Latviai ir estai tokio dalyko kaip romų taboras neturi. Tai tik Lietuvos sostinės problema, virtusi negyjančiu pūliniu.
Kriminalinės policijos duomenimis, kasmet romų tabore ar greta jo teritorijos miršta aštuoni–dešimt narkomanų. Čia žudomi, apiplėšiami ir prievartaujami žmonės. Tai lyg atskira respublika mieste, kur vagiama narkomanų sveikata, gyvybė bei pinigai. Taip pat ir elektra, už kurią, anot šaltinių bendrovėje „Lesto“, moka vilniečiai.
Policija kiek galėdama kontroliuoja narkotikų platinimo veiklą tabore, tačiau visų šiuo „verslu“ užsiimančiųjų sulaikyti neįmanoma, nes, anot pareigūnų, narkotikais prekiaujama kas antroje taboro šeimoje.
Prevencine tvarka sulaikyti negalima
„Negalime ateiti ir padaryti pas visus kratas, sulaikyti prevencine tvarka. Tai pažeistų romų teises, pradėtų šaukti žmogaus teisių gynėjai“, – teigia jau beveik trisdešimt metų sostinės Kriminalinei policijai vadovaujantis Antonis Mikulskis.
Pasak jo, beveik kiekvienoje romų šeimoje galima rasti narkotikų ir daug grynųjų pinigų, tačiau vyrai romai kaltę verčia moterims, kurios nuolat būna nėščios.
„Sulaikome tokias su narkotikais, nubaudžiame, o po kurio laiko jos vėl pakliūva pas mus. Visas jau pažįstame. Prisimename ne tik į veidą, bet ir vardus“, – juokavo A. Mikulskis.
Anot komisaro, tokio dalyko kaip romų taboras nėra nei Estijoje, nei Latvijoje: „Tai tik mūsų sostinės pūlinys, kurio išnaikinti neįmanoma.“ Pasak jo, latvių ir estų pareigūnai taip pat stebisi, kodėl negalima „pūlinio“ su žeme sulyginti ir visus „pasodinti“.
„Jiems lengva kalbėti, nežinant mūsų padėties. Tačiau, estai, pavyzdžiui, pastebėjo, kad Vilniuje daug mažiau narkomanų gatvėse šlaistosi nei Taline. Nors ir čigonų taborą turime“, – sakė A. Mikulskis.
Narkotikų prekeiviai išnaudoja romus
Anot jo, į taborą važiuoja jau visiškai degradavę narkomanai. Daugelis jų nebeturi dantų, serga hepatitu B arba AIDS. A. Mikulskio teigimu, daugelis narkotikų prekeivių išnaudoja tabore gyvenančius žmones, kurie sutinka už gerą užmokestį platinti narkotikus mieste.
Neseniai atlikus kratą narkotikų barono Josifo Tyčinos namuose, rasta tiek narkotikų, kad akivaizdu, jog vyriškis ne pats juos pagamino ar atsivežė – jam kvaišalus pristatė jų prekeiviai.
Už tokią paslaugą mokama itin gerai. Per kratą pareigūnai rado beveik milijoną litų grynųjų pinigų.
Manoma, kad I. Tyčinos šeima į narkotikų platinimo veiklą įtraukdavo kitus visuomenė narius. Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas.
Žaizda mieste
Kadangi visi romai apgaudinėja, jie be skatiko palieka patiklius bei neatidžius praeivius, prekiauja įvairių šlamštu, turgavietėse – kontrabandinėmis cigaretėmis.
Vis dėlto sutramdyti šios tautos, anot pareigūnų, neįmanoma. „Net jeigu taborą sulyginsime su žeme, gyventojai pasklis po visą Lietuvą, jie vogs ir toliau platins narkotikus, sės mirtį. Prancūzija pamėgino su jais kovoti, tačiau į romų pusę stojo Jungtinės Tautos.
Pradėjo Artūras Zuokas
Pirmas prieš Vilniaus romų taborą sukilo Vilniaus meras Artūras Zuokas. Jo prašymu tuometinis sostinės policijos vadovas Erikas Kaliačius įrengė prie taboro policijos postus, prie vartų pastatė autobusiuką, kur narkomanai galėtų keisti švirkštus.
Pareigūnai sulaikydavo narkomanus dešimtimis ir prievarta veždavo į narkologijos centrą gydytis. A. Zuoko įsakymu pradėti griauti nelegalūs pastatai, tačiau žmogaus teisių aktyvistai ir vėl stojo į romų pusę. Akcija buvo baigta.
Du taborai – du gyvenimai
Pasak pareigūnų, yra du romų taborai – turtingas ir skurdus. Atlikdami kratas policininkai stebėjosi, kad turtingieji romai malkas perka degalinėse, o skurdžiai gyvenantieji – kerta mišką.
Romams mėginta atjungti elektrą, buvo įrengti skaitliukai, tačiau elektra toliau vagiama, o narkotikai pardavinėjami.