2014 m. vasarį Kyjive ręsdami panašias barikadas ir mosuodami ES vėliavomis ukrainiečiai pradėjo „Maidano“ revoliuciją.
Dabar taip už savo Europinį kelią kovoja kartvelai. Valdančiajai, prorusiškai „Sakartvelo svajonės“ partijai nusprendus įšaldyti šalies derybas dėl narystės ES iki 2028 m. – kartvelai antrą naktį iš eilės protestuoja prie šalies parlamento rūmų.
Vakare prie tvirtovę primenančio sovietinio parlamento pastato, apjuosto metaliniais atitvarais, kaip ir pirmąjį protesto vakarą susirinko tūkstančiai žmonių.
Kiek tiksliai – nei opozicija, nei oficiali valdžia neskelbia, bet matyti, kad minia užtvindė rūmų aikštę.
Didžioji dalis kartvelų, jau daugelį metų apklausose aiškiai pasisako už šalies narystę ES, tad panašu, kad čia susirinkę protestuotojai atspindi didelės visuomenės dalies nuomonę.
Policija elgiasi brutaliau
Susirėmimai Tbilisio centre prasidėjo apie vidurnaktį, kai gausios riaušių policijos pajėgos pradėjo stumti protestuotojus nuo parlamento rūmų. Ir darė tai dar brutaliau nei praėjusią naktį.
Skelbiama, kad valdančiosios Sakartvelo svajonės partijos pirmininkas Iraklis Kobachidzė pagyrė pareigūnus už puikų darbą praėjusią naktį, ir taip juos dar padrąsino imtis žiaurumo.
Žiauriausius sumušimus aplinkiniai fiksuoja jau beveik auštant, pareigūnams baigiant valyti gatves apie 5-6 val. ryto.
Talžė beginklius protestuotojus
„Tai buvo smurtas, atviras smurtas, kurį matome Rusijoje, Baltarusijoje ar kitose autoritarinėse valstybėse“, – pasakoja Elene Choštaria, Sakartvelo aktyvistė.
Sakartvelo opozicijos aktyvistė rodo sulaužytą ranką po pirmos protesto nakties. Riaušių pareigūnai neleidžia beginkliams žmonėms pasislėpti net opozicijos partijų būstinėse, vejasi ir talžo įkliuvusius.
„Jie labai smarkiai mušė vieną žmogų, aš bandžiau juos sustabdyti. Ir jie man smogė į nosį“, – dalinasi kita aktyvistė, Nana Malaškia.
Opozicijos aktyvistai sako, kad tai kas dabar vyksta Tbilisyje – tai prorusiškos partijos bandymas uzurpuoti valdžią.
Klausimas, kaip į tokį valdančios partijos palaikomą žiaurumą atsakys visuomenė: ar pasiduos Maskvos marionečių primestam terorui, ar vis dėlto nedidelės barikados ir fejerverkai Tbilisyje išvirs į Ukrainos „Maidaną“ primenančią mirtiną kovą už šalies laisvę ir ateitį ES.
Prie protesto prisideda ir opozicija, boikotuojanti parlamento darbą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!