Tarp naujųjų Jungtinių Tautų (JT) Saugumo tarybos narių - Vakarų šalių smarkiai kritikuota Libija. Tai paaiškėjo antradienį išrinkus 5 nenuolatines JT Saugumo tarybos nares 2 metų kadencijai, skelbia „International Herlad Tribune“.
192 šalių JT Generalinė Asamblėja tarp naujųjų Saugumo Tarybos narių slaptu balsavimu taip pat išrinko Vietnamą, Burkina Fasą, Kosta Riką ir Kroatiją.
Nenuolatinės Saugumo Tarybos narės renkamos regioninio atstovavimo principu. Burkina Fasas, Libija ir Vietnamas konkurentų dėl vietos Saugumo Taryboje neturėjo. Tuo tarpu dėl vietų, skirtų Europai ir Lotynų Amerikai, kovojusios Dominikos Respublika ir Čekija savo kandidatūras atsiėmė po pirmųjų balsavimų.
Saugumo Taryba - centrinis sprendimų priėmimo JT organas, galintis leisti tarptautinei bendruomenei privalomas rezoliucijas, įvesti sankcijas bei siųsti taikdarius į "karštuosius" pasaulio taškus. Saugumo Tarybą sudaro 5 nuolatinės narės, galinčios vetuoti bet kokį Tarybos sprendimą - Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija ir JAV - ir 10 nenuolatinių narių, iš kurių 5 kas du metus pakeičiamos naujomis.
Naująja nenuolatine nare tapusi Libija dar visai neseniai pati buvo sulaukusi JT sankcijų. Ši Afrikos valstybė tarptautinės bendruomenės nemalonę užsitraukė už vykdytą masinių ginklų kūrimo programą ir terorizmo rėmimu. Būtent Libija buvo pripažinta atsakinga už jos tarnybų įvykdytą oro lainerio sprogdinimą virs Škotijos miesto Lokerbio 1988 m. Per šį incidentą žuvo 270 žmonių.
Kaip teigia CNN, Libijos išrinkimu ypač buvo pasipiktinę Lokerbio sprogdinimo aukų artimieji. „Man nesuprantama, kaip valstybė, sulaukusi JT sankcijų, dabar pati galės jas skirti kitoms šalims“, - pareiškė vienos iš 270 aukų motina Katherine Flynn.
JT Saugumo Taryba sankcijas Libijai panaikino 2003 m. Po metų Libija atsisakė savo branduolinių technologijų ir atskleidė dokumentus, susijusius su masinio naikinimo ginklų kūrimo programa. Tuo tarpu 2006 m. su šalimi diplomatinius santykius atstatė JAV, 27 m. laikiusi Libiją terorizmą remiančių valstybių sąraše ir iki tol vetavusi ankstesnius jos bandymus patekti į Saugumo Tarybą.