Ketvirtadienį iš Tailando ruošiamasi išsiųsti šveicarą, kuris būdamas girtas juodais dažais apipurškė šalies monarcho portretą ir už tai gavo 10 metų kalėjimo, tačiau galiausiai sulaukė karaliaus malonės.
Oliveris Juferis buvo nuteistas vos prieš dvi savaites, kai prisipažino kaltas dėl "lese majeste" - Jo Didenybės karaliaus Bhumibolo Adulyadejo (Pumipono Adunjadeždo) orumo įžeidimo. Visuotinai gerbiamą šalies monarchą nuo menkiausios paniekos gina griežti įstatymai.
Pasak imigracijos tarnybos pareigūnų, Bankoko tarptautiniame oro uoste 57 metų vyras buvo perduotas Šveicarijos pareigūnams ir, kaip tikimasi, popiet turėtų būti išsiųstas iš šalies.
"Prieš kelias dienas karalius jam suteikė malonę. Dabar jis paleistas, bet bus išsiųstas", - sakė šiaurinės Čiangmajaus provincijos generalinis prokuroras Panu Kwanyuenas (Panu Kvanjuenas).
Apsaugos kameros nufilmavo, kaip praėjusių metų gruodžio 5 dieną - per monarcho gimtadienį ir nacionalinę šventę - šiauriniame Čiangmajaus mieste O. Juferis purškia ant karaliaus portretų juodus dažus.
Nuo to laiko jis sėdėjo kalėjime.
Tailande galiojančios "lese majeste" taisyklės tokios skrupulingos, kad šalies žiniasklaida, baimindamasi jas pažeisti, apie O.Juferio bylą beveik neprasitarė.
Tačiau vienam interneto vartotojui vaizdo įrašų svetainėje "YouTube" įdėjus karalių pašiepiantį ir atkreipiantį dėmesį į griežtąjį įstatymą filmuką, visuotiniame žiniatinklyje pasipylė prieštaringi šveicaro bylos ir nelanksčių Tailando "lese majeste" teisinių priemonių vertinimai.
Praėjusią savaitę dėl minėtojo filmuko Tailandas uždraudė svetainės prieigą ir už tai buvo pasmerktas žiniasklaidos teises stebinčių organizacijų, kurios apkaltino kariškių vyriausybę politinio žodžio internete cenzūra.
Tikrasis filmukas nuo to laiko iš tinklavietės ištrintas, tačiau Tailandui nusprendus svetainę cenzūruoti, "YouTube" vartotojai sujudo visame pasaulyje - jie ėmė kurti savo filmukus, pašiepiančius karalių, ir dabar tinklavietėje jų galima rasti kelias dešimtis.
Nepaisant "lese majeste" bylų sukelto šurmulio, karalius yra davęs suprasti, jog veikiausiai neprieštarautų atviresnei viešai diskusijai ir netgi kritikai.
"Mane galima kritikuoti už tai, kad kartais galiu būti neteisus, tam, kad žinočiau, jog esu neteisus", - 2005 metais per gimtadienį pasakytoje kalboje teigė monarchas.
Po praėjusių metų rugsėjį įvykdyto karinio perversmo, kurį monarchas neabejotinai palaimino, karaliaus rūmai Tailando politiniame gyvenime įgavo svaresnį vaidmenį.
Perversmą rengę generolai ne sykį kartojo, jog viena iš priežasčių, dėl kurios reikėjo nuversti išrinktąjį ministrą pirmininką Thaksiną Shinawatrą (Taksiną Šinavatrą), buvo "nemandagus" jo elgesys su monarchu.
Antradienį prokurorai panaikino Thaksinui Shinawatrai mestus kaltinimus dėl "lese majeste", nors jo žodžiai jiems tebekelia didelį nepasitenkinimą.
Paulas Handley (Polas Handlis), kurio parašyta karaliaus biografija Tailande yra uždrausta, teigia, kad kai kas rūmuose galėjo norėti panaudoti O.Juferio, gyvenusio šalyje dešimtmetį ir esą vedusį tailandietę, bylą tam, kad įspėtų kitus galimus įstatymo pažeidėjus.
Tačiau, pasak P.Handley, šiuo metu dirbančio naujienų agentūros AFP korespondentu Vašingtone, tarptautinės bendruomenės dėmesys, kurį patraukia tokios bylos, patį karalių gali gluminti.
"Nors tai bus pavadinta užuojautos karaliui Bhumibolui demonstravimu, aš manau, kad tai rodo, jog rūmus, o gal ir patį karalių glumina "lese majeste" byloms tenkantis dėmesys ir nežabotas piktnaudžiavimas šiais kaltinimais Tailando politikoje", - teigia jis.