Šimtabutis – rekordininkas
Sodų g. 10-asis namas buvo vienas pirmųjų daugiabučių, renovuotų Mažeikiuose. Nors daugiabutis renovuotas prieš daugiau nei 4metus, pasak pašnekovės, gyventojai už šildymą vis dar moka „stebuklingai mažai“ – už vieną kilovatvalandę (kWh) šilumos energijos maždaug 25 centus. Skaičiuojama, kad po renovacijos daugiabutis sunaudoja 4 kartus mažiau šilumos energijos.
Kaip pasakoja šio namo savininkų bendrijos pirmininkė Nijolė Šiliauskienė, iniciatyvos renovuoti namą ėmėsi ji pati. „Išgirdau apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, taip pat apie papildomas lėšas renovacijai mūsų regionui kaip probleminiam. Iš pradžių konsultavausi savivaldybėje, po to idėją aptarėme su namo gyventojais. Daugiabutyje – 100 butų, keli šimtai gyventojų. Aišku, lengva nebuvo. Tačiau dabar, kai vyresnio amžiaus kaimynai mane sutikę apkabina ir padėkoja, matau, kad renovacija buvo verta tų pastangų“, – pasakoja N. Šiliauskienė.
Šeimininkai – patys akyliausi
Tai, kad daugiabutis pasiekė šilumos energijos sutaupymo rekordą, paaiškėjo jau pirmąjį rudenį po renovacijos. N. Šiliauskienė įsitikinusi, kad tokią sėkmę lėmė kelios priežastys. Pirmoji – tinkamai parengtas investicijų planas, kuriame buvo numatytas esminis daugiabučio atnaujinimas. „Juokauju, kad liko senos tik namo sienos. O visa kita – nauja. Renovaciją darėme „iš širdies“. Mano nuomone, vien energinio efektyvumo priemonių įgyvendinimas yra didelis pliusas, tačiau itin gerų rezultatų galima tikėtis tik atnaujinus visas sistemas, elektros instaliaciją ir t. t.“, – sako pašnekovė.
Antroji priežastis, dėl kurios daugiabutis tapo itin taupus – aktyvus pirmininkės dalyvavimas visuose renovacijos etapuose. „Labai svarbu, kad renovuojant daugiabutį visur dalyvautų bent vienas namo gyventojas. Juk labiausiai namo renovacija rūpi jo šeimininkams – gyventojams, todėl jie turėtų jausti atsakomybę už tai, kaip renovacija įgyvendinama ir ją stebėti“, – sako pašnekovė. Dar pajuokauja, kad nors pati nėra statybų srities specialistė, po renovacijos galėtų lengvai įsidarbinti statybų įmonėje.
„Norėjau, kad pasiektume patį geriausią rezultatą, kad viskas būtų 100 proc. atlikta. Todėl su rangovais tikrai buvau griežta. O po renovacijos padariau termovizinę namo nuotrauką, paaiškėjo, kad yra šalčio tiltelių, dar keli nedideli trūkumai. Dėl jų ištaisymo iškart kreipėmės į rangovą ir bendraujame su juo iki šiol – vis atrandu, ką pataisyti“, – pasakoja bendrijos pirmininkė.
3 kartus taupesnis namas
Tauragės Dainavos g. 5 daugiabutis – kitas Lietuvos rekordininkas. Pernai šis daugiabutis pagal sutaupomos šilumos energijos kiekį buvo antras. Šio namo administratorė ir viena iš renovacijos iniciatorių Birutė Kiniulienė skaičiuoja, kad šildymo sezono metu už trijų kambarių buto šildymą sumoka apie 13–14 eurų. Iki renovacijos šildymas atsieidavo maždaug 85 eurus. „O vieno kambario butai moka po 3 eurus. Iš pradžių niekas tokiais skaičiais netikėjo, net nešiausi sąskaitas į darbą, kad kolegoms įrodyčiau, jog tai – tiesa. Daugiabutis sutaupo 3 kartus daugiau“, – šypsosi B. Kiniulienė.
2012 m. per kiek daugiau nei 3 mėnesius atlikti renovacijos darbai galbūt nebūtų atnešę tokių stulbinamų rezultatų, jei ne B. Kiniulienės principingas požiūris į renovaciją. „Aš sakyčiau taip – net geriausiam rangovui reikia priežiūros. Be to, ir patys gyventojai neturi tingėti pasigilinti į renovacijos projektą. Pamenu, kai buvo parengti visi renovacijos planai, atsišvietėme juos ir pradėjome nagrinėti. Projektą teko koreguoti 3 kartus, kol jis atitiko mūsų poreikius“, – pasakoja namo komendantė.
45 butų, 5 aukštų daugiabutyje buvo įgyvendintos ne tik energinio efektyvumo priemonės, bet ir atnaujinti vamzdynai, kanalizacija. Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad įgyvendinti gana platų renovacijos priemonių paketą padėjo gyventojų pasitikėjimas.
„Nors savo bendrijos neturime, tačiau namą visada gražiai prižiūrėdavome ir dėl renovacijos irgi sutarėme. Nors kai kurie sakė, kad nieko, kas susiję su renovacija, neišmano, visiškai pasitikėjo manimi ir kitų kaimynų nuomone. Taip ir nusprendėme, kad renovacija apims ir vamzdynų bei kitų sistemų atnaujinimą, o galiausiai paaiškėjo, kad tokiu būdu nemažai išlošėme“, – sako pašnekovė.