Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje duomenimis, kiekvieną mėnesį fiksuojama dešimtys sužeistųjų, nukentėjusių nuo užpuolimų, apiplėšimų ir chuliganizmo atvejų. Kaip ir ankstesniais metais, sutrumpėjus dienai, kruvinų atvejų pikas fiksuojamas gruodžio ir sausio mėnesiais – šiuo metu draudikai gauna apie 40 proc. daugiau nei įprasta pranešimų apie nusikaltimus viešosiose erdvėse, pasibaigusius sužalojimais. Beveik visos šios nelaimės įvyksta vėlai vakare arba naktį – nuo 22 val. iki 3 val. nakties, užpuolikų nebaugina ir spaudžiantis šaltis. „ERGO Insurance“ Lietuvoje žalų administravimo ekspertų teigimu, per metus užregistruojama daugiau negu 100 tokių įvykių, dauguma jų – didžiuosiuose šalies miestuose. Pasak „ERGO Insurance“ žalų administravimo direktoriaus Baltijos šalyse Audriaus Pilčico, yra du pagrindiniai registruojamų kruvinų nusikaltimų motyvai. Šiltuoju metų laiku paprastai padaugėja chuliganizmo atvejų, o žiemą dominuoja apiplėšimai.
„Dažniausiai gyventojai užpuolami požeminėse perėjose arba kitose tamsiose vietose. Neretai pasitaiko, kad užpuolikai tyko aukų prie kavinių ir barų išėjimo. Kartais susiduriama su agresyviais chuliganais, kuriems tiesiog niežti rankos – jų nesustabdo nei dienos šviesa, nei liudininkai. Praeitų metų pabaigoje gavome pranešimą, kad klientas buvo sumuštas dienos metu prie savo namų: žmogus tiesiog pasiteiravo šalia stovėjusių vyrų, ką jie čia veikia, šie akimirksniu į darbą paleido kumščius. Vyras patyrė smegenų sutrenkimą, sulaužytas apatinis žandikaulis. Guodžia tai, kad draudimo išmoka šiuo atveju sieks apie 5000 Lt“, – pasakojo Audrius Pilčicas.
Draudikai ragina gyventojus tamsiu paros metu vengti neapšviestų, nuošalių gatvelių, užkampių, o sutemus vaikščioti tik pagrindinėmis gatvėmis. Jei yra galimybė, naktį pėsčiomis eiti keliese arba išsikviesti taksi. Savo ruožtu policija pataria neprovokuoti užpuolikų smurto, tačiau stengtis atkreipti praeivių dėmesį.
„Jei gatvėje vis tik tenka susidurti su užpuoliku, pirmiausia reikia garsiai šauktis pagalbos, nes tai itin greitai atbaido skriaudėjus, bei bėgti ten, kur yra daugiau žmonių ar šviesos. Galima bandyti slėptis nuosavų namų kiemuose ar belstis pagalbos. Užpuolimo atveju geriau nesipriešinti, net jei ir nešiojatės dujų balionėlį ar kitokią savisaugos priemonę, geriau jos nenaudoti ir neprovokuoti didesnio užpuoliko pykčio. Ištrūkus iš pavojaus reikia kuo skubiau skambinti policijai bendruoju pagalbos telefonu 112“, – sako Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis.
„ERGO Insurance“ žalų administravimo ekspertai taip pat pataria tamsiuoju paros metu nesinešioti didelių grynųjų pinigų sumų ir brangių daiktų: laikrodžių, papuošalų, fotoaparatų, nešiojamų kompiuterių, arba bent jau stengtis juos paslėpti, kad nepriviliotų nusikaltėlių.