Pasak verslo dienraščio "Dienas Bizness", Skandinavijos telekomunikacijų koncernas "TeliaSonera" priėmė Latvijos ministro pirmininko Einaro Repšės pasiūlymą atnaujinti derybas dėl teisinių ginčų, susijusių su anksčiau nei nustatytas terminas panaikintu "Lattelekom" monopoliu.
"TeliaSonera" atsakyme premjerui sakoma, kad turėtų būti išspręsti ne tik su "Lattelekom" monopoliu susiję teisiniai ginčiai, bet ir kiti klausimai.
"TeliaSonera" komunikacijų direktorius Norvegijai, Danijai ir Baltijos šalims Kjellis Lindstromas (Chjelis Lindstriomas) "Dienas Bizness" sakė, kad siekiant susitarimo ateis laikas, kai skandinavai panorės įsigyti "Lattelekom" ir "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) akcijų. Todėl gali būti aptarti įvairūs dviejų bendrovių privatizavimo būdai.
Pasak "TeliaSonera", jos atstovų susitikimas su Latvijos vyriausybės pareigūnų grupe gali įvykti sausio 30 dieną arba vasario pradžioje. "TeliaSonera" prezidentas Norvegijai, Danijai ir Baltijos šalims Kennethas Karlbergas (Kenetas Karlbergas) laiške E. Repšei teigia tvirtai tikįs konstruktyviu bendradarbiavimu, kuris leis nesutarimus išspręsti abiem pusėms naudingu būdu.
Prasidėjus deryboms arbitražo procedūra nebus sustabdyta.
Jau skelbta, kad šių metų pradžioje "TeliaSonera" gavo Latvijos premjero laišką, siūlantį nedelsiant atnaujinti derybas dėl susitarimo, kuriuo būtų baigti ginčai dėl anksčiau nei nustatytas terminas panaikinto "Lattelekom" monopolio. Latvijos vyriausybė mano, kad derybos gali būti atnaujintos per 1-2 mėnesius.
Vyriausybės darbo grupė nuo praėjusių metų liepos svarsto su teisinio ginčo sprendimu susijusius pasiūlymus, tarp jų "TeliaSonera" siūlymą įsigyti valstybės valdomas "Lattelekom" ir LMT akcijas.
2000 metų vasarą "Lattelekom" bendrasavininkė "Tilts Communications" (TC) kreipėsi į Stokholmo tarptautinį arbitražo teismą, kuriama apkaltino Latviją susitarimo dėl "Lattelekom" nesilaikymu, nes šalis anksčiau nei nustatytas terminas panaikino pastarosios bendrovės monopolį. TC valdanti "Sonera" vėliau paskelbė, kad iš Latvijos reikalaujama 87,6 mln. latų (apie 450,57 mln. litų) kompensacijos. Latvija arbitražui pateikė savo ieškinį, kuriuo pareikalavo 599,5 mln. latų kompensacijos.
Latvijos vyriausybė valdo 51 proc., o TC - 49 proc. fiksuotojo ryšio įmonės "Lattelekom" akcijų. Tuo tarpu mobiliojo ryšio bendrovėje LMT Latvijos vyriausybei priklauso 27 proc., "Lattelekom" - 23 proc., o "TeliaSonera" ir "Sonera Holding B.V" - po 24,5 proc. akcijų.
LETA-ELTA