• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Tonis Bleras - dėmesio centre. Šįsyk jo Vyriausybė kaltinama leidusi užsienyje kankinti įtariamus terorizmu Didžiosios Britanijos piliečius.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiosios Britanijos Aukščiausiąjį Teismą pasiekę slapti dokumentai atskleidė, kad buvusi leiboristų Vyriausybė ir šalies žvalgyba neteisėtai suteikė leidimą amerikiečiams be pagrindo kalinti ir kankinti Didžiosios Britanijos piliečius.

REKLAMA

Trys nuo kankinimų nukentėję britai Omaras Deghajesas (Omar Deghayes), Binjaminas Mohamedas (Binyam Mohamed) ir Martinas Mubanga (Martin Mubanga) jau kreipėsi į britų teisėsaugą, tačiau aukų yra ir daugiau.

900-uose iš kone 500 tūkst. paviešintų dokumentų pažymima, kad britų valdžia ir žvalgyba nelegaliai leisdavo šalies piliečius, suimtus neva dėl bendradarbiavimo su teroristais, tardyti kitų šalių saugumo tarnyboms, tarp jų JAV ir Pakistano.

REKLAMA
REKLAMA

Minėti trys vyrai, kurie net penkerius metus nepateikus jiems oficialių kaltinimų, buvo kalinami Gvantaname, liudijo, kad, prieš patekdami į Kuboje esantį Gvantanamo kalėjimą, karinėje amerikiečių bazėje Afganistane buvo tardomi jiems užmovus gobtuvus ir surakinti.

O.Deghajesas tvirtino, kad po tardymo Bagramo karinėje bazėje netoli Kabulo jam prasidėjo vidinis kraujavimas, o tardytojai, tarp kurių buvo ir britų žvalgybos žynybų MI6 ir MI5 agentų, nepateikę jam kaltinimų leido amerikiečiams gabenti jį į Gvantanamą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net patys britų žvalgai raportuose tvirtino, kad tardomų kalinių sveikata buvusi prasta. Apie O.Deghajesą agentai rašė, kad šis, manoma, sirgo tuberkulioze, tačiau vis vien buvo kvočiamas. Britų agentai pridūrė, kad amerikiečių žvalgybos agentai su kaliniais elgėsi kur kas žiauriau nei pakistaniečiai. O.Deghajesas tvirtino, kad Gvantaname jis taip pat buvo kankinamas.

REKLAMA

Slaptų dokumentų pagrindu Didžiosios Britanijos Aukščiausiasis Teismas bandys ištirti, ar T.Blero Vyriausybė ir šalies žvalgyba neperžengė ribų leisdama neteisėtai užjūryje kvosti ir kalinti šalies piliečius.

Mat Didžiosios Britanijos užsienio reikalų departamentas 2002 m. leido amerikiečiams įkalinti britus Gvantaname, o tai yra nelegalu pagal Didžiosios Britanijos įstatymus.

Savo ruožtu britų diplomatijos vadovai argumentavo, kad kalinių perdavimas užtikrina efektyvią kovą su terorizmu. Negana to, buvęs užsienio reikalų sekretorius Deividas Milibandas (David Miliband) yra ne kartą pažymėjęs, kad slapti dokumentai neturėtų būti viešinami, nes kelia pavojų nacionaliniam šalies saugumui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų