Kiti „Tiktok'o“ vartotojai pataria, kaip galima išvalyti sinusus, sukišant česnako skilteles į nosį. O dar kiti rekomenduoja su nerimu ir bloga nuotaika kovoti geriant raminančius vaistus, kurie išrašomi griežtai su gydytojo paskyrimu. Gydytojai perspėja – tokios mados žalingos sveikatai, ir ragina tokius vaizdo įrašus ignoruoti.
Socialiniame tinkle „Tik Tok“ plinta daugybė vaizdo įrašų, kuriuose vartotojai skelbia, kad atrado magišką lieknėjimo receptą. Tai ne sveika mityba ir sportas, o preparatas, skirtas diabetu sergantiems žmonėms, kurį jie kasdien susileidžia.
Jo veiklioji medžiaga – semagliutidas. Jis padidina insulino jautrumą ir slopina apetitą. Tad svoris tirpsta itin greitai. Ir žmonės esą atsikrato keliolikos ar net keliasdešimt kilogramų per trumpą laiką.
Preparatas brangus – viena pakuotė su 4 dozėm kainuoja 110 eurų, tad mėnesiui žmogui jis gali atsieiti tūkstančius eurų. Vaistas – receptinis, tačiau žmonės randa būdų, kaip receptą gauti ar nusipirkti vaistą juodojoje rinkoje.
Išaugusį preparatu su veikliąja medžiaga – semagliutidu – susidomėjimą pastebi ir Lietuvos vaistinės. Esą moterys nori lieknėti preparatų pagalba. Ir ne tik skirtų diabetu sergantiems, bet dar ir diuretikų – skysčius varančių preparatų.
„Teiraujasi tiek diuretikų – vaistų skirtų skysčiams išvaryti. Taip pat vaisto diabetui gydyti, kuris padeda lieknėti. Bet nei vienų, nei kitų be recepto įsigyti negalima“, – aiškina „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė.
Gydytojai įspėja – vartoti vaistus be gydytojų paskyrimo, jei niekuo nesergi, ir tikslas – vien svorio mažinimas – žalinga sveikatai.
„Kiekvienas vaistas tam ir yra skirtas, jei skirtas cukrinio diabeto gydymui, tik tiems pacientams, kur jis yra skirtas, jis naudingas. Kūno masei tik naudoti, tai tikrai nepatartina, nes turi ir tam tikrų šalutinių veikimų. Juo labiau, jei yra didesnės dozės, galima perdozuoti, gali sukelti kasos uždegimą, kitų komplikacijų“, – tvirtina vidaus ligų gydytojas Virginijus Šapoka.
Tokių preparatų efektas – trumpalaikis. Ir vos nustojus jį vartoti, svoris veikiausiai grįš su kaupu. Be to, bus pakenkta sveikatai ir sutrikdyta medžiagų apykaita.
„Yra veikimas per kelis mechanizmus. Ir tai, kad mažėja apetitas – tai nėra ilgalaikis poveikis. Kol jį vartoji – tol turite efektą. Nutraukiat ir baigiasi efektas. O svorį vėl užauginsit, jei tai nėra ilgalaikio poveikio“, – kalba V. Šapoka.
Vaistai, kuriuos vartoja ne pagal paskirti lieknėjimui – ne vieninteliai „Tik Tok'e“ skelbiami sveikatos „receptai“. Išradingi vartotojai sugalvojo ir kitų. Štai, pavyzdžiui, demonstruoja, kad neva į nosį sukišamos česnako skiltelės valo sinusus.
„Tai tikrai yra tik mitas. Gali sudirginti nosies gleivinę, gali ją pažeisti, galima įkvėpti ir užspringti“, – tvirtina S. Korbutaitė.
„Nosies gleivinė vietoj to, kad būtų visiškai nepažeidžiama – ji tampa pažeidžiama, dėl to, kad gali sukelti uždegimą, paburkimą, alergines reakcijas ir net dusulį“, – sako V. Šapoka.
Dar viena mada – raminančių vaistų mados. Dažnai paauglės rodo, kaip nerimui malšinti geria benzodiazepinus ir taip esą išsisprendžia visos problemos.
„Tie vartojimai neturi jokios naudos, nes tai tik momentinis prislopinimas emocinio krūvio. Jei problemos nesprendžiat – jokia tabletė neišspręs. Visi nori išgert tabletę ir pabūt kažkokioj nirvanoj, kurioje jis neturi jokių problemų, bet tai tiesiog pabėgimas nuo savęs“, – teigia V. Šapoka.
Tad gydytojas ragina aklai tokiais socialinių tinklų daktarais nepasitikėti. O norint spręsti kokią nors problemą, kreiptis į medikus. O norint sulieknėti – sportuoti ir sveikai maitintis.