Vakar Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės klubo (LPSIGK) nariai paskelbė karą spekuliacijai istorine tiesa. Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Bronislovas Genzelis, filosofas Romualdas Ozolas ir verslininkas Zigmas Vaišvila pranešė apie klubo siekius įgyti politinį svorį, rašo „Respublika“.
Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras B. Genzelis trumpai priminė LPSIGK reikšmę Lietuvos valstybei. „Tiek Baltijos kelias, tiek dešimtmečio jubiliejus buvo inicijuojami iniciatyvinės grupės, - kalbėjo profesorius. - Mūsų laimė, kad valdžia šiems renginiams neprieštaravo“.
Melas - politikų kasdienybė
LPSIGK pirmininko, Nepriklausomybės atkūrimo akto signataro Z. Vaišvilos manymu, šie metai yra išskirtiniai. „Klubas nori atkreipti dėmesį į tai, kas šiuo metu darosi Lietuvoje, - susitikimo su žiniasklaidos atstovais tikslą atskleidė Z. Vaišvila. - Visuomenė yra atribota nuo Sąjūdžio dokumentų, pateiktų į archyvą“.
Pasak klubo pirmininko, dalimi tų dokumentų disponuoja asociacija „Lietuvos sąjūdis“ ir prie jų jokio priėjimo nėra. „Dalis į valstybinį archyvą pateiktų dokumentų yra su sąlyga, kad su jais susipažinti galima tik gavus organizacijos pirmininko leidimą, - apgailestavo Z. Vaišvila. -
Iki šiol neturime teisės prieiti prie šių dokumentų. Skaudu, kad tie dokumentai nyksta“.
Viena skaudžiausių temų Z. Vaišvila įvardijo 1991 metų sausio 6-8 dienų įvykius. „Šiemet pamatėme tų įvykių liudytojo Gedimino Ilgūno nuomonę, - piktinosi pirmininkas. - Galiu patvirtinti, kad tai yra vienpusė tiesa. Noriu priminti, kad oficialūs dokumentai iš Aukščiausios tarybos laikų yra dingę. Tegul tauta žino tiesą - toliau vienpusiškai vertinti istorijos ir žmonių negalima, nežinant istorinės tiesos, kuria yra spekuliuojama“.
Z. Vaišvila piktinosi, kad dabartiniai politikai nesiskaito su rinkėjais. Pasak jo, Sajūdis deklaravo tiesos sakymą, o dabar melas yra tapęs politikų kasdienybe. „Susidarius dabartinei situacijai neturime teisės tylėti, - pabrėžė klubo pirmininkas. - Mes kviečiame ir įsipareigojame apie valdžią sakyti tiesą“.
Politinis kamščiatraukis
Nepriklausomybės akto atkūrimo signataras R. Ozolas teigė, kad klubas šiuo metu yra reorganizuojamas į asociaciją ir nori užimti gana aktyvią pilietinę politinę poziciją. „Manau, galėtume palaikyti Vytauto Landsbergio, kaip užsienio reikalų ministro, kandidatūrą, - savo idėją pareiškė R. Ozolas. - Šiuo metu jis geriausiai galėtų subalansuoti tai, ką išbalansavo jo politiniai įpėdiniai“.
Tapę svaresniais politikoje klubo nariai tikisi ilgų ir nemalonių debatų. Kokie bus jų rezultatai, pasak R. Ozolo, priklausys nuo atkaklumo, sėkmės ir sugebėjimų. „Šiuo metu kamščiai yra susidarę visose politinėse organizacijose, - konstatavo R. Ozolas. - Juos pramuša tik tokie kaip A. Valinskas“.
Savo politines pažiūras Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės klubo atstovai išsakė dėl „Leo Lt“, dvigubos pilietybės klausimo, Lisabonos sutarties, švietimo reformos vykdymo.
Priminta buvo ir dviejų į Seimą išrinktų Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovų, gavusių lenko kortas, istorija. "Tai yra paslėptas Lenkijos piliečio dokumentas, - kalbėjo R.Ozolas. - Šiuos dokumentus turi į Seimą išrinktieji naujieji nariai Michalas Mackevičius ir Valdemaras Tomaševskis. Jie nebeištikimi Lietuvos valstybei ir sulaužytų priesaiką, duodamą Lietuvos Seime“.
Mantas Stankevičius