• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienos Stambulo alkoholinių gėrimų parduotuvės savininkas Menderesas Yildirimas (Menderesas Jildirimas) labiau susirūpinęs ne dėl pastaraisiais vakarais vykusių riaušių, per kurias policija leido ašarines dujas, o dėl alaus skardinių savo šaldytuve.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir protestuotojai, jis piktinasi viena iš vyriausybės reformų, grasinančių sužlugdyti jo verslą, jeigu bus uždrausta pardavinėti alkoholį naktimis.

REKLAMA

Ministras pirmininkas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas), uolus musulmonas, dar labiau supykdė protestuotojus, išvadinęs svaigiuosius gėrimus vartojančius žmones alkoholikais.

Pasak premjero, turkų nacionalinis gėrimas turėtų būti ne alus, o tradicinis rauginto pieno gėrimas airanas.

REKLAMA
REKLAMA

Šis pasiūlymas nežavi M.Yildirimo, kurio krautuvėje lankosi daugiausia užsienio turistai ir vietos gyventojai, zujantys didžiulėje Taksimo aikštėje, tapusioje pastarosios protestų bangos simboline širdimi.

„Ką aš pardavinėsiu žmonėms, turistams–- airaną?“ – purkštavo jis.

Pasak jo, R.T.Erdogano pasiūlymas uždrausti prekiauti alkoholiu nuo 22 iki 6 val., taip pat apriboti alkoholinių gėrimų reklamą atims iš jo pragyvenimo šaltinį, jeigu bus patvirtintas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Alkoholį pardavinėju būtent tuo laiku“, – aiškino jis.

Šis nutarimas yra viena iš kelių priemonių, dėl kurių protestuotojai R.T.Erdoganą vadina diktatoriumi.

Pasak jų, premjeras nori primesti konservatyvias islamiškas reformas Turkijai, kurioje dauguma gyventojų yra musulmonai, tačiau kuri pagal konstituciją yra griežtai sekuliari valstybė.

REKLAMA

Nepasitenkinimas peraugo į kelias dienas vykusius kruvinus susirėmimus. Juos išprovokavo griežti policijos veiksmai prieš taikų protestą dėl planų užstatyti vieną parką Stambule.

Po to incidento studentai kiekvieną vakarą rinkdavosi tame parke – šoko ir dainavo laikydami rankose alaus butelius. Daugelis protestuotojų sakė, kad planuojami alkoholio prekybos suvaržymai yra viena iš priežasčių, išvedusių juos į gatves.

REKLAMA

„Tai labai griežtas suvaržymas, mes visi norime jį perlaužti“, – sakė prie Gezi parko vaikštinėjantis jaunas vyras, vardu Tarikas Ozkanas (Tarikas Edžkanas).

„Svarbu ne vien su alkoholis, svarbu laisvė“, – aiškino jis.

R.T.Erdoganas ir jo valdančioji partija AKP, daugiausia palaikomi konservatyvių pažiūrų musulmonų, laimėjo trejus rinkimus iš eilės, o per balsavimą 2011 metais surinko per 50 proc. balsų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau yra kiti 50 proc., kurių teisės ir laisvės troškimas visiškai ignoruojamas“, – sakė Ekremas Yumlu (Ekremas Jumlus), taip pat turintis alkoholinių gėrimų parduotuvę šalia Taksimo aikštės.

Viešas alkoholio vartojimas seniai tapo dalies Turkijos visuomenės socialinio gyvenimo dalimi.

Šioje kultūrinių priešpriešų šalyje, esančioje Rytų ir Vakarų civilizacijų kryžkelėje, alkoholio vartojimas yra vienas iš ženklų, atskleidžiančių žmonių socialines ir politines pažiūras.

REKLAMA

Nepaisydamas protestų ir piktų komentarų socialiniuose tinkluose, R.T.Erdoganas žadėjo toliau siekti, kad būtų įteisinti jo siūlomi alkoholio prekybos ir reklamos apribojimai.

„Myliu savo žmones, nenoriu, kad jie būtų alkoholikai“, – aiškino premjeras.

Dėl šio pareiškimo daugelis turkų savo paskyrose socialiniuose tinkluose „Twitter“ ir „Facebook“ prapliupo sarkastiškomis žinutėmis, įvardydami save „alkoholikais“.

REKLAMA

Vyriausybė teigia, kad ta reforma siekiama apsaugoti vaikus, kurių dalis, kaip teigiama, pradeda vartoti alkoholį jau nuo 13 metų. Vyriausybė pažymi, kad alkoholis yra viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių didelį avarijų skaičių šalies keliuose ir smurto šeimoje atvejus.

Kai kurie kritikai sako, kad juos pykdo ne vien suvaržymai, kurie yra panašūs į galiojančius kai kuriose Vakarų šalyse, bet ir tai, kaip juos stengiamasi prastumti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie šias pastangas laiko viena vis konservatyviškesnių islamiškos pakraipos reformų.

35 metų prekybininkas Doganas Muratas (Dohanas Muratas) sakė balsavęs už R.T.Erdoganą per vėliausius rinkimus, tačiau nuo to laiko nusivylė „kompromisų nepripažįstančia“ šalies lyderio pozicija.

„Viskas byra dėl šio priekabiavimo. Jis tiesiog sako: „Ketinu uždrausti alkoholį, ir taškas“, – skundėsi D.Muratas.

REKLAMA

Neseniai Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) paskelbta studija rodo, kad alkoholio Turkijoje vartojama palyginti mažai.

Svaigiuosius gėrimus vartoja 3,5 mln. iš 75 mln. šalies gyventojų, o suaugusieji per metus išgeria vidutiniškai 4 litrus alkoholio.

2011-aisiais atlikta viena privati apklausa parodė, jog beveik 70 proc. turkų tvirtino niekada nevartoję alkoholinių gėrimų.

REKLAMA

Tačiau daug turkų prekeivių, ypač turinčių krautuves prie Taksimo aikštės, gyvena iš svaigalų prekybos milijonams turistų, kurie aplanko šį istorinį ir komercinį centrą.

46 metų E.Yumlu sakė, kad jam tikriausiai reikės atleisti visus keturis savo darbuotojus, jeigu prezidentas Abdullah Gulas (Abdula Giulas), kuris yra R.T.Erdogano sąjungininkas, pasirašys minėtą įstatymą.

REKLAMA
REKLAMA

„Savo versle patirsime didelių nuostolių“, – aiškino krautuvės savininkas.

Alkoholio gamybos bendrovės taip pat liejo nusivylimą ir skelbė laikraščiuose sentimentalias reklamas, kurios būtų uždraustos pagal naująjį įstatymą.

„Reklamos baigiasi. Ar galime atsiprašyti?" – viena iš didžiųjų Turkijos alkoholio gamintojų „Yeni Raki“ skelbė vienoje savo reklamoje, kurioje pavaizduota tostui pakelta ranka, laikanti taurę rakijos, kuri specialiai buvo padaryta neryški.

Alaus darykla „Efes Pilsen“, kuri yra viena iš pagrindinių Turkijos alkoholio gamintojų, paskelbė visą puslapį užimantį reklamos skelbimą, kuriame pavaizduotas jos klasikinis rudos spalvos alaus butelis su simboliškai nuimta etikete.

„Esame laisva šalis, bet dūstame nuo suvaržymų, “ sakė D.Muratas. – (Žmonės) turėtų tai suvokti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų