters“ cituojamas bendrovės atsakymas.
Anot bendrovės atstovų, šiuo metu nėra įrodymų, leidžiančių įtarti, kad žmonėms nuo vakcinos pasireiškia miokarditas.
Izraelio Beno Gurionio universiteto visuomenės sveikatos mokyklos direktorius Nadavas Davidovichius teigė, kad net jei ir bus nustatyta miokardito atvejų ir vakcinos sąsaja, neatrodo, kad ji būtų pakankamai rimta, kad reiktų nutraukti vakcinos naudojimą.
„Tai situacija, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį, ir mes turime laukti galutinės ataskaitos, tačiau atliekant tarpinę analizę atrodo, kad rizika susirgti nuo COVID-19 yra daug didesnė nei patirti nepageidaujamų vakcinos reiškinių, ir rizika susirgti miokarditu po vakcinos yra maža ir neilgalaikė“, – sakė jis.
Izraelis yra viena iš pirmaujančių šalių pasaulyje pagal vakcinacijos lygį. Pirmąją skiepų dozę jau gavo daugiau nei 5,3 mln. žmonių, antrąją – 5 mln. žmonių. Viso jau pilnai vakcinuota apie 54 proc. šalies gyventojų ir apie 74 proc. suaugusiųjų (vyresni nei 16 metų).
Neseniai buvo skelbiama, kad Izraelyje pirmą sykį per dešimt mėnesių neužfiksuota nė vieno mirties nuo koronaviruso atvejo. Paskutinį sykį tokia diena buvo 2020-ųjų birželio 29.