Ar Lietuvos įstojimui į Europos Sąjungą (ES) ir NATO pakenks Prezidentūros skandalas? Tikriausiai ne. Be to, prezidento apkaltos procesas rodo, kad Lietuvos politinės institucijos yra tvirtos, o įstatymų laikomasi griežtai, penktadienį (01.23) rašo įtakingas JAV dienraštis "The Wall Street Journal".
Vašingtone įsikūrusio pažangių strateginių ir politinių studijų instituto analitiko Vladimiro Sokoro straipsnyje "Lietuvos Votergeitas" Lietuva vadinama viena iš labiausiai ekonomiškai pažengusių ES ir NATO būsimųjų narių bei tvirta euroatlantine sąjungininke.
Anot "The Wall Street Journal", Seimo specialiajai komisijai vykdant tyrimą, R. Paksas ir toliau tvirtina esąs nekaltas bei teigia tapęs politinio keršto auka. Pasak laikraščio, pagrindinių Lietuvos politinių partijų lyderiai ir buvę šalies vadovai ragina R. Paksą atsistatydinti. Iš didžiausių politinių grupių prezidentą remia tik jo sukurta Liberalų demokratų partija.
R. Pakso politinė kampanija buvo tradicinė populistinė, pažymi "The Wall Street Journal". Naudodamasis socialinių grupių, nesugebėjusių prisitaikyti prie perėjimo į rinkos ekonomiką, nepasitenkinimu, jis save vaizdavo kaip paprastų žmonių sergėtoją nuo "elito".
"The Wall Street Journal" rašo, kad šiuo metu R. Paksas lankosi mažuose Lietuvos miestuose, kur rengia susitikimus su vietos žmonėmis. Jo rėmėjai daugiausia yra vyresnio amžiaus, kaimo gyventojai ir gaunantieji mažas pajamas. R. Paksą, anot laikraščio, taip pat remia kelios kraštutinės kairiųjų ir dešiniųjų grupės, nepritariančios Lietuvos euroatlantinei orientacijai.
Tačiau iki šiol, kaip pabrėžia "The Wall Street Journal", dabartinė politinė padėtis nesutrukdė Lietuvai užbaigti ekonominių reformų, įspūdingai pasirodyti makroekonomikos srityje, sukurti palankų klimatą investicijoms bei pasitikėjimą ja kaip euroatlantine partnere. Šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) auga sparčiausiai Europoje - 2003-iaisiais jis ūgtelėjo 8 proc. Fiskalinis deficitas 2003-iaisiais siekė 2,6 proc. 2004 metais jis, manoma, sieks 2,95 proc. - neviršys leistinos ES normos, kurią dalis bloko valstybių pažeidžia nuolat.
Viršijus numatytas biudžeto pajamas, buvo galima padidinti 2004 metų išlaidas sveikatos apsaugai, švietimui ir žemės ūkiui bei pakelti minimalų atlyginimą. Infliacija išlieka nežymi, valiutų keitimo lygis - stabilus. 2006-2007 metais Lietuva pasirengusi pereiti prie euro bei iki 2007-ųjų sausio yra pasirengusi prisijungti prie Šengeno sistemos, pažymi laikraštis.
Tokie makroekonominiai rodikliai ir artėjantis prisijungimas prie ES leidžia realiai tikėtis, kad per šį dešimtmetį Lietuvai pavyks išspręsti tokias po sovietų laikų likusias problemas kaip aukštas nedarbas ir kaimo neišsivystymas.
Padėtis Prezidentūroje nepaveikė ir Lietuvos, kaip patikimos euroatlantinės partnerės, įvaizdžio. Valstybės saugumo departamentas, artimai bendradarbiaujantis su JAV ir kitomis sąjungininkėmis, laiku ėmėsi veiksmų, kad apsaugotų su NATO ir nacionaliniu saugumu susijusią informaciją, pažymi laikraštis. Lietuva kasmet 2 proc. BVP išleidžia gynybai ir taip laikosi NATO standartų, kurių nesugeba vykdyti didelė dalis dabartinių organizacijos šalių. Du Lietuvos būriai, vadovaujami britų ir lenkų, tarnauja Irake. Šalies taikos palaikymo pajėgos, vadovaujamos NATO, veikia Balkanuose.
Taigi Lietuva, kurios prezidentas atrodo esąs pasirengęs ilgai kovai, narystei NATO ir ES rengiasi tvirtai, pabrėžia "The Wall Street Journal".
LETA