• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Teroristė“ E. Kusaitė rūpinsis seneliais ir vargšais

Terorizmu kaltinta mergina ėmėsi socialinio darbo

Tarptautinės teroristinės organizacijos kūrimu kaltinta ir dėl to išteisinta klaipėdietė Eglė Kusaitė (jai dabar 24 metai) dar nežino, ką veiks toliau. Ar skųs šį sprendimą ir toliau kovos už savo visiško nekaltumo įrodymą, ji dar nežino.

REKLAMA
REKLAMA

– Esate pripažinta kalta, kad norėjote sprogdintis kažkur Rusijoje ir nužudyti bei įbauginti kuo daugiau žmonių. Priimta nutartis, kad kalėti nebereikės. Ką darysite toliau? Bylinėsitės dėl išteisinimo ar tiesiog norėsite, kad nuo jūsų atstotų?

REKLAMA

– Dabar dar konkrečiai negaliu atsakyti. Reikia su advokatais kalbėti ir tartis. Manau, kad mane turėjo tiesiog išteisinti. Jokio nusikaltimo nebuvo. Nei aš ten rengiausi daryti tą teroro aktą, nei ką. Dabar dar kalbėsiuosi su advokatu. Nesu visai apsisprendusi.

– Sėdėsite ant jūros kranto ir galvosite?

– Panašiai, nes esu pavargusi. Labai.

– Kaip manote, ar nutartį skųs kaltinimą palaikantys Generalinės prokuratūros prokurorai? Ar jie prašys teisiškai įprasminti idėją, kad kūrėte tarptautinę teroristinę organizaciją?

REKLAMA
REKLAMA

– Už prokurorus nieko negaliu atsakyti. Čia jau jų reikia klausti. Manau, kad jie sąžiningai pasielgtų neskųsdami.

Kiek žinoma, šiuo metu užsiimate labdaringa veikla – dirbate savanore?

– Taip. Dirbu organizacijoje „Caritas“. Lankau senus žmones, jei reikia. Užsiimame labdara. Iš užsienio gautą paramą išdalijame vargšams. Jokio atlygio už tai negaunu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– O ateityje? Kokią karjerą, kokį gyvenimą planuojate, ką ketinate veikti?

– Mano planuose visuomet buvo socialinis darbas, būtent tokia veikla. Todėl ir ateityje ieškosiu ko nors, kas susiję su socialine veikla.

– Konkretesnių planų neturite?

– Gal užteks tiek, kiek pasakiau. Advokatas yra pataręs per daug nekalbėti.

– Ar šiandien islamas jums tebėra svarbus?

– Taip. Tik tiek ir tegaliu pasakyti.

– Jau daug laiko gyvenate Vilniuje. Teismas neleidžia išvykti į Klaipėdą ilgiau nei savaitei. Draugų, draugių Vilniuje turite?

REKLAMA

– Yra šiokių tokių pažįstamų. Nežinau, ar galėčiau vadinti juos draugais. Yra bendraamžių pažįstamų. Nežinau, ar galima sakyti, kad tai draugai. Daugiausia esu dėkinga tiems žmonėms, kurie mane palaikė – sesei Nijolei Sadūnaitei, kunigui Robertui Grigui ir visiems kitiems.

*****

Vilniaus apygardos teismas pripažino merginą kalta dėl pasikėsinimo surengti teroro aktą ir skyrė dešimties mėnesių bausmę, tačiau ši ją jau atliko ikiteisminio tyrimo metu, kai buvo sulaikyta Lietuvos teisėsaugininkų.

REKLAMA

Teismo kolegija, vadovaujama Virginijos Švedienės, nerado įrodymų, kad E. Kusaitė gali būti apkaltinta tarptautinės teroristinės organizacijos sukūrimu. Beliko kaltinimas kėslais kažkur kažkaip susisprogdinti Rusijos federacijos teritorijoje.

Merginos paskutinė ginamoji kalba išversta į anglų kalbą ir išsiųsta tarptautinėms žmogaus teisių padėties stebėseną vykdančioms organizacijoms – „Freedom House“, „Human Rights Watch“ ir kitoms. E. Kusaitės 16 puslapių kalba pateko ir į Europos Parlamentą. Ja, portalo balsas.lt duomenimis, domisi Suomijos atstovai – jie jau yra susidūrę su Maliko ir Khadizhar Gatajevų bei kitų čečėnų bylomis, kurios, jų nuomone, labai panašios į sufabrikuotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaltinimą terorizmo byloje palaikantis prokuroras Mindaugas Dūda prašo E. Kusaitę įkalinti 10 metų.

E. Kusaitė kaltinama tuo, kad neva kūrė organizuotą grupę teroro aktui vykdyti, dalyvavo organizuotos grupės teroro aktui vykdyti veikloje, rengėsi įvykdyti teroro aktą sprogdindama save strateginės reikšmės objekte ir taip sukelti pavojų daugelio žmonių gyvybei ir sveikatai bei siekdama, kad dėl to atsirastų sunkių padarinių – per sprogimą būtų nužudyta ir įbauginta kiek galima daugiau žmonių.

REKLAMA

E. Kusaitę Lietuvos teisėsaugos pareigūnai sulaikė 2009 metų spalį, kai ji rengėsi išvykti į Rusiją. Viešojoje erdvėje buvo teigiama, kad mergina yra priėmusi islamą ir internetu nuolat bendravo su čečėnų tautybės asmenimis. Kaip jos kaltės įrodymas buvo pateikiamas faktas, kad ji turėjo Maskvos metro žemėlapį, kuris viešai prieinamas internete. Taip pat iš pradžių oficialiai neigta, jog tardant E. Kusaitę dalyvavo Rusijos specialiųjų tarnybų pareigūnai, tačiau vėliau tai buvo įrodyta paviešinant oficialias jų padėkas Lietuvos saugumiečiams. (Saugumiečių liudijimas).

REKLAMA

Mergina, kuri, kaip teigia kaltinimą palaikantis prokuroras, vartojo narkotikus ir kūrė tarptautinių teroristų tinklą, nelaisvėje praleido devynis mėnesius iki 2010 metų rugpjūčio. Jos ir jos artimųjų bendravimą elektroninėmis ryšio priemonėmis, kaip jau skelbta, teisėsauga vykdė ikiteisminio tyrimo teisėjams net netaisant gramatinių klaidų prokuroro prašymuose, o tiesiog juos kopijuojant ir pridedant rezoliucinę dalį. E. Kusaitei iškelta ir daugiau bylų. Teismai yra pripažinę klaipėdietę kalta dėl valstybės tarnautojo – Generalinės prokuratūros prokuroro Justo Lauciaus – įžeidimo, už tai jai yra skirta 1,3 tūkst. litų bauda. Dar vienoje byloje teismas E. Kusaitei yra paskelbęs apkaltinamąjį nuosprendį ir pripažinęs ją kalta dėl J. Lauciaus įžeidimo ir grasinimo jį nužudyti. Merginai skirta 7 tūkst. 800 litų bauda. Šie nuosprendžiai yra įsiteisėję. 2010 m. kovo 3 d. ikiteisminį tyrimą pavesta atlikti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui J. Lauciui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2010 m. liepos 22 d. priimtas administracinis sprendimas ikiteisminio tyrimo atlikimą pavesti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui Mindaugui Dūdai. 2010 m. spalio 29 d. kaltinamasis aktas su baudžiamąja byla perduotas Vilniaus apygardos teismui. Tačiau prokuroras J. Laucius, per administraciniu sprendimu atskirtos tariamų AE. Kusaitės bendrininkų – Rusijos piliečių Apti ir Aišat Magmadovų – baudžiamosios bylos tyrimą ir toliau, kaip jau minėta, išsireikalaudavo teismų sankcijų klausytis E. Kusaitės ir jos artimųjų pokalbių bei pokalbių su žmogaus teisių gynėjais, žurnalistais.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų