„Jei iš pirmo žvilgsnio idėja neatrodo absurdiška, vadinasi, ji nieko verta“, - keisčiausių mokslo teorijų kūrėjams viltį įkvėpė A. Einsteinas.
Po kurio laiko jis įrodė, kad egzistuoja „juodosios skylės“, ir teiginį, kad greičiui didėjant laikas pradeda lėtėti, rašo britų dienraštis „The Guardian“. O dabar vienas žymiausių pasaulio fizikų kruopščiai išnagrinėjo kai kurias mokslinės fantastikos koncepcijas, tarp jų teleportaciją ir „apsauginį lauką“. JAV Niujorko miesto universiteto (NYCU) profesorius Michio Kaku tvirtina, kad ir jos gali tapti tikrove.
Profesorius atmetė laiko mašinos sukūrimo galimybę (bent jau per kelis artimiausius tūkstantmečius), tačiau pareiškė, kad žmogų nematomu paverčiančių drabužių ar telepatijos veikimo mechanizmą žmonija gali perprasti dar šiame šimtmetyje.
„Labai dažnai kokie nors reiškiniai paskelbiami neįmanomais, o praeina vos vienas ar keli dešimtmečiai, ir paaiškėja, kad jie tapo tikrove“, - tvirtina profesorius M. Kaku. Šiomis dienomis D. Britanijoje išleista jo knyga „Neįmanomoji fizika“. Joje mokslininkas sudarė fenomenų, kurie šiandien atrodo neįmanomi, reitingą. Jie vertinami pagal tai, kokia tikimybė, kad jie ateityje taps tikrove.
Teleportacija
Kai itin populiaraus JAV fantastinio serialo „Star Trek“ autorius Eugene‘as Roddenberry kūrė pirmąsias serijas, projektą remiančios kino studijos „Paramount“ vadovai pareiškė, kad specialieji efektai, padedantys įtikinamai filmuoti erdvėlaivių kilimą ir leidimąsi, kainuos pernelyg brangiai. E. Roddenberry reikėjo sugalvoti kitą būdą, kaip galėtų perkelti savo herojus į neištirtus pasaulius, kuriuos jie sutikdavo savo kelionėje. „Jis pasakė: „Gerai, tada mes paprasčiausiai transliuosime juos į planetą ir sutaupysime krūvą pinigų“, - rašo profesorius Michio Kaku.
Toks jo sumanymas labai prisidėjo prie to, kad teleportacija tapo vienu svarbiausių fantastinių judėjimo erdvėje būdų, pastebi dienraštis. Tačiau šiandien fizikai jau vykdo sėkmingus teleportacijos bandymus. Šis reiškinys paremtas itin keistu fenomenu, pavadintu kvantiniu surištumu (quantum entanglement). Pasitelkus jį mokslininkams pavyko „teleportuoti“ fotoną 143 kilometrų atstumu – iš Las Palmo į Tenerifę Kanaruose. Tačiau profesorius pripažįsta, kad kapitonui Kirkui – pagrindiniam „Star Trek“ veikėjui – teks keletą šimtmečių palūkėti. „Iš tikrųjų jūs neperkeliate fotono iš vienos vietos į kitą, nes originalas eksperimento metu sunaikinamas. Paskirties vietoje materializuojasi jo dvynys, turintys tą patį informacijos rinkinį, kaip ir pirmasis objektas“, - teigia fizikas.
Kelionės laiku
Kembridžo profesorius fizikas Stephenas Hawkingas didžiąją savo mokslinės karjeros dalį stengėsi įrodyti, kad keliauti laiku neįmanoma. Jeigu būtų priešingai, svarstė mokslininkas, kodėl mūsų iki šiol niekas iš ateities neaplankė? Tačiau Hawkingui teko pripažinti, kad fizikos dėsniai nepaneigia kelionių laiku galimybės, rašo „The Guardian“.
„Jis pakeitė savo požiūrį maždaug prieš 10 metų, - sako profesorius Michio Kaku. – Nepavyko rasti priežasties, kuri paneigtų kelionių laiku galimybę. Taigi dabar jis tvirtina, kad keliauti laiku teoriškai galima, bet praktiškai neįmanoma.“
Judėjimo laiku principas galėtų remtis kelionėmis „juodosiomis skylėmis“, kurios sujungia įvairius erdvės ir laiko taškus. Pagal fizikos dėsnius stipraus „juodosios skylės“ gravitacinio lauko pakanka erdvėlaikio materijai deformuoti ir „praplėšti“, o tai savo ruožtu sudaro galimybę formuotis vadinamosioms erdvėlaikio „kirmgraužoms“, trumpesniems tuneliams per laiką ir erdvę.
„Mes, fizikai, norime patys sukurti „kirmgraužą“, kad, įžengus į veidrodžio pasaulį, būtų galima sugrįžti praeitin“, - sako profesorius. Kad būtų galima stabilizuoti „juodąją skylę“, prireiks milžiniško neįprastos energijos atmainos – vadinamosios „neigiamosios energijos“ – kiekio. Kad tokia energija egzistuoja, anksčiau nebuvo pripažįstama. „Bet dabar jos galima gauti laboratorinėmis sąlygomis“, - teigia M. Kaku.
Nematomumas
Profesorius daro prielaidą, kad keliautojų laiku iki šiol niekas nebuvo sutikęs būtent dėl to, kad jie moka pasiversti nematomais. „Dabar jau niekas nesiryžta kategoriškai neigti nematomumo fenomeno, kurį sukeltų daiktas, panašus į H. Potterio apsiaustą“, - teigia jis. Pasak mokslininko, ši fantastinė technologija gali būti sukurta viena pirmųjų. Labiausiai įkvepia egzotiškos vadinamosios „metamedžiagos“ išradimas. Ji neatspindi šviesos ir nemeta šešėlio, todėl objektas tampa nematomas.
Kontaktai su ateiviais
Niekad anksčiau mokslininkai neturėjo tokių didelių galimybių susisiekti su ateiviais iš kitų pasaulių, kaip mūsų dienomis, rašo „The Guardian“. Nors žmonija jau kelis dešimtmečius „šukuoja“ kosmosą ieškodama gyvybės požymių, lig šiol šios pastangos nebuvo kryptingos. Astronomai kitose žvaigždžių sistemose atrado apie 300 planetų, bet kone visos jos – dideli, beveik Jupiterio dydžio dangaus kūnai, netinkantys gyvybės lopšio vaidmeniui.
Mokslininkų vykdomų į Žemę panašių planetų paieškų galimybes išplėtė dirbtiniai Žemės palydovai. „Kol kas mes peržiūrėjome apie tūkstantį žvaigždžių, Visatos mastais tai niekis. Mes iki šiol neaprėpėme esančių arčiausiai Saulės, - pažymi profesorius Michio Kaku. – Tikėjomės išanalizuoti tūkstantį kartų daugiau informacijos, nei pavyko surinkti per visas iki šiol vykdytas paieškas. Būtent tai teikia optimizmo ir vilčių, kad užmegsime ryšį su ateiviais.“ Mokslininkas mano, kad susitikimas su civilizacija iš kitos planetos įvyks per artimiausius dešimtmečius.
Ateities numatymas
Galimybė nuspėti ateitį labai sunkiai sutaikoma su fizikos dėsniais. „Jei kada nors pavyks surengti sėkmingą ateities numatymo eksperimentą, tai sudrebins visus šiuolaikinės fizikos pamatus“, - teigia profesorius.
Neįmanomų dalykų reikia palūkėti: M. Kaku vertinimai
Pirmojo laipsnio neįmanomi dalykai
Tai, kas neįmanoma šiandien, tačiau neprieštarauja fizikos dėsniams. Gali tapti tikrove šiame ar kitame šimtmetyje: „apsauginis laukas“, nematomumas, fazeriai (išgalvoti „Star Trek“ ginklai) ir „mirties žvaigždės“, teleportacija, telepatija, psichokinezė, robotai, NSO, ateiviai iš kitų planetų, žvaigždėlaiviai, antimaterija ir antipasauliai.
Antrojo laipsnio neįmanomi dalykai
Technologijos ties dabartinio fizinio pasaulio pažinimo riba. Gali būti sukurtos po tūkstančių ar milijonų metų: judėjimas didesniu nei šviesos greičiu, kelionės laiku, paraleliniai pasauliai.
Trečiojo laipsnio neįmanomi dalykai
Žinomiems fizikos dėsniams prieštaraujančios technologijos. Jei jos bus įgyvendintos, iš esmės pakeis dabartinį fizikos supratimą: amžinasis variklis, ateities numatymas.