Padėtis Taline por truputį normalizuojasi. Policija praneša, jog sulaikyta apie 300 žmonių. Pritrūkus vietų areštinėse, dalis sulaikytųjų patalpinti uosto terminale.
Neramumų naktį būta ir kituose šalies miestuose.
Įvairiose Talino vietose, kaip praneša informacijos agentūros, policijai teko raminti riaušininkus. Centre buvo susirinkę apie 2 000 žmonių. Kai kur įsibrauta į prekybos centrus, buvo niokojami automobiliai. Riaušininkai vėl svaidė akmenis į policininkus, pastarieji atsakė ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis.Talino Vabaduse aikštėje susirinkusi maždaug 400 žmonių minia vėl svaido į policininkus įvairius daiktus, praneša "Delfi.ee"
Anksčiau Talino miesto meras Tomas Vitsutas (Toomas Vitsut), po praeitą naktį įvykusių riaušių, kaltino šalies vyriausybę palikus miestą be reikalingos apsaugos, kuomet buvo planuojamas paminklo demontavimas, praneša Estijos internetinis portalas.
Taip pat Estijos sostinės meras kvietė miesto gyventojus neorganizuoti masinių susibūrimų. Pasak mero, Estija sugebėjo be kraujo išsikovoti nepriklausomybę ir tarptautinį pripažinimą, tačiau ši naktis pakenkė Estijos, kaip taikos šalies įvaizdžiui.
Estijos sostinėje iki gegužės mėnesio 2 d. alkoholiu bus prekiaujama nuo 8 iki 14 val. Internetinis portalas "delfi.ee" buvo priverstas apriboti galimybę komentuoti karščiausias aktualijas, kad toliau neaštrintų situacijos.
Rusijos grasinimai
Valstybės Dūmos deputatai pritarė siūlymui imtis politinių ir ekonominių priemonių prieš Estiją dėl to, kad Taline penktadienį ryte buvo išardytas memorialas vadinamajam Bronziniam kariui - sovietiniam kariui - išvaduotojui.
"Šiandien Valstybės Dūmos deputatai reikalauja, kad Rusijos vyriausybė imtųsi neatidėliojamų priemonių, atspindinčių princingą nesutikimą su nežmoniškais Estijos valdžios veiksmais, pirmiausia prekybos ir ekonomikos srityje, taip pat transporto, energetikos ir finansų srityse", - sakoma dokumente.
Be to, reikia imtis politinio ir diplomatinio pobūdžio priemonių, net pažeminti diplomatinių santykių lygį - atšaukti ambasadorių iš Estijos konsultacijoms, taip pat uždrausti įvažiuoti į Rusijos teritoriją tiems Estijos politikams, kurie susitepė kapų išniekinimu", - sakoma Valstybės Dūmos penktadienį priimtame pareiškime "Dėl Estijos valdžios šventvagiško karių-išvaduotojų, žuvusių mūšiuose su fašizmu, atminimo išniekinimo".
Rusijos parlamentarai taip pat pareiškė paramą ir padėką tiems Talino gyventojams, kurie nepabūgę Estijos valdžios represijų, stojo ginti šio paminklo raudonarmiečiams.
Savo ruožtu Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas (Tomas Hendrikas Ilvesas) penktadienį padarė griežtą pareiškimą, kuriame pavadino naktinio vandalizmo Taline dalyvius nusikaltėliais ir įpareigojo vyriausybę sustiprinti (viešosios tvarkos) apsaugą.
"Tai, ką mes matėme praėjusią naktį Talino centre, buvo vandalizmas, siaubimas ir plėšimas, - sakė T.H.Ilvesas savo kalboje per Estijos televiziją ir Estijos radiją. - Tai buvo nusikaltimai, ir juose dalyvavusieji yra nusikaltėliai".
T.H.Ilvesas pareiškė, jog visa tai neturi nieko bendra su kokia nors pagarba kapams ar žuvusiųjų per Antrąjį pasaulinį karą atminimo gerbimu.
Jis sakė, jog naktiniai nusikaltimai nesusiję su jokia tauta, nes jų noras buvo - tik tėplioti, daužyti ir plėšti.
"Aš atsiprašau tų, kurie nukentėjo praėjusią naktį, už tai, kad valstybė negalėjo jų apginti nuo įsismarkavusiųjų", - sakė prezidentas.
Estijos pasiuntinė buvo užblokuota ambasados pastate
Piketuotojai prie Estijos ambasados Maskvoje buvo užblokavę pastatą. Ambasadorei Marinai Kaljurand ištrūkti iš ambasados teritorijos pavyko tik pakeitus automobilį. Patys mitinguotojai teigia, kad tai buvo kita moteris, o ambasadorė vis dar lieka pastate. Estijos atstovybė šių teiginių nekomentuoja.
Naujienų agentūra „Novosti“ praneša, kad grupė piketuotojų, apsupę ambasadorės automobilį šaukė: „Arba pasiuntinė išlipa iš mašinos, arba važiuoja tiesiai į oro uostą!“. M. Kaljurand teko grįžti į pasiuntinybės teritoriją. Vėliau susirinkusieji pamatę į ambasadorę panašią moterį, kuri, išėjusi pro šonines duris, įsėdo į jos laukiantį automobilį.
Estijos ambasadoje Maskvoje nuo vakar vis gaunama anoniminių skambučių - nežinomi asmenys grasina diplomatinei misijai.
"Nuo vakar mums skambina nepažįstami žmonės, grasina ir labai smarkiai keikiasi", - pranešė penktadienį ambasados atstovas.
Pasak diplomato, "šiandien naktį buvo sustiprinta ambasados apsauga". "Tai padarė Rusijos valdžios atstovai", - patikslino agentūros pašnekovas.
Jis pranešė, kad "dabar aplink ambasadą ramu, diplomatinę misiją saugo milicijos darbuotojai".
Priešais ambasadą vyksta nedidelis piketas, jo dalyviai, pasak diplomato, "elgiasi ramiai".
Kaip penktadienį pranešė Estijos generalinio konsulato Sankt-Peterburge darbuotojai, prie diplomatinės misijos ramu, generalinis konsulatas dirba įprastu režimu.
Bronzinis karys supjaustytas į gabalus
Bronzinis karys supjaustytas į gabalus ir išvežtas iš Talino centro. „Naktinės sargybos“ lyderis Dmitrijus Linteras yra sulaikytas Estijos policijos.
Bronzinis karys supjaustytas į gabalus ir išvežtas iš Talino centro, skelbia Rusijos naujienų agentūra „Novosti“, remdamasi pranešimais iš spaudos konferencijos Taline. Šiuo metu jis yra saugomas policijoje. Tikslios informacijos apie tai, kurioje vietoje laikomos paminklo dalys šiuo metu nėra.
Agentūros „Novosti“ pašnekovas taip pat nekomentavo teiginių, ar paminklas bus atstatytas bei kada tai įvyks, ir iš viso ar atsatymas įvyks.
Estijos policija sulaikė „Naktinės sargybos“ lyderį Dmitrijų Linterą, praneša „Echo Moskvy“. Kaip žinia, judėjimas saugo Bronzinio Kario paminklą nuo galimų vandalizmo aktų. Apie sulaikymą žurnalistams pranešė lyderio motina. Ji taip pat teigė, kad judėjimo „Naktinė sargyba“ ofise atliekama krata.
Nežinomas judėjimas Estijos premjerui grasina mirtimi
Iki šiol negirdėtas judėjimas, pasivadinęs "Rusų pasipriešinimu Estijai", vėlai ketvirtadienį išplatino elektroninį laišką, kuriame pagrasino mirtimi Estijos ministrui pirmininkui A. Ansipui.
"Atsižvelgę į tai, kad Reformų partija ir premjeras Andrus Ansipas paskelbė karą rusų tautai ir rusų šventenybėms, mes su visa atsakomybe pareiškiame: Andrus Ansipas pasmerktas mirti, Andrus Ansipas bus nužudytas! Valstybė paskelbė karą mums, mes skelbiame karą jums!" - teigiama elektroniniame laiške, kuris buvo išsiuntinėtas daugeliui valstybinių institucijų.
Tačiau iki šiol negirdėtas judėjimas nurodė, kad dar yra galimybių išvengti kraujo praliejimo, jeigu Estijos parlamentas sustabdys kasinėjimus Tenismegyje ir atsiprašys šalyje gyvenančių rusų.
"Jeigu tai nebus padaryta, pagrindinis provokatorius, kurstytojas ir fašistų duobkasys, rusų tautos priešas Andrus Ansipas bus pasmerktas! Mieste prasidės visų pronaciškų organizacijų pogromai. Atsakyti teks ir likusiems, balsavusiems už nusikalstamą įstatymą", - teigiama laiške.
Savo laišką judėjimas užbaigia raginimu išvalyti Europą nuo nacizmo.
Estija: Rusijos senatorių sprendimas nutraukti diplomatinius santykius - šantažas
Estijos ambasadorė Maskvoje Marina Kaljurand ketvirtadienį pareiškė, jog Rusijos senato sprendimą - nutraukti diplomatinius santykius su jos šalimi, Estija laiko šantažu, o kasinėjimo darbai Bronzinio kario vietoje, bus tęsiami bet kuriuo atveju, praneša portalas “Rian.ru”.
Pasak estų diplomatės, Talinas pademonstravo gerą valią kviesdamas rusų atstovus dalyvauti darbuose, tačiau jiems neatvykus, Estija veiks savarankiškai, pagal tarptautinę teisę ir niekam neleis kištis į savo vidaus reikalus.
Estijos vidaus reikalų ministro žodžiais: „patys aktyviausi riaušininkai jau už grotų, tačiau areštai tęsiami“.
Rusijos parlamento aukštieji rūmai penktadienį balsavo už tai, kad prezidento Vladimiro Putino būtų paprašyta nutraukti diplomatinius santykius su Estija, kuri nusprendė iš Talino centro išvežti čia stovėjusį paminklą Raudonosios armijos kariams.
"Užtektinai prisižiūrėjome to žuvusiųjų išjuokimo ir tyčiojimosi iš pergalės Antrajame pasauliniame kare", - Federacijos Tarybai sakė jos pirmininkas Sergejus Mironovas, kurį citavo Rusijos naujienų agentūros.
Už neįpareigojamą sprendimą kreiptis į V.Putiną vieningai balsavo visi Rusijos senatoriai.
Estijos vyriausybė penktadienį pranešė, kad praėjusią naktį išvežė iš Talino centro Bronzinio kario statulą. Per protestus prieš šio paminklo perkėlimą vienas žmogus patyrė sunkius sužeidimus, nuo kurių vėliau mirė, o dar dešimtys buvo sužeisti.
Mieste siautėjo apsvaigusi minia
Praėjusią naktį Talino centre kilo masiniai neramumai: prieš kasinėjimus prie Bronzinio kario paminklo protestuojantys rusakalbiai gyventojai susirėmė su policija. Vėliau susirėmimai peraugo į riaušes – demonstrantai svaidė į policininkus grindinio akmenis, vartė automobilius, padeginėjo kioskus, daužė vitrinas ir niokojo parduotuves.
Estijos naujienų portalai praneša, kad malšindama neramumus Talino policija naudojo ašarines dujas ir triukšmo granatas. Sužeisti keli policininkai, nukentėjusiųjų yra ir tarp demonstrantų. Įvairiais vertinimais suimta apie 100 žmonių.
Neramumai kilo ketvirtadienio vakarą, maždaug 21.30 val. , kai policija pabandė išvaikyti daugiau nei 1000 žmonių minią, susirinkusią Bronzinio kareivio prieigose ir nepaklususią raginimams išsiskirstyti.
Policijai pradėjus stumti mitinguotojus iš aikštės prieš Nacionalinę biblioteką, susirinkusieji, tarp kurių, kaip pranešama, buvo daug apsvaigusių nuo alkoholio, ėmė daužyti pastatų langus, į policininkus pasipylė akmenys.
Minią pavykus nustumti link Piarnu kelio, prasidėjo tikras chaosas, praneša dienraštis „Postimees“. Žmonės laužė kelio ženklus, daužė parduotuvių vitrinas ir viešojo transporto stoteles. Iš po ranka pakliuvusių priemonių buvo bandoma statyti barikadas, minia nuolat skandavo „Rusija, Rusija!”. Buvo grobstomos alkoholio ir net apatinio trikotažo parduotuvės. Bronzinio kareivio gynėjų lyderio bandymai sustabdyti plėšikavimą nedavė rezultatų.
"Postimees" nuotr.
Naktį skubiai buvo sušauktas Talino miesto tarybos posėdis. Jame buvo priimtas sprendimas laikinai, iki gegužės 2 d., uždrausti mieste prekybą alkoholiu.
Tą pačią naktį Maskvoje nežinomieji prie Estijos ambasados sudegino kelias Estijos vėliavas ir apmėtė ambasados pastatą paketais su išmatomis, pranešė „News.ru“.
Vakar Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas pareiškė, kad įvykiai Taline turės “rimtų pasekmių Estijos santykiams su Rusija“. Situaciją dėl Bronzinio paminklo Taline jis pavadino „pasibjaurėtina“.
Pasak S. Lavrovo, tai negalės neatsiliepti ir Rusijos santykiams su ES ir NATO – organizacijomis, priėmusiomis Estiją „į savo glėbį“.
Kitų šalių reakcijos
Latvijos užsienio reikalų ministerija išplatino pareiškimą, kuriame pabrėžiama, jog palaikų perkėlimo klausimas – išimtinai Estijos vyriausybės kompetencija, praneša „Regnum.ru“
Demokratinėje šalyje, kaip pabrėžiama pareiškime, bet kuri nepatenkinta valdžios sprendimais žmonių grupė turi teisę pareikšti savo poziciją, tačiau tai neturi būti susiję su vandalizmu ir svetimo turto naikinimu.
Lietuvos pozicija
Lietuvos užsienio reikalų ministerijos sekretorius Laimonas Talat-Kelpša balandžio 27 dieną susitiko su Estijos ambasadoriumi Andresu Troppu ir aptarė pastarųjų dienų įvykius Taline.
Estijos ambasadorius pažymėjo, kad Estija, būdama suvereni valstybė, pati sprendžia istorijos paminklų statymo, priežiūros, apsaugos klausimus, vadovaudamasi nacionaliniais įstatymais ir tarptautinės teisės normomis.
L.Talat-Kelpša pažymėjo, kad Lietuva palaiko šią poziciją.
Tuo tarpu, vasario mėnesį V. Adamkus yra teigęs, kad Talino centre stovintis paminklas kariui – išvaduotojui turėtų būti paliktas savo vietoje, nes jis atspindi istoriją. „ITAR – TASS“ išplatintame pranešime teigiama, kad tokią nuomonę V. Adamkus išsakė su vizitu lankydamasis vasario mėn. JAV.
„Reikia palikti paminklą vietoje ir toliau judėti į priekį, o ne gręžiotis atgal ir kurti visiškai nereikalingas problemas“, - ITAR-TASS pranešime cituojamas Lietuvos vadovas. V. Adamkus pabrėžė, kad tai esanti jo asmeninė nuomonė. Jo žodžiais tariant, „egzistavo sistema, į kurią mes buvome įtraukti per prievartą, bet tai istorijos faktas, kurį reikia pripažinti“, sakoma pranešime.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) Seime narys Saulius Pečeliūnas "Balsui.lt" teigė, kad pastaruosius įvykius Taline reikėtų matyti platesniame kontekste.
Šiuo metu Rusija ketina pasitraukti iš įprastinės ginkluotės Europoje sutarties (ĮGE). "Bronzinis paminklas Rusijai yra tik pretekstas eilinį kartą pademonstruoti NATO ir ES savo galią" - teigė jis.
Komiteto narys taip pat priminė, kad Estijos vyriausybė neatsitiktinai kvietė Rusijos atstovus dalyvauti palaikų ekshumavimo procese. Pasak jo, gali būti netgi taip, kad jokių palaikų toje vietoje nebus išvis.
S. Pečeliūno teigimu, tokių riaušių nebūtų toleravusi jokia valstybė. Jis priminė, kad Rusijos milicija išvaikė visiškai taikią demonstraciją vos prieš keletą dienų.
Neramumai prie Estijos ambasados Maskvoje
Estijos ambasadoje Maskvoje nuo vakar vis gaunama anoniminių skambučių - nežinomi asmenys grasina diplomatinei misijai.
"Nuo vakar mums skambina nepažįstami žmonės, grasina ir labai smarkiai keikiasi", - pranešė penktadienį ambasados atstovas.
Pasak diplomato, "šiandien naktį buvo sustiprinta ambasados apsauga". "Tai padarė Rusijos valdžios atstovai", - patikslino agentūros pašnekovas.
Jis pranešė, kad "dabar aplink ambasadą ramu, diplomatinę misiją saugo milicijos darbuotojai".
Priešais ambasadą vyksta nedidelis piketas, jo dalyviai, pasak diplomato, "elgiasi ramiai".
Kaip penktadienį pranešė Estijos generalinio konsulato Sankt-Peterburge darbuotojai, prie diplomatinės misijos ramu, generalinis konsulatas dirba įprastu režimu.
Dėl pastarųjų įvykių Taline sustiprinta Estijos generalinio konsulato apsauga.
Estijos vyriausybė penktadienį pranešė, kad praėjusią naktį išvežė iš Talino centro Bronzinio kario statulą. Per protestus prieš šio paminklo perkėlimą vienas žmogus patyrė sunkius sužeidimus, nuo kurių vėliau mirė, o dar dešimtys buvo sužeisti.
Ketvirtadienio naktį išvežus paminklą.
Ketvirtadienio naktį išvežus paminklą.
Ketvirtadienio naktį išvežus paminklą.
Penktadienį ryte toje vietoje, kur stovėjo paminklas.