Paskutiniajame savo pranešime Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) informavo, jog buvo išsiaiškinta, kad Iranas naudoja kompiuterio modelius, kurie gali būti naudojami tik branduolinio ginklo kūrimui.
Pasak korespondentų, TATENA pranešimas apie Iraną yra griežčiausias kada atliktas.
Teheranas pasmerkė šias išvadas, tvirtindamas, jog jos politiškai motyvuotos.
„Šis pranešimas yra nesubalansuotas ir politiškai motyvuotas bei atliktas su daugiausia JAV spaudimu, – teigė Irano pasiuntinys TATENA Ali Asgharas Soltaniehas. – Tai yra seni teiginiai, kuriuos Iranas jau įrodė nepagristais tiksliame 117 puslapių pranešime“.
Iranas tvirtina, kad jo branduolinė programa yra skirta civiliniams tikslams – elektros gamybai.
BBC korespondentė Vienoje išanalizavo TATENA pranešimą apie Iraną. Anot jos, pranešime pateikiama detali informacija – kai kuri yra visiškai nauja – apie tai, jog Iranas vykdė kompiuterinį modeliavimą, kuris gali būti susijęs tik su branduoliniu ginklu.
Mokslo ir tarptautinio saugumo instituto internetiniame puslapyje paskelbtame pranešime nurodoma, jog kai kurie tyrimai, atlikti 2008–2009 metais, kelia „tam tikrą susirūpinimą“, sakė korespondentė.
Po šio pranešimo laukiama didžiųjų valstybių, JAV, Didžiosios Britanijos, Rusijos, Kinijos ir Izraelio, reakcijos. Jau prieš tai buvo pasirodę įvairios prieštaringos informacijos dėl potencialių JAV ir Izraelio karinių smūgiu Iranui. Irana, reaguodamas į tokius pranešimus, pagrasino galiemiems užpuolikams „apokaliptinėmis pasekmėmis“. Vėliau tiek JAV, tiek Izraelis pranešimus apie smūgius Iranui paneigė, tačiau situacija ir toliau kaista.
Kinija trečiadienį įspėjo dėl Irano branduolinės programos kilusio sąmyšio Artimuosiuose Rytuose, tačiau atsisakė komentuoti galimybę dėl naujų sankcijų po Jungtinių Tautų (JT) pranešimo, kuriame atskleista, jog Iranas stengiasi sukurti atominį ginklą.
Užsienio reikalų atstovas Hong Lei teigė, kad Kinija studijuoja Tarptautinės atominės agentūros (TATENA) pranešimą, bei ragino išspręsti šią problemą per taikias derybas.
„Aš noriu pasakyti, kad Kinija nepritaria branduolinių ginklų platinimui bei bet kokiai Artimųjų Rytų šaliai, kuriančiai juos. Remiantis Branduolinio ginklo neplatinimo sutartimi, Iranas yra įsipareigojęs neplatinti branduolinių ginklų, – sakė H. Lei. – Iranas, iš savo pusės, taip pat turėtų parodyti lankstumą ir nuoširdumą bei pradėti artimą bendradarbiavimą su agentūra (TATENA) (...). Aš noriu akcentuoti, kad sąmyšio vengimas Artimuosiuose Rytuose yra svarbus ir regionui, ir tarptautinei bendruomenei“.
Taip pat skaitykite:
Netanyahu yra atsibodęs Obamai, o Sarkozy jį vadina melagiu
Prancūzija prieštarauja bet kokiam Irano puolimui
Rusijos mokslininkas padėjo Iranui kurti branduolinį ginklą