• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį kai kuriuos „Swedbank“ klientus pasiekė apgavikiškos žinutės, kuriose siunčiama nuoroda atidaro sufalsifikuotą internetinį portalą, labai panašų į tikrąjį. Apsimesdami banku ir gyventojams siųsdami gąsdinančias žinutes sukčiai bando praturtėti kitų sąskaita.

Antradienį kai kuriuos „Swedbank“ klientus pasiekė apgavikiškos žinutės, kuriose siunčiama nuoroda atidaro sufalsifikuotą internetinį portalą, labai panašų į tikrąjį. Apsimesdami banku ir gyventojams siųsdami gąsdinančias žinutes sukčiai bando praturtėti kitų sąskaita.

REKLAMA

„Pastaruoju metu gyventojai sulaukia skambučių bei SMS žinučių su nuorodomis į netikrą „Swedbank“ puslapį, skatinant atblokuoti užblokuotas sąskaitas ar sustabdyti neegzistuojančius pavedimus. Prašome nespausti nuorodų žinutėse ir netvirtinti jokių operacijų, kurių patys neinicijavote. Primename, kad bankas niekada nesiunčia SMS žinučių su nuorodomis ir neprašo atskleisti prisijungimo duomenų, slaptažodžių, PIN kodų ar kitos asmeninės informacijos. Taip pat banko darbuotojai jokiais atvejais nevyksta suteikti paslaugų į namus“, – nurodo bankas.

Skandinavijoje plinta SMS virusas

Suomijos ir Norvegijos mobiliojo ryšio operatoriai antrą savaitę kovoja su galingu SMS virusu „Flubot“, plintančiu tarp „Android“ išmaniųjų telefonų naudotojų. Milžinišką kiekį kenkėjiškų SMS žinučių siunčiantis virusas vagia žmonių bankinius prisijungimus, slaptažodžius ir asmeninius duomenis.

REKLAMA
REKLAMA

„Virusą mūsų kolegos Suomijoje ir Norvegijoje stengiasi pažaboti dar nuo lapkričio pabaigos. Situacija yra valdoma, tačiau virusas vis suaktyvėja, – sako „Telia“ Saugos komandos vadovė Odeta Baranauskienė. – Lietuvoje kol kas „Flubot“ apraiškų nepastebėjome, tačiau situaciją nuolat atidžiai stebime ir turime reikiamus įrankius tokio pobūdžio atakoms valdyti.“

REKLAMA

Sustabdė šimtus tūkstančių kenkėjiškų SMS

Pats „Flubot“ kenkėjas nėra naujas – skirtingos jo atmainos buvo užfiksuotos dar vasarą ir rudenį. Tačiau naujausia „Flubot“ versija plinta kaip niekada aktyviai, o mobiliojo ryšio operatoriai stebi smarkiai išaugusį SMS srautą. Vien Suomijoje „Telia“ skaičiuoja užkardžiusi šimtus tūkstančių kenkėjiškų SMS pranešimų.

Virusas tiek duomenis vagia, tiek plinta SMS žinutėmis. Dabar žmonėms siunčiamos SMS, pranešančios apie gautą balso pranešimą. Paspaudus nuorodą „Android“ telefonuose pasirodo prašymas suteikti prieigą prie balso pašto, nors iš tiesų tokiu būdu telefone įdiegiama kenkėjiška programėlė. Nuorodą paspaudus „iPhone“ telefone, naudotojai yra nukreipiami į sukčių svetainę.

REKLAMA
REKLAMA

Patekęs į įrenginį, kenkėjas veikdamas fone automatiškai išplatina save kitiems telefone esantiems kontaktams ir vagia telefone esančius jautrius duomenis, tokius kaip prisijungimai prie e. bankininkystės, slaptažodžiai ir pan.

„Flubot“ siunčiamas žinutes atskirti padeda tai, kad jose nenaudojamos skandinaviškos raidės (å, ä ir ö), taip pat jose atsitiktinėse vietose įterpiami tokie simboliai, kaip +, /, &, % ir @.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti, jei telefoną užkrėtė „Flubot“?

Suomijos Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NCSC-FI) nurodo, kad kol kas vienintelis būdas išvalyti „Flubot“ kenkėją yra telefono gamyklinių parametrų atstatymas. Jei telefono atstatymui naudosite atsarginę duomenų kopiją (angl. backup), įsitikinkite, kad ji daryta prieš tai, kai telefonas buvo užkrėstas.

REKLAMA

NCSC-FI papildomos saugumo rekomendacijos:

Jei užkrėstu įrenginiu jungėtės prie internetinės bankininkystės ar atlikote mokėjimą įvesdami banko

kortelės duomenis, praneškite apie tai savo bankui;

Dėl patirtų finansinių nuostolių kreipkitės į policiją;

Pakeiskite visų paslaugų, kuriomis naudojatės telefonu, slaptažodžius;

Apie tai, kad jūsų telefoną buvo užkrėtęs „Flubot“ virusas, praneškite savo mobiliojo ryšio operatoriui. Kenkėjas galėjo be jūsų žinios siųsti žinutes padidinto tarifo numeriais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų