• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunku patikėti, kad buvo laikai, kuomet pagrindiniu ir neginčijamu įtampos tarp kelių didžiųjų valstybių šaltiniu buvo branduolinio ginklo technologijos. Šiandien daugiausiai klausimų kelia JAV ir Kinijos priešprieša, o daugiausiai kibirkščių kyla dėl naujų bevielio ryšio technologijų.

Sunku patikėti, kad buvo laikai, kuomet pagrindiniu ir neginčijamu įtampos tarp kelių didžiųjų valstybių šaltiniu buvo branduolinio ginklo technologijos. Šiandien daugiausiai klausimų kelia JAV ir Kinijos priešprieša, o daugiausiai kibirkščių kyla dėl naujų bevielio ryšio technologijų.

REKLAMA

Šios dvi šalys ne juokais susirėmė dėl kinų telekomunikacijų technologijų gigantės „Huawei“ veiklos. Amerikiečiai neseniai apkaltino kinus pavogus jų technologijas. Maža to, „Huawei“ taip pat yra įtariami dėl glaudžių ryšių su valdžia ir kariuomene, rašoma autoritetingame leidinyje „MIT technology review“.

Bendrovė kategoriškai neigia kaltinimus ir stengiasi „išsaugoti veidą“. Tuo metu prie JAV kaltinimų prisijungia vis daugiau šalių. Jų sąraše jau yra tokios valstybės, kaip Didžioji Britanija, Naujoji Zelandija, Australija, Kanada, Vokietija ir Japonija, neišskiriant net ir Lietuvos. Šios valstybės prabilo apie galimą grėsmę nacionaliniam saugumui.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, kodėl 5G ryšio technologijos plėtra iš Kinijos staiga pradėjo kenkti labiau, negu bet kas anksčiau, kad prireikė taikyti griežtus apribojimus?

REKLAMA

1. Kas yra 5G?

5G iš esmės reiškia tinklo technologiją, kuri sukurta apjungti viską: nuo bepiločių automobilių iki namų apyvokos reikmenų. Tikimasi, kad šiame tinkle bus galima pasiekti iki 20 gigabitų per sekundę greitį – pakankamą atsisiųsti aukštos kokybės filmą akimirksniu ir naudotis virtualios ar papildytos realybės privalumais. Visa tai – telefone.

Pirmieji 5G išmanieji ir infrastruktūra jiems pasirodys šiais metais, tačiau pilnas perėjimas gali užtrukti dar ne vienerius metus.

REKLAMA
REKLAMA

2. Kuo jis yra geresnis?

5G tinklas veikia dviem dažnių diapazonais. Vienu atveju, jie naudosis tais pačiais diapazonais kaip ir dabartiniai 4G ar Wi-Fi tinklai, tačiau su efektyvesne kodavimo schema ir platesniu kanalų skaičiumi, kuris leis pasiekti 25-50 proc. greičio augimą. Antruoju atveju, 5G tinklas naudos daug aukštesnių-milimetrinių bangų dažnius, kurie leis perduoti duomenis daug sparčiau, tačiau trumpesniu atstumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl šios priežasties, 5G reikės daugiau duomenų perdavimo stočių. Gali būti, kad jų reikės vos ne kas šimtą metrų, rašoma „Technology Review“.

5G ryšys taip pat leis naudotis MIMO technologija (multiple input, multiple output). Ji suteiks galimybę šimtams antenų dirbti paraleliai, kas padidins įrenginių veikimo greitį ir padės sumažinti „delsimo“ (angl. latency) laiką iki milisekundės (nuo 30 milisekundžių 4G ryšyje), tuo pačiu leidžiant pasijungti daugiau įrengimų.

REKLAMA

Greitį padidinti leis ir „full duplex“ technologija, kuri užtikrins, kad signalai nesikirs tarpusavyje ir taip išlaikys savo tikrąją spartą.

3. Kokios yra grėsmės saugumui?

5G technologija gali pakeisti laidinę komunikaciją ir atverti duris dar platesniam įrenginių spektrui susijungti į bendrą interneto tinklą, įskaitant pramoninę įrangą ar buitinius įrenginius namuose. Siekiant užtikrinti sklandų pramoninių robotų, ligoninės įrangos ar bepiločių automobilių darbą, bus būtinas nenutrūkstamas ir spartus 5G ryšys.

REKLAMA

Kaip ir su bet kuria nauja technologija, saugumo spragos paaiškės netrukus jai pasirodžius. Jau dabar tyrimai Europoje parodė, kad šifro raktai, kuriuos naudoja 5G tinklas, turi „silpnų vietų“, kuomet vyksta apsikeitimas tarp skirtingų stočių. Pasitvirtinus planuojamai „pajungta kiekviena duonos skrudintuvė“ situacijai iškyla dar didesni reikalavimai tinklo ir duomenų saugumui.

Maža to, 5G turėtų būti suderinamas su jau dabar veikiančiomis 4G, 3G ir Wi-Fi technologijomis. O tai reiškia, kad senų tinklų problemos gali būti perduotos ir į naująjį tinklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5G technologija suteiks galimybę komunikacijų bendrovėms kurti virtualius privačius tinklus, pavyzdžiui, didelėms korporacijoms. Tokiu tinklu besinaudojantis bankas gali pareikalauti savo vartotojų saugumo tikslais jungtis tik per jų „saugų“ tinklą.

Tačiau tai taip pat suteiks galimybę atsirasti įvairaus plauko fiktyviems tinklams, kuriais pasitikėdami vartotojai gali nejučia prarasti jautrius savo duomenis.

4. Ar 5G gali būti saugūs?

Anksčiau išvardintos problemos parodo teorines grėsmes, kurios, tikėtina, bus išspręstos 5G ryšiui dar net deramai nepasirodžius. Ekspertų teigimu, tinkamai naudojantis kriptografija galima apsaugoti ryšio tinklus ir užtikrinti normalią jų veiklą – net ir saugantis nuo pačių jos kūrėjų.

REKLAMA

„Jeigu naudositės tuo tinkamai, jūs iš tiesų turėsite patikimesnį tinklą“, – cituojamas Murielis Medardas, Masačusetso instituto profesorius.

5. Kodėl „Huawei“ 5G tinklas yra toks problemiškas?

Didžiausia pasaulyje tinklo įrangos ir antroji pagal dydį išmaniųjų telefonų gamintoja „Huawei“ yra stipriausiose pozicijose atsiriekti didžiąją 5G pyrago dalį. Pyrago, kuris, kai kuriais skaičiavimais, gali būti vertas 123 mlrd. per artimiausius penkerius metus.

REKLAMA

Bandymas sustabdyti šios bendrovės plėtrą į Vakarų rinkas gali suteikti galimybę konkurentams „pasistiebti“. Saugumo klausimas svarbus dar ir tuo, kad ekspertai įžvelgia vienos bendrovės dominavimo 5G rinkoje problemą.

JAV ir eilės kitų šalių saugumo institucijos nusprendė, kad paprasčiausiai yra pernelyg rizikinga patikėti Kinijos bendrovei strateginio 5G ryšio kontrolę.

Atkreipiamas dėmesys, kad, nepaisant bendrovės atstovų tikinimų, kinų verslas yra atskaitingas šalies valdžiai, o „Huawei“ dar yra siejama su Kinijos kariuomene ir vykdomomis kibernetinėmis operacijomis.

Prasidėjusi JAV ir kitų valstybių įtakos kova su kinų „Huawei“ tik įrodo, kokia svarbi yra šių laikų globaliai konkurencijai, ekonominei galiai ir net tarptautiniam saugumui telekomunikacijų sfera.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų