Grąžinti tarą į tokius automatus kol kas galima tik vienoje parduotuvėje Vilniuje, o nuo kitų metų vasario vadinamieji taromatai turėtų stovėti kiekvienoje didesnėje parduotuvėje. Bus galima grąžinti ne tik stiklinę, bet ir plastikinę ar skardinę tarą. Suomijos kapitalo įmonės atsovė sako, kad tokia sistema patogesnės ir jiems, ir klientams.
„Tai yra pigiau, kadangi mums nereikia turėti atskiro darbuotojo tarai, tai labai gerai sekasi patiems klientams, jie atvažiuoja patys, nereikia stovėti eilėse. Yra ir rankas paskui kur nusiplauti,“ – bendrovės „Prisma LT“ Ne maisto prekių skyriaus vadovė Inga Maskelienė.
Automatinė taros supirkimo sistema, kurią pradeda diegti lietuviai, jau veikia Estijoje. Praėjusiais metais tokiu būdu čia buvo surinkta apie 94 procentus visų pakuočių. Atsižvelgiant į kitų šalių patirtį, Lietuvoje ketinama įrengti apie tūkstantį automatų ir ilgainiui jais surinkti apie 90 procentų pakuočių.
„Taromatas išrūšiuoja pakuotes ir jas supresuoja arba sukompaktuoja, taip sumažindamas jų tūrį. Tokiu būdu taupomi tolimesni logistikos kaštai,“ – sako VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ vadovas Gintaras Varnas.
Už visas pakuotes planuojama nustatyti vienodą užstatą, tačiau nors grąžinti bus galima bet kokią pakuotę, depozitas bus atiduodamas tik už paženklintas užstato sistemos ženklu.
„Užstatas galėtų būti 10 euro centų, žinoma, dar reikės kai kurių skaičiavimų, – sako Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. – Jis turi būti toks, kad žmogus būtų suinteresuotas tą tarą nunešti į tą vietą, kur ji surenkama, kad jam apsimokėtų tai daryti. Ir žinoma, jis neturi būti toks didelis, kad persikeltų ant vartotojų – nes juk dalis taros ilgą laiką negrįžta, stovi pas žmones, t.y. įšaldytos lėšos.“
„Pakuotė turės būti ištuštinta, nes pilnų, nebaigtų išgerti nepriims taromatai – jie matuos ir svorį. O dėl etikečių, tai tikrai nebus galima jų nuimti, nes pagrindinė atpažinimo priemonė bus etiketė. Ji turės specialų ženklą ir specialų barkodą, pagal kurį taromatas atskirs – ar tai užstatinė pakuotė, ar ne“, – pridūrė G. Varnas.
Nuo kitų metų pakuočių užstato sistemoje privalės dalyvauti visos parduotuvės, kurių plotas siekia tris šimtus kvadratinių metrų ir daugiau, priimti tarą ir grąžinti užstatą turės ir mažesnės kaimo parduotuvės.