Tauragiškė, pavadinkime ją Augusta, pasakojo, kad su draugu užsieniečiu nutarė kurti šeimą. Tuoktis ketino gimtajame mieste. Atvažiavusi pas tėvus į Tauragę užėjo į Civilinės metrikacijos skyrių sužinoti, kokių dokumentų reikia.
Augusta neslėpė Civilinės metrikacijos skyriaus raštvedės klaususi apie galimybę kuo greičiau susituokti. Teiravosi - gal prašymą santuokai jos draugas gali atsiųsti faksu? Tuomet atėjusi šio skyriaus specialistė Birutė Kuzminskienė paklaususi: turbūt jaunikis musulmonas? Išgirdusi teigiamą atsakymą, pasak Augustos, skyriaus darbuotoja ėmusi ją mokyti: musulmonai turį po keletą žmonų, argi reikia tuoktis kartu praleidus vieną naktį...
Mergina teigė pasijutusi įžeista dėl Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos kišimosi į jos asmeninį gyvenimą, tvirtino, kad toks specialistės elgesys - rasizmo ir nacizmo apraiškos. „Tauragės kurjeriui“ Augusta kalbėjo, kad po apsilankymo Civilinės metrikacijos skyriuje prarado norą tuoktis gimtajame mieste. Apie nemalonų pokalbį gimtinėje mergina draugui žadėjo nepasakoti, kad apie Lietuvą jis nesusidarytų blogos nuomonės.
Sieja ilga pažintis
Augusta tvirtino, kad ją su keleriais metais vyresniu vyriškiu iš Jungtinių Arabų Emyratų sieja sena pažintis ir ilga draugystė. Jiedu susipažino prieš aštuonerius metus mokydamiesi Kaune. Jis mokėsi Medicinos akademijoje, baigęs mokslus grįžo į Dubajų, dirba pagal specialybę. Baigę mokslus jiedu buvo susitikę vos du kartus – Londone ir Dubajuje, visąlaik bendravo internetu. Jaunikis buvo atvykęs į Londoną, nuotaka viešėjo Dubajuje, susipažino su jo tėvais. Augusta tvirtina, kad gausi medikų šeima ją šiltai priėmė, jos šeima taip pat nesipriešina santuokai su vyriškiu iš Jungtinių Arabų Emyratų.
- Kodėl visiškai svetimam, nepažįstamam žmogui savo pareigas privalančiai tinkamai atlikti valdininkei turėtų rūpėti, už ko aš ketinu tekėti? Apie šią situaciją ji galėjo galvoti ką tik nori, bet neturėjo teisės garsiai reikšti savo nuomonės, – piktinosi Augusta.
Norai – neįtikėtini
Pakalbinta Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Virginija Martutaitienė sakė apie šį atvejį nieko nežinanti, nes tuo metu atostogavo, niekas dėl to į ją nesikreipė.
- Visi yra girdėję istorijų, kad už užsieniečių ištekėjusioms lietuvaitėms kyla įvairių problemų. Kiekvienas žmogus apie tai gali turėti savo nuomonę, ją išsakyti ar pasilaikyti sau. Tačiau Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojoms, atliekančioms savo pareigas, nesuteikta teisė ką nors komentuoti ar mokyti. Reikėtų su darbuotojomis pasikalbėti, kaip ten iš tiesų buvo, gali būti, kad skundą išprovokavo kai kurie kiti įvykiai šalyje, padidėjęs dėmesys santykių su atvykėliais iš tolimų karštų problemai, - sakė V.Martutaitienė.
Civilinės metrikacijos skyriaus specialistė B.Kuzminskienė nustebo, kad mergina atėjo skųstis į redakciją.
- Mes ramiai kalbėjomės, mergina neatrodė supykusi. Ji išėjo, sugrįžusi vėl klausinėjo to paties. Išgirdusi apie kai kuriuos jos norus galvojau, kad mergina juokauja, - aiškino B.Kuzminskienė.
Specialistė mano, kad kai kurių šios interesantės norų negalima rimtai traktuoti. Iš Londono į Tauragę grįžusi tauragiškė esą norėjo, kad dėl santuokos jos draugui į Tauragę reikėtų atvažiuoti tik vieną kartą – arba tuomet, kai jie pateiks prašymus tuoktis, arba kai tuoksis. Mergina, pasak B.Kuzminskienės, pageidavo, kad jos ir užsieniečio santuoka būtų užregistruota pagal jaunikio įgaliojimą.
Raštvedė Gintarė Varkalienė tvirtino, kad konflikto su lankytoja nebuvo, tik jos norų buvo neįmanoma patenkinti.
Santuokų su užsieniečiais daugėja
B.Kuzminskienė neneigė buvus kalbą ir „apie musulmoną“, specialistė tikino nenorėjusi merginos užgauti ar atbaidyti nuo santuokos, o tik paaiškinti, kad jaunikis turi pateikti dokumentą iš savo šalies, jog yra nevedęs. Musulmonai, specialistės teigimu, gali turėti keletą žmonų, o mūsų šalyje daugpatystė draudžiama. Be to, vien noro susituokti Lietuvoje nepakanka, ne Europos Sąjungos šalių gyventojai privalo gauti vizą. Kai kurių šalių gyventojams vizas gauti ne taip paprasta, jų galiojimo laikas ribotas. Vienas jaunikis iš musulmonų šalies po santuokos Tauragėje rytojaus dieną privalėjo palikti nuotaką ir išvykti.
- Dvidešimt septynerius metus dirbu Civilinės metrikacijos skyriuje, bet nebuvo tekę girdėti prašymo susituokti pagal įgaliojimą. Maniau, kad provokuoja, todėl pasakiau, kad santuoka sudaroma visam gyvenimui, kad tai nėra vienos nakties nuotykis, - kalbėjo B.Kuzminskienė.
Pasak specialistės, susituokti nusprendę žmonės dažniausiai elgiasi atsakingai. Esą kai vaikai, dažniau dukros, tuokiasi su užsieniečiais, dažniau kyla problemų su jų tėvais, giminaičiais, kurie nori viską paskubinti, kad tik nereikėtų gaišti, laukti. Tauragiškės vis dažniau teka už užsieniečių, per metus – maždaug 20. Daugėja jaunikių iš šalių, kuriose vyrauja musulmonų tikėjimas.
Jovita STRIKAITIENĖ