Regina MUSNECKIENĖ
SKAITYTOJAI KREIPĖSI
Prieš mokslo metų pradžią tėvai veda vaikus į polikliniką patikrinti sveikatos. Tikrina ir dantis. Tačiau po profilaktinio patikrinimo skylutės dantyse ir toliau lieka. Talonų pas poliklinikos odontologą sunku gauti.
Prakiurusį dantį pastebi ir tėvai
Į redakciją kreipėsi Pakražančio seniūnijos gyventoja. Moteris pasakoja iš kaimo atvežusi mokyklinio amžiaus vaikus į Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centrą patikrinti sveikatos, nes reikės sveikatos pažymėjimo.
Odontologas patikrino vaikų dantis. Pažymoje parašė, kad jie taisytini, tačiau talono vizitui pas gydytoją, kad susitaisytų dantis, nedavė.
Mamai patarta kreiptis į registratūrą. Registratūros darbuotojos tvirtino, jog talonų jau nėra. Talonai pas odontologą dalijami septintą valandą ryto – būtent tai dienai. Duodama po 4 – 5 talonus naujiems pacientams. Ne visiems talonų lieka. Turi ateiti kitą dieną.
„Kaip man iš kaimo atkakti į polikliniką septintą valandą ryto? Ir dar su nedideliais vaikais? Taloną gal gausiu popietei ar pavakarei. O gal visai negausiu? Turėsiu važiuoti kitą dieną. Kokia tvarka? – piktinosi mama. – Jeigu jau dantys taisytini, gydytojas galėtų paskirti laiką, kada juos susitaisyti. O kad dantukas kiauras, ir pati mama pastebi. Kam gaišinti gydytoją?“
Telefoninis talonas
Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centro registratūros darbuotoja patvirtino mamos informaciją. Taip, talonai pas odontologą naujiems pacientams dalijami septintą valandą ryto. Tenka po 3 – 4 talonus.
Po vieną taloną kasdien skiriama nėščioms moterims. Ir po vieną kaimo gyventojams, kurie septintą valandą ryto registruojasi telefonu.
Minėta mama, pasak registratūros darbuotojos, gali užregistruoti savo vaikus telefonu. Bet skambinti taip pat reikia septintą valandą ryto. Kad tikrai pasiseks gauti taloną, nėra garantijos.
Turėtų dirbti dešimt daktarų
„Ne mes nustatome tvarką, – redakcijai tvirtino Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centro Odontologijos kabineto vedėja gydytoja Jovita Dambrauskienė. – Mūsų pareiga profilaktiškai patikrinti vaiko dantis ir konstatuoti, kokia jų būklė. Tuomet tėvai renkasi, kokioje gydymo įstaigoje vaiko dantis taisyti.“
Jos žodžiais, jeigu visiems patikrintiems vaikams duotų talonus, čia turėtų dirbti ne trys, o dešimt daktarų.
„Per septynias pastarąsias dienas patikrinau 270 vaikų. Dar tikrino ir kiti du gydytojai. Įsivaizduokite, kas būtų, jei visi jie sugrįžtų pas mus gydytis dantis“, – siūlė medikė.
Odontologijos kabinete dirba trys gydytojai, tačiau kiekvieną dieną dirba tik kabineto vedėja. Kiti du dirba po tris dienas per savaitę. Jie priima naujus pacientus. Tęsia gydymą ankstesniems pacientams. Priima žmones su skaudančiais dantimis. Teikia jiems būtinąją pagalbą. Ir dar profilaktiškai patikrina po kelias dešimtis vaikų. Po kiekvieno vaiko patikrinimo turi aprašyti vaiko dantų būklę.
Dar turi išrašyti sąskaitas, nurašyti plomboms ir nuskausminti sunaudotas medžiagas.
„Šiandien nuo septynių ryto ant kojų. Iki 15 valandos nebuvo nė minutės atsigerti arbatos,“ – sakė gydytoja.
Odontologų netrūksta, bet trūksta pinigų
Gydytojos J. Dambrauskienės nuomone, Kelmėje netrūksta gydytojų odontologų. Yra keli privatūs kabinetai. Ligoninės teritorijoje kuriasi odontologijos klinika.
Minėta mama tvirtino už pieninio dantuko išrovimą privačiame kabinete mokėjusi 60 litų. Rauti reikia ne vieną dantuką. Iš ko mokėti, kai kaime gyvenančioje šeimoje tik vienas dirbantis žmogus?
Visai kitos kainos pirminės sveikatos priežiūros centro odontologijos kabinete.
Pasak gydytojo Eimanto Ralio, vaikams iki aštuoniolikos metų ir bendrojo lavinimo bei profesinių mokyklų mokiniams dantys tvarkomi nemokamai. Ne tik už paslaugą, bet ir už vaistus bei plombas vaikams apmoka Ligonių kasos.
Suaugusiems už gydytojo darbą taip pat nereikia mokėti. Pacientai sumoka tik už medžiagas. Danties plombavimas pacientui kainuoja apie 15 – 20 litų, priklausomai nuo plombos dydžio.
Trūksta valstybinėse įstaigose norinčių dirbti odontologų. Paties E. Ralio pagrindinė darbovietė – privatus odontologijos kabinetas Tauragėje. Į Kelmę dirbti atvažiuoja todėl, kad kilęs iš šio rajono.
Jaunas gydytojas sako, jog su juo studijas baigė 140 odontologų. Tačiau ant rankos pirštų galima suskaičiuoti tuos, kurie sutiko dirbti valstybinėse poliklinikose.