Norintys apsigyventi Šventojoje pigiau renkasi kuklius ir patogumais neišsiskiriančius medinius namukus. Pastarieji pigesni nei gerai įrengti butai ar kitos poilsiavietės, tačiau portalo Balsas.lt žurnalistams atlikus nedidelį eksperimentą paaiškėjo, kad užsisakęs nakvynę telefonu gali stipriai prašauti. Mat praktiškai už tą pačią kainą gali išsinuomoti tokį medinuką, kuriame gyvenimo sąlygos ir viešnagė pajūry apkars.
Šeimų tradicijos
Šventojoje, prie pat vadinamojo Beždžionių tilto, medinius namelius nuomojančios bendrovės „Litlexas“ vadovė Erika Vertelkienė portalui Balsas.lt pasakojo, kad norėdami išsinuomoti namelį su patogumais poilsiautojai turėtų pakloti apie 100 litų. Tuo tarpu paprastas medinukas kainuoja 60 litų. Suprantama, priklausomai nuo oro sąlygų.
Šventosios nameliai (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
„Renkantis pigesnius variantus dušai ir virtuvė yra bendri – tenka dalytis kitais poilsiautojais. Žmonių srautas priklauso nuo vienintelio dalyko – gero oro. Šventojoje daugiausia lankosi šeimos su vaikais, kuriems reikia ramesnio poilsio. Poilsis Šventojoje yra tarsi šeimos tradicija. Dažniausia grįžta tie patys žmonės. Žinoma, pasitaiko ir naujų veidų, bet dažniausia sulaukiame „senbuvių“. Dauguma poilsiautojų yra lietuviai, o sutikti užsieniečių pavyksta retai. Jie greičiausia renkasi geresnes apgyvendinimo paslaugas teikiančius viešbučius nei arti jūros esančius medinukus“, – svarstė E. Vertelkienė.
Šventosios nameliai (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Balsas.lt pašnekovė pridūrė, kad iš esmės žmonės ieško pigesnių variantų, nes trokšta už nuomą išleisti kaip įmanoma mažiau pinigų: „Šiais metais poilsiautojai dažniausia jie atvyksta 3–4 dienoms, nors dar visai neseniai buvo įprasta viešėti apie savaitę. Klientai – daugiausia miestų gyventojai. Iš kaimų ir mažesnių miestelių poilsiautojų pasitaiko nedaug.“
Šventosios nameliai (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Anot E. Vertelkienės, medinukus pigiai išsinuomojantys žmonės žino, ką gauna. Todėl priekaištų dėl apgyvendinimo sąlygų sulaukiama retai. Tačiau šią lietingą vasarą konkurenciją tarp nuomojančių medinius namukus yra didelė: „Ypač šiuo metu, kai vasara iki šiol nenori lepinti saulėtais orais.“
Šventosios nameliai (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Pasiteiravus dėl poilsiautojų iš Latvijos ir Estijos, moteris tvirtino, kad šie į Šventąją neužsuka. „Teko girdėti tokių kalbų, kad tarp mažeikiškių itin populiarios atostogos Ventspilyje. Greičiausia, dauguma užsieniečių renkasi Palangą. Ten daugiau pramogų. O Šventojoje vasaros sezonas tęsiasi nuo liepos pradžios iki rugpjūčio 15 d. Grubiai paskaičiavus, Šventojoje iš nuomos reikia uždirbti vos per 30–50 dienų“, – atkreipė dėmesį E. Vertelkienė.
Aktoriai nebeužsuka
Šventosios nameliai (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Lietuvos teatro sąjungos bendruomenei skirtų medinukų direktorius Vladas Mockus pasakojo, kad su visais patogumais namukai kainuoja apie 80 litų už naktį: „Birželį kaina nukrenta iki 50 litų, tačiau nuo liepos kaina šokteli dar 20–30 litų. Bet mūsų situacija yra šiek tiek kitokia. Čia daugiausia atvyksta įvairūs menininkai su kelialapiais. Tiksliau, atvykdavo...“
Šventosios nameliai (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Bet pastaruoju metu, anot V. Mockaus, nelabai kas nori vykti į Šventąją. „O čia lankydavosi ir Antanas Šurna, ir Adolfas Večerskis. Dabar žmonėms reikia patogumų. Todėl jie renkasi butus nuomojančių asmenų paslaugas“, – su nostalgija kalbėjo V. Mockus. Pasiteiravus dėl atvykstančių užsieniečių, Balsas.lt pašnekovas teigė, kad į Šventąją atvyksta pavieniai latviai ar baltarusiai. Tuo tarpu Palangoje daugiau lankosi lenkai ir vokiečiai.
Šventosios nameliai (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
V. Mockus atkreipė medinukus nuomojančių poilsiautojų dėmesį, kad šiems reikėtų būti itin atidiems dėl ilgapirščių: „Kai yra švenčiama, žmonės atsipalaiduoja, tada kyla rimtas pavojus jų turtui. Atsipalaidavę žmonės išsineša į lauką stalus, o švęsdami garsiai atkreipia vagišių dėmesį. Šie vos pamatę, kad žmonės vartoja alkoholį pradeda veikti. Iš pradžių stebi aplinką. O po to įlenda į namuką, kurio durys dažniausia lieka neužrakintos, ir iškrausto krepšius. Tikrai buvo tokių atvejų, bet negaliu sakyti, kad jie pastovūs.“
Gausus pasirinkimas
Šventoji, namukai, nuoma (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Poilsinės „Žibintas“ darbuotoja Karolina pabrėžė, kad nors ši vasara gana apniūkusi, tačiau orais skųstis iš esmės nereikėtų. „Prie jūros gerai, vėjas nupučia debesis ir greitai išlenda saulė“, – svajingai pokalbį pradėjo mergina.
Šventoji, namukai, nuoma (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Tačiau Karolina sutiko, kad jų pačių nuomojamų namelių ir priekabų užimtumas yra vidutiniškas. „Įprasta, kad pas mus užsuka šeimos su vaikais. Pasitaiko ir kitų variantų, tačiau nedaug. Dažniausia iš užsieniečių atvyksta rusai ir lenkai. Yra pasitaikę vokiečių. Apie latvius neteko girdėti, tačiau bent jau vienas estas tikrai yra užsukęs“, – su šypsena pasakojo mergina.
Šventoji, namukai, nuoma (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Šiuo metu kambario nuoma nakčiai kainuoja 80 litų. Tačiau į kainą įskaičiuojama patalynė, dušas, virtuvė ir automobiliui skirta vieta. „Taip pat atsivežėme priekabų. Ten daugiau vietos ir labai patogu gyventi. Priekabos nuoma parai kainuoja 120 litų. Bet ten gali tilpti net 6 žmonės. O mūriniame name esantys kambariai kainuoja apie 150 litų už parą. Šiaip tik prasidėjus sezonui, birželio pirmosiomis dienomis, pas mus galima rasti kambarį ir už 60 litų. Vėliau tas pats kambarys brangsta iki 100 litų“, – kainų niuansus paaiškino Karolina.
Šventoji, namukai, nuoma (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Anot jos, užsieniečiai dažniausia renkasi mūriniame name esančius „VIP“ kambarius: „Ir jie praktiškai niekada nesidera. Tačiau nuolaidą padarome, jeigu jie gyvena ilgesnį laiką. Tuo tarpu lietuviai nuolat derasi. Jiems netinka ta kaina, nors net neįvertina, ką už tai gauna.“
Šventoji, namukai, nuoma (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
O žiemą, kaip ir įprasta, žmonių nebūna. Tačiau, anot Karolinos, pavyksta išnuomoti keletą kambarių per Naujuosius metus. Tada žmonės linkę atvykti prie jūros ir čia pasitikti ateinančiuosius.
Šventoji, namukai, nuoma (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Balsas.lt pakalbino mediniame namelyje kartu gyvenančias vilnietę Ingą ir kaunietę Neringą. Moterys pasakojo, kad renkasi poilsį tokioje vietoje, nes taupo: „Žinoma, trūksta mikrobangų krosnelės ar virdulio, bet daugiau skųstis nėra kuo. Išsinuomoti keturvietį medinuką 4 dienoms kainavo 180 litų. Manome, kad geriau daugiau pinigų pasilikti pramogoms nei išleisti juos už itin patogią nakvynę.“