Pasak A. Monkevičiaus, priėmus politinį sprendimą dėl nemokamo bakalauro tokias studijas būtų įmanoma užtikrinti nuo 2020 metų rugsėjo.
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje A. Monkevičius sakė, kad tai būtų esminis pokytis, kuris „leistų įveikti išsibarstymą, kai yra labai daug studentų, mokančių už studijas, o kita dalis turi galimybę gauti valstybės finansavimą“.
„Jeigu būtų apsisprendimas, kad tai svarbu ir tai būtų galima padaryti, ministerija turėtų jau šį pavasarį tą projektą pasiūlyti, reikėtų paskelbti kiek galima anksčiau apie jo įgyvendinimą ir, tarkim, galimybę nuo 2020 metų rugsėjo pirmos dienos priimti į tokias studijas“, – kalbėjo ministras.
A. Monkevičius taip pat teigė, kad įmanomi nediskriminaciniai mechanizmai, kurie paskatintų studentus rinktis valstybei reikalingas specialybes.
„Tikrai galima ir gana nesudėtingai išspręsti tą klausimą, kaip paskatinti rinktis valstybei reikalingas studijas, ir yra būdai nebe diskriminuojantys, o skatinantys rinktis, ir manom, kad tai padaryti būtų žymiai veiksmingiau, nes tokią patirtį turi Skandinavijos šalys“, – pažymėjo ministras.
Valdantieji planavo įvesti nemokamas bakalauro studijas, tačiau idėjos buvo atsisakyta ankstesnės ministerijos vadovybės.
Švietimo ir mokslo ministerija laikėsi pozicijos, kad nemokamos bakalauro studijos būtų siūlomos besirenkantiesiems darbo rinkai reikalingas profesijas, o kitiems palikta galimybė studijuoti savo lėšomis.
Konstitucijoje yra įtvirtinta, kad valstybė nemokamą mokslą garantuoja gerai besimokantiems piliečiams.