Šią žinią „The Washington Post“ įvardijo vienas Ukrainos pareigūnas, taip pat dar trys Europos diplomatai.
Remiantis amerikiečių leidinio šaltiniu Kyjive, iš pradžių Vašingtonas pasiūlė Kyjivui pakoreguoti pateiktą rezoliucijos projektą, kad jis būtų „švelnesnis“.
Kiek vėliau JAV atstovai pateikė savo rezoliucijos projektą ir pareikalavo, kad Ukraina atsiimtų savo teikiamą dokumentą, kuris jau buvo suderintas su kitomis šalimis partnerėmis, norėjusioms šią rezoliuciją palaikyti balsavimo metu.
Ukrainos atstovas leidiniui teigė, kad toks JAV atstovų pasiūlymas „šokiravo Kyjivą“, o prezidentas Volodymyras Zelenskis įsakė užsienio reikalų ministerijai neatšaukti pirminio rezoliucijos projekto varianto.
„Jų [JAV] pasiūlymas yra labai trumpas, su visiškai nauja formuluote. Daugelis kitų šalių atstovų sako, kad tai labiau primena raginimą nuolaidžiauti [Valdimirui] Putinui, nei į raginimą siekti taikos“, – teigė vienas iš leidinio šaltinių, pridurdamas, kad jis nesitikėjo tokio JAV spaudimo, nutaikyto prieš ukrainiečius, bet ne rusus.
JAV dokumente – naujos detalės: nereikalauja išvesti Rusijos karių iš Ukrainos, Maskva nelaikoma agresore
Artėjant trečiosioms Rusijos invazijos į Ukrainą metinėms JAV pasiūlė savąjį Jungtinių Tautų rezoliucijos projektą.
Jame Maskva aiškiai neįvardijama kaip agresorė ir nereikalaujama išvesti Rusijos kariuomenės iš Ukrainos.
Tai prieštarauja Europos šalių remiamam pareiškimui, kuriame reikalaujama nedelsiant išvesti Maskvos pajėgas iš Ukrainos. JAV tekste raginama baigti konfliktą ir apgailestaujama dėl prarandamų gyvybių.
Europos šalių remiamas pasiūlymas pirmadienį turi būti pateiktas JT Generalinei Asamblėjai.
JAV pasiūlymas paskelbtas po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį sukritikavo Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį ir pavadino jį „diktatoriumi“.
Antradienį D. Trumpas pareiškė, kad V. Zelenskis „niekada neturėjo pradėti“ karo.
Pirmadienį sukanka treji metai nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą.
JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijos nėra teisiškai įpareigojančios, tačiau balsavimas didžiausiame Jungtinių Tautų organe laikomas pasaulio nuotaikų atspindžiu.
Pirmųjų karo metinių išvakarėse 2023-iaisiais 141 iš 193 valstybių-narių balsavo už Maskvos invazijos pasmerkimą.
Šaltinis: V. Zelenskis dar nepasirengęs pasirašyti susitarimo su JAV dėl retųjų iškasenų
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis dar „nepasirengęs“ pasirašyti susitarimo, pagal kurį JAV būtų suteikta lengvatinė prieiga prie šalies retųjų metalų, naujienų agentūrai AFP sakė su šiuo klausimu susijęs šaltinis Kyjive.
Anksčiau JAV prezidentas D. Trumpas pareiškė, kad nori susitarti su Ukraina ir gauti prieigą prie šios šalies retųjų metalų – tai būtų sąlyga tam, kad JAV toliau remtų ją kare su Rusija.
Penktadienį D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Michaelas Waltzas (Maiklas Volcas) pareiškė manantis, kad susitarimą dėl retųjų metalų V. Zelenskis pasirašys netrukus.
„Tokios formos, kokios dabar yra projektas, prezidentas nėra pasirengęs priimti, mes vis dar bandome padaryti pakeitimus ir pridėti konstruktyvumo“, – šeštadienį AFP sakė šaltinis.
„Susitarime nėra jokių Amerikos įsipareigojimų dėl garantijų ar investicijų, viskas apie jas yra labai miglota, ir jie nori iš mūsų išvilioti 500 mlrd. dolerių (477,81 mlrd. eurų), – pridūrė šaltinis. – „Kas tai per partnerystė? (...). Ir kodėl mes turime duoti 500 mlrd. dolerių, atsakymo nėra.“
Pasak šaltinio, Ukraina pasiūlė tam tikrų susitarimo pakeitimų.
Anksčiau šią savaitę D. Trumpas pavadino V. Zelenskį „diktatoriumi be rinkimų“ ir perspėjo, kad jam „ geriau veikti greitai“ ir derėtis dėl karo nutraukimo, kitaip rizikuoja neturėti šalies, kuriai galėtų vadovauti. Jis taip pat melagingai pareiškė, kad karą su Rusija „pradėjo“ Ukraina.
Nuo tada, kai Rusija 2022 metų vasarį įsiveržė į Ukrainą – ir Vakarų galingosios valstybės tai pasmerkė kaip neišprovokuotą ir neteisėtą agresijos karą, – Jungtinės Valstijos buvo svarbiausia Ukrainos finansinė, karinė ir politinė rėmėja.
Tačiau D. Trumpo Baltieji rūmai siekia pakeisti JAV pagalbos sąlygas, primygtinai reikalaudami grąžos Amerikos mokesčių mokėtojams.
.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!