• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienio popietę Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Briuselyje vyko debatai apie ES konstitucinio proceso ateitį ir naujos ES sutarties rengimą. Dauguma kalbėjusiųjų ragino pernelyg nenutolti nuo ES Konstitucijos projekto esmės, tačiau pakeisti jo formą. Europarlamentarų nuomone, naujoji sutartis turėtų paversti ES demokratiškesne ir veiksmingesne.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas EP pranešėjų šiuo klausimu Enrique Barón Crespo (Socialistų frakcija, Ispanija) paragino „neapvilti Europos piliečių lūkesčių“ ir rasti visiems tinkamą kompromisą. Pranešėjas taip pat ragino aktyviai įtraukti Europos Parlamentą bei šalių parlamentus į planuojamos tarpvyriausybinės konferencijos veiklą.

REKLAMA

Pažymėjęs visų ES šalių lygybę, kitas EP pranešėjas šia tema Elmar Brok (Europos liaudies partija, Vokietija) siūlė naujojoje sutartyje užtikrinti Sąjungos veiksmingumą, demokratiškumą, skaidrumą bei piliečių teises. Pasak europarlamentaro, „ES nėra valstybė ir ja netaps“, tačiau svarbu veikti kartu tuomet, kai tai veiksminga. Deputatas ragino pasiekti, kad naujoji sutartis įsigaliotų iki 2009 m. EP rinkimų, o ateityje leisti piliečiams tiesiogiai rinkti Europos Komisijos pirmininką.

REKLAMA
REKLAMA

„Europos Parlamentui turi būti deramai atstovaujama Tarpvyriausybinėje konferencijoje“, – posėdyje kalbėjo ES Tarybos atstovas, Vokietijos Europos reikalų ministras Günter Gloser. Prelegentas ragino išlaikyti esminį Konstitucinės sutarties projekto turinį, įskaitant Pagrindinių teisių chartiją. „ES turi būti veiksminga, kad ji galėtų priimti XXI amžiaus iššūkius“, – sakė G. Gloser.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos Komisijos vicepirmininkė Margot Wallström pritarė pagrindinėms EP svarstomos ataskaitos mintims ir pažymėjo būtinybę keisti esamas ES sutartis. „Tarpvyriausybinė konferencija turi turėti aiškius įgaliojimus ir tikslą“, – pažymėjo komisarė. Kalbėtoja paragino išsaugoti Europos Komisijos turimą teisėkūros iniciatyvos teisę, sustiprinti EP ir šalių parlamentų vaidmenį, taip pat suteikti privalomąjį pobūdį Pagrindinių teisių chartijai.

REKLAMA

 
EP politinių frakcijų nuomonės

„Norime susitarimo, bet ne bet kokio“, – pažymėjo Íñigo Mendez de Vigo (Europos liaudies partija, Ispanija). Deputatas ragino „klausytis ne tik tų, kurie nori mažiau Europos“. EP narys siūlė patobulinti esamą Konstitucinės sutarties projektą – įtraukti į jį klimato kaitos, energetinio solidarumo bei kovos su terorizmu klausimus.

REKLAMA

Socialistų frakcijos atstovo Jo Leinen (Vokietija) nuomone, esamo Konstitucijos projekto turinys turi būti išlaikytas, o forma iš esmės pakeista. Pasak deputato, jei naujojoje sutartyje sumažės demokratijos ir susiaurės piliečių teisės – Parlamentas su tuo „nesitaikstys“.

Liberalų ir demokratų aljanso atstovas Simon Duff (Jungtinė Karalystė) atkreipė dėmesį, jog viešoji nuomonė tokiose šalyse kaip Nyderlandai bei Lenkija tampa palankesnė ES Konstitucijai, nes silpna ES nėra šių šalių interesas. Deputatas siūlė stiprinti ES demokratiją bei reformuoti Sąjungos sutarčių keitimo procedūras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sąjungos už tautų Europą lyderis Brian Crowley (Airija) siūlė remtis esamu kompromisiniu Konstitucijos projektu, taip pat „atsižvelgti į visų ES žmonių nuomonę“ – ne tik tų, kurie jam nepritaria. Deputatas nesutiko su „dviejų lygių Europos“ idėja.

Pritaręs ataskaitoje pateiktoms mintims, Žaliųjų atstovas Johannes Voggenhuber (Austrija) nerimavo, jog diskusijos dėl naujos ES sutarties vyksta „už uždarų durų“, o visuomenė jose nedalyvauja. „Vyriausybės piktnaudžiauja referendumų Prancūzijoje ir Nyderlanduose rezultatais siekdamos tarpvyriausybinės, o ne socialinės Europos“, – teigė EP narys ir pridūrė: „Abejoju, ar sprendimas nerengti referendumo yra tinkamas“.

REKLAMA

Europos vieningųjų kairiųjų lyderis Francis Wurtz (Prancūzija) pareiškė, jog jo frakcija nepritars svarstomai ataskaitai, nes joje siūloma pakeisti tik terminus, o ne esamo Konstitucijos projekto turinį. Pasak deputato, tuo „norima paslėpti tam tikras rimtas problemas“ – tokias kaip nekontroliuojama rinka. Nepriklausomybės ir demokratijos frakcijos atstovas Bastiaan Belder (Nyderlandai) taip pat ragino iš esmės keisti esamo Konstitucijos projekto turinį, o ne tik „įpakavimą“.

„Norima sukurti Europos supervalstybę“, – teigė Tapatybės, tradicijų ir suvereniteto frakcijos lyderis Bruno Gollnisch (Prancūzija). EP narys pridūrė, jog tarptautinei organizacijai pakaktų galiojančių sutarčių, o supervalstybės kūrimas „prieštarauja tautų laisvei ir nepriklausomybei“. Tuo tarpu frakcijoms nepriklausantis deputatas Jim Allister (Jungtinė Karalystė) smerkė „nuolatinį nesugebėjimą pripažinti“, jog piliečiai atmetė ES Konstitucijos projektą, todėl nebegalima remtis net ir „naujai supakuota“ jo versija. Deputatas siūlė leisti to pageidaujančioms valstybėms „atsiimti esmines savo galias iš Briuselio“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų