1970-ųjų pradžioje JAV prezidentui Richardui Nixonui pavyko išstumti rusus iš Artimųjų Rytų. Dabar šie grįžo ir bando keršyti, naudodamiesi prezidento B. Obamos politika, kuri numato chaotišką pasitraukimą iš regiono ir bendros JAV įtakos mažinimą.
Anot autorės, V. Putinas šaltakraujiškai tęsia Rusijos interesų atstovavimą, o pastaruoju metu jo pagrindine užduotimi tapo sankcijų ir pigios naftos pakirsta ekonomika.
Jeigu sankcijų jis atšaukti negali, tai pabandyti daryti įtaką naftos kainoms – bando. „Pigi nafta labiausiai erzina Putiną, todėl jo avantiūra Sirijoje iš tiesų yra nukreipta į šalį, kuri Maskvai suduoda didžiausią smūgį – Saudo Arabijai – bandydama apsupti ją nauju Irano, Irako ir Sirijos aljansu, kuriam vadovautų Rusija ir perimtų dujotekio, einančio iš Irano per šių trijų valstybių teritorijas kontrolę“, – mano M. Crowley.
V. Putinas seniai laiko Europą dujų rinkoje įkaite. Siekdamas neleisti, kad per Iraną, Iraką ir Siriją einantis dujotekis nesusilpnintų jo įtakos, V. Putinas nori perimti jo faktinę kontrolę, tokiu būdu, menkindamas saudiečių naftos interesus ir dar stipriau į mirtiną dujų glėbį užspausti europiečius.
M. Crowley mano, kad Rusijos sparnuotosios raketos, paleistos iš Kaspijos jūros regiono, buvo „perspėjamieji šūviai“, skirti Rijadui.
„Rusija apsupa Saudo Arabiją ginklu, kariuomene ir aljansais, įskaitant Egiptą su Izraeliu, siekiant pateikti Rijadui tokį pasiūlymą, nuo kurio šie jau nebegalės atsisakyti: sumažinti naftos gavybą ir taip pakelti jos kainą, kitaip bus blogai“, – rašoma straipsnyje.
Saudiečiai žino, kad jie negali kažko tikėtis iš B. Obamos. Jie matė, kaip šis išdavė seną Amerikos sąjungininką, Egipto prezidentą Hosni Mubaraką, ir mano, kad B. Obama jau išdavė ir juos, įteisinęs Iraną, kaip beveik branduolinę valstybę.
„Rusijos jėgos demonstracija veikia – juk naftos kaina neseniai vėl pakilo“, – pažymi autorė.
„Kontroliuoji naftą – kontroliuoji pasaulinę ekonomiką. Ir šiuo metu Rusija pasirengusi daryti tiek vieną, tiek kitą“, – mano M. Crowley.
Tačiau, rodos, saudiečių Rusijos „perspėjimai“ labai neišgąsdino. Šią savaitę Rusijos ir Vakarų žiniasklaida mirga pranešimais apie stiprų Rijado įžengimą į Europos rinką – tradiciškai Rusijos naftos pardavimų zoną, o rusų naftos bendrovių atstovai jau viešai skundžiasi Kremliui per valstybines naujienų agentūras dėl Saudo Arabijos taikomos kainų politikos.