Prezidentui Rolandui Paksui antradienį (08.19) susitikus su generaliniu prokuroru Antanu Klimavičiumi ir prakalbus apie “Williams” bylos baigtį, konservatoriai tą pačią dieną išplatino spaudos pranešimą, kuriame teigė, kad tai “politinė byla”, o šiandien apkaltino R. Paksą sekant autoritarinių valstybių vadovų pavyzdžiu.
“Omni Laikas” pasiteiravo, ką šiuo klausimu mano politikai. Ar įmanomi kokie nors apčiuopiami rezultatai? Ar tai tik viešųjų ryšių triukas?
Liberalcentristas, Seimo pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius “Omni Laikui” atsiuntė tokį komentarą:
“Mažeikių naftos” privatizavimo istorija yra pamokanti ne tik Lietuvos žmonėms, bet visų pirma Lietuvos politikams. Atsakomybės - tiek politinės, tiek baudžiamosios, - klausimas teisingumo požiūriu yra nepaprastai svarbus.
Konservatoriai, prisiėmę politinę atsakomybę dėl sandorio su “Williams”, sumokėjo brangiai - triuškinamai pralaimėti rinkimai ir prarasta valdžia. Ne vienam žymiam politikui tai tapo dramatišku karjeros posūkiu - vieniems kilimu į populiarumo aukštybes, kitiems skandalinga karjeros pabaiga ar reputacijos praradimu. Tačiau atsakomybės už padarytą žalą problema išlieka, todėl tyrimo ir bylų užbaigimo bei kaltų asmenų nustatymas yra bet kurios save gerbiančios valstybės ir jos institucijų garbės reikalas. Juolab kad valstybės turto grobstymas, išeikvojimas iki privatizavimo ar jo metu yra dažnas reiškinys.
Dėl rezultatų. Prokuratūra turi principingai baigti tyrimą ir neatidėliodama perduoti visas bylas teismui. Tik faktais ir konkrečiais įrodymais pagrįstas teismo sprendimas, o ne politinė konjunktūra turi lemti kaltų asmenų ir jų atsakomybės įvardijimą. Todėl kuo greičiau bus priimti teisėsaugos ir teisingumą vykdančių institucijų sprendimai, tuo anksčiau bus užkirstas kelias politinėms spekuliacijoms.
Nenuostabu, kad aktyvaus vaidmens šioje istorijoje imasi valstybės vadovas R. Paksas, kuris išradingai pasinaudodamas “Williams” korta ne tik išsilaikė politikos olimpe, bet ir laimėjo Seimo bei prezidento rinkimus. Jaudina, kad ši istorija mėginama kelti viešumon artėjant eiliniams Seimo rinkimams. Rinkimų akivaizdoje nedovanotina ir neatsakinga būtų vėl "žaisti" praeities korta siekiant trumpalaikių politinių tikslų, juolab kad Lietuvos žmonės pasiilgę ne tik teisingumo, bet ir aiškios į ateitį nukreiptos Lietuvos vizijos pateikimo ir sprendimų, nukreiptų į perspektyvą, įgyvendinimo.
Penkeriems metams po "Mažeikiu naftos" pardavimo praėjus, “Williams” korta vargu ar turės lemiamos įtakos rinkimuose. Tačiau ja lošti vis dar bus bandoma.
Šiandien dar anksti kategoriškai teigti, kad tai tampa tiesiog dalimi viešųjų ryšių kampanijos, ruošiantis rinkimams. Tačiau jei aukšti valstybės atstovai ar partijos ir toliau sistemingai loš audringai nuvilnijusios “Williams” istorijos korta, galima bus teigti, kad ne tik mėginama prikelti užmarštin nuėjusią “Williams” istorijos vėlę, bet pigiai ir primityviai siekiama trumpalaikės politinės naudos.”
Liberaldemokratas (arba prezidentinės partijos vadovas) Valentinas Mazuronis taip komentavo šią situaciją:
“Nenorėčiau “Williams” bylos priskirti “vėl iš naujo prisimenamų“ bylų grupei. Manau, kad tai nebaigta byla, kurios tyrimas privalo būti atliktas kruopščiai, užbaigtai ir kaip galima greičiau, atsakomybėn patraukiant visus nešvarių darbelių autorius, nepaisant jų partinės priklausomybės ar pareiginio statuso.
“Williams” byla yra ypač svarbi daugeliui Lietuvos žmonių ne tik dėl pradangintų milijonų skaičiaus ar padarytų apgavysčių masto - ši byla yra mūsų teisėtvarkos sistemos indikatorius. “Williams” bylos baigtis parodys, ar mūsų teisėsauga yra pajėgi apginti visuomenę nuo milžiniškų aferų ir nežabotos korupcijos. Tai akivaizdžiai parodys, ar visi Lietuvoje lygūs prieš įstatymą, ar egzistuoja Lietuvoje asmeninės atsakomybės sąvoka. Ypač aukštas pareigas užimantiems žmonėms.
“Williams” istorija nėra iš naujo prisimenama - ji tęsiama ir rezultatai šioje byloje privalo būti. Byla privalo atsakyti, ar išties vyksta kova su korupcija, ar Lietuvoje prasidėjo permainos, kurioms priešinasi šiltą ir ramų gyvenimą mūsų visų sąskaita susikūrę asmenys.
Manau, kad šios bylos baigtis ir teisinis visų šioje istorijoje dalyvavusių žmonių veiksmų įvertinimas, nepriklausomai nuo jų užimtų ar dabartiniu metu užimamų pareigų, būtų svarbiausias rezultatas, stiprinantis visų mūsų tikėjimą Valstybe, o tai reiškia pačios Lietuvos Valstybės stiprėjimą.
Ar tai nėra viešųjų ryšių triukas? Kiekvienam veiksmui ar įvykiui, kurį šiandien atspindi žiniasklaida, visada galima prikabinti viešųjų ryšių triuko etiketę. Vadovaujantis tokia logika kiekvieną savižudį galima apkaltinti, kad jis nusižudė tik norėdamas, kad apie jį kas nors parašytų, tačiau tai juk absurdas. Visi suprantame, kad “Williams” istorija yra per daug svarbi ir skaudi, kad į ją būtų žvelgiama per viešųjų ryšių prizmę.”
Liberalcentristas Egidijus Vareikis “Omni Laikui” teigė:
“Sutinku, kad politizuoti bylą labai įmanoma. Iš pranešimų formaliai visiškai neaišku, kodėl kaltinami buvę ministrai ir kokia numanomo nusikaltimo sudėtis. Tikėtina, kad artimiausiu metu tai sužinosime. Jei nusikalto, tai ir bus baudžiami, nesvarbu, kokiai partijai priklausė.
Tačiau dabar primygtinai pabrėžiama, kad tai buvusios konservatorių Vyriausybės ministrai, tad sugestionuojama, kad buvimas konservatorių ministrais kažkaip neatsiejamas nuo aptariamo nusikaltimo. Tai klausimas gali kilti toks, kas gi nusikalto, ar žmonės, kaip asmenys, ar kalti konservatoriai, nes tuomet sudarė Vyriausybės pagrindą. Kita vertus, kai minima 20 asmenų, kalbama apie lėšų iššvaistymą ir pasisavinimą, gali pasirodyti (nežinau, ar to buvo norima, ar taip netyčia išėjo), kad visi 20 darė kažką bemaž vienodo - grobė ir švaistė.”
“Omni Laikas” primena, kad šiandien šiais klausimais bus diskutuojama Audriaus Siaurusevičiaus laidoje “Spaudos klubas”. Laidos pradžia 21.00 val. per LTV.