Kur dėtumėte kablelį? „Tos moterys!“, drauge su mylimosios aplink pirštą apvyniotu apsukruoliu Figaru širdyje ištartų tūlas stipriosios lyties atstovas (atitardamas Figaro arijai finale), „tie vyrai!“ – sutuoktinio dėmesio stokojančią Grafienę užjaustų ne viena šiuolaikinė moteris (Grafienės arija 2 veiksme). O gal verta tikėti ir pasitikėti? Genialusis Mozartas savo operoje „Figaro vedybos“ lyg ir sako „taip“, bet tik po ištisos virtinės kurjoziškų nesusipratimų, kuriuos šviesiu ispanišku koloritu alsuojančiame spektaklyje (režisierius Emilio Sagi) Nacionaliniame operos ir baleto teatre narplioja visas Lietuvos operos žvaigždynas (Sigutė Stonytė, Vytautas Juozapaitis, Joana Gedmintaitė, Egidijus Dauskurdis, Sandra Janušaitė, Dainius Stumbras, Regina Šilinskaitė, Liudas Mikalauskas ir kiti solistai).
Spalio 6, 7 ir 8 d. LNOBT rodo lyg šampano purslai žaižaruojantį Wolfgango Amadeaus Mozarto komiškąjį šedevrą „Figaro vedybos“, muzikos genijaus sukurtą vos per mėnesį pagal pagarsėjusio tų laikų palaidūno, dramaturgo Lorenzo Da Ponte's libretą.
Matyt, sprogstamasis operos užtaisas lėmė, kad naujo lietuviško pastatymo premjeros vakarą net įlūžo pagrindinių operos veikėjų – sužadėtinių Figaro ir Siuzanos – lova. Jei pamenate, pirmasis operos veiksmas prasideda Figaro ir Siuzanos kambaryje. Jis matuoja plotą: ar tilps jų vedybinė lova? Kadangi būsimas guolis be grotelių, Figaras (tąkart dainavo Kostas Smoriginas, vėliau pelnęs Operos Švyturį už šį vaidmenį) montuoja lentas, ant kurių netrukus uždeda čiužinį. Jiedu su Siuzana (Asmik Grigorian) smagiai sugriūva į lovą ir... įlūžta.
Viskas scenoje tąkart atrodė taip natūralu, tiek prajuokino publiką (regis, ir pačius atlikėjus), kad mažai kas suprato, jog po keleto akimirkų Siuzanos atvesti statybine plokšte (tinkamo dydžio!) nešini mimanso artistai – „tarnai“ – remontavo lovą ne pagal spektaklio statytojų sumanymą, o gelbėdami padėtį scenoje...
Nėra ko slėpti, „Figaro vedybos“ – tai komedija apie socialinę ir seksualinę įtampą 18 amžiaus aristokrato dvare. Taip, šis kūrinys – apie seksą ir politiką to laiko Europoje, nors esminė operos ašis yra visagalė meilė. Vienuolika operos veikėjų sudaro unikalią charakterių galeriją, vertą aukčiausios prabos meistriškumo: už Grafienės vaidmenį Sigutė Stonytė pelnė „Auksinį scenos kryžių“. Be minėtų solistų taip pat dainuos Rafailas Karpis, Laima Jonutytė, Julija Stupnianek, Vladas Bagdonas, Vilija Mikštaitė, Bronius Tamašauskas, Vytautas Bakula, Jurgita Lopetaitė, Arvydas Markauskas, Jonas Valuckas. Diriguos Martynas Staškus.
Tai bendras LNOBT, Teatro Real de Madrid, Teatro Pérez Galdós de Las Palmas de Gran Canaria ir Asociación Bilbaína de Amigos de la Opera (A.B.A.O.) pastatymas, premjera Vilniuje įvyko 2010 m.
Uzsakymo nr. r131