Šių metų balandžio 22-24 dienomis Hagoje vykusiame tarptautinės teisės konkurse „Telders“ dalyvavo ir Lietuvos komanda.
Ji iš 27-ių komandų konkurse užėmė 14-ąją vietą ir aplenkė tokias šalis kaip Rusiją, Norvegiją, Suomiją, Belgiją Ispaniją, Bulgariją, Baltarusiją, Portugaliją, Lenkiją ir kitas. „Telders“ taurę tuo tarpu iškovojo Anglija.
Jau trisdešimt trečią kartą rengiamas konkursas vyko dažnai „teisinėje pasaulio sostinėje“ tituluojamo Hagos miesto Taikos rūmuose, kuriame yra įsikūręs Tarptautinis Teisingumo Teismas, Nuolatinis Arbitražo Teismas ir Hagos Tarptautinės teisės akademija.
Lietuvai atstovavo trys Vilniaus universiteto studentės – Agnė Andrijauskaitė, Gintarė Pažereckaitė ir Kamilė Michailovskytė.
Pasak studenčių, šiais metais nagrinėjama byla buvo susijusi su daug tarptautinei bendruomenei aktualių klausimų – kovos su piratavimu reguliavimu tarptautinėje teisėje, Jungtinių Tautų Saugumo tarybos įgaliojimais tarptautinės taikos ir saugumo palaikymo srityje, piratų teisinio statuso neapibrėžtumu, ekstrateritoriniu žmogaus teisių taikymu, konsuline pagalba ir daugeliu kitų.
Tarptautinio teisingumo teismo proceso šalys yra tik valstybės (su keliomis išimtimis), todėl studentės atstovavo būtent jų interesams.
„Sunkiausia buvo susidoroti su stresu, nes žinojome, jog teisėjai bet kuriuo metu gali įsiterpti ir paklausti įvairių klausimų“, - teigė konkurso dalyvė K.Michailovskytė.
Merginų teigimu, konkurso metu virė tikra konkurencinė kova. Kaip pasakojo G.Pažereckaitė, iš geriausių Europos universitetų komandos susirinko po ilgo ruošimosi laikotarpio, todėl visos norėjo pasirodyti kuo geriau ir nugalėti varžovą.
„Apsilankymas Tarptautiniame teisingumo teisme buvo tikras svajonės išsipildymas. Taikos rūmuose kiekviena kertė alsuoja tarptautine teise. Didžiausią įspūdį man paliko Tarptautinio Teisingumo Teismo teisėjai, kuriuos teko garbė stebėti finale“, - tikino kita „Telders“ dalyvė Agnė Andrijauskaitė.
Studentės sakė suvokusios, jog gali pagrįstai konkuruoti su užsienio universitetų studentais. Jos yra be galo dėkingos komandą ruošusiems tarptautinės teisės ekspertui Dainiui Žalimui ir Vilniaus Universiteto doktorantei Gabijai Grigaitei bei nuolat perspektyvius studentui remiančiam advokatui Adomui Liutvinskui. Studentes parėmė ir Lietuvos advokatūra, Lietuvos antstolių rūmai, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous" bei „Foigt & Partners".
Kaip bebūtų, merginos neslėpė, kad gilinti tarptautinės teisės žinias Lietuvoje kartais gali būti sunku.
„Žinoma, teisės ir tarptautinių santykių studentai galimybių plėsti žinias turi, tačiau daugeliu atvejų tai laikoma antraeiliu dalyku ir šiai sričiai vis dar skiriama mažai dėmesio. Net ir tarp teisininkų vyrauja požiūris, kad tarptautinė teisė kasdienėje praktikoje menkai pritaikoma, todėl nenaudinga. Be to, manoma, kad Lietuva yra pernelyg maža, kad galėtų įtakoti tarptautinės teisės raidą, todėl nėra prasmės skirti tam daug dėmesio“, - sakė G.Pažereckaitė.
Jų teigimu, plačioji visuomenė apie šią sritį nėra pakankamai informuota, todėl reikia ieškoti būdų, kaip ją populiarinti.
„Trūksta paprastai pateiktos ir kiekvienam piliečiui suprantamos informacijos apie tarptautinę teisę viešojoje erdvėje. Gal reikėtų pateikti ją ne tokioje rimtoje formoje?“, - svarstė K.Michailovskytė.
„Jei piliečiai šiek tiek geriau išmanytų tarptautinę teisę, daugelis rezonansinių sprendimų ar paprasčiausias tarptautinių sutarčių laikymasis nebūtų įvardijamas kaip „diktatas iš pašalės“, - pridėjo A.Andrijauskaitė.
Studentės patikino siekčiančios užsibrėžtų tikslų ir viliasi vieną dieną tinkamai atstovauti Lietuvos interesams tarptautinėje erdvėje.