• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gripo epidemija jau skelbiama keliose šalies savivaldybėse. Sergančiųjų daugėja kasdien. Sveikatos specialistai, siekiant apsisaugoti nuo virusų, ypatingą dėmesį pataria skirti mitybai. Taip pat primena, jog sintetiniuose vitaminuose naudos mažai, o maisto papildus ragina pasigaminti patiems, namuose. 

Gripo epidemija jau skelbiama keliose šalies savivaldybėse. Sergančiųjų daugėja kasdien. Sveikatos specialistai, siekiant apsisaugoti nuo virusų, ypatingą dėmesį pataria skirti mitybai. Taip pat primena, jog sintetiniuose vitaminuose naudos mažai, o maisto papildus ragina pasigaminti patiems, namuose. 

REKLAMA

Imunitetas yra neatsiejamas nuo tinkamos mitybos, o ši, norint išvengti susirgimų, turi būti įvairi ir gausi maistingų produktų. Tad šaltuoju metų laiku, ypatingą dėmesį vertėtų atkreipti į mitybą.

Jei nevalgome įvairių daržovių, vaisių ir kitų maistingų produktų, naudinga mitybą praturtinti maisto papildais. Imunitetui stiprinti reikalingi įvairūs vitaminai ir mineralai. 

Sintetiniuose vitaminuose naudos mažai

„Daugiausiai dėmesio yra skiriama vitaminui C. Šis vitaminas atlieka daugybe imunitetą veikiančių funkcijų, todėl yra svarbus siekiant išvengti ligų, ypač puolančių po žiemos nusilpusį organizmą. Vitaminas C naudingas ne tik ligų sezonu, bet taip pat ir sparčiai vaikui augant, sportuojant. Tyrimai rodo, kad vartojant sintetinį vitaminą sveikatai naudos suteikiama mažai. Todėl renkantis vitaminus svarbu išsiaiškinti kokios formos vitaminas C yra sudėtyje. Pasak tyrimų, veiksmingiausia forma gauta iš erškėtuogių, malpigijų, kitų citrusinių vaisių ekstraktų su bioflavonoidais. Būtent šių žodžių reikia ieškoti vitaminų sudėties etiketėje,“ - patarė dietistė Rūta Symenaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Stiprinant imunitetą naudinga vartoti ir žuvų taukus. Beje, žuvų taukus galima vartoti visus metus be pertraukos.

„Žuvų taukai stiprina imunitetą, mažina uždegimines reakcijas. Renkantis žuvų taukus svarbu atkreipti dėmesį, koks yra nurodytas omega 3 riebalų rūgščių EPR ir DHR kiekis ingredientų sąraše. Šių rūgščių kiekis turi būti kuo didesnis. Pasitaiko, jog žuvų taukuose omega 3 riebiųjų rūgščių bendras kiekis yra tik 30 proc. Tokiu atveju gali nepakakti 2 kapsulių per dieną, siekiant stiprinti organizmą. Vaikams yra rekomenduojama per dieną gauti 5 ml žuvų taukų. Kūdikiams ir mažiems vaikams tinka tik skysti žuvų taukai. Neretai, skystuose žuvų taukuose omega 3 riebalų rūgščių koncentracija būna didesnė nei kapsulėse. Primintina, nederėtų vienu metu gerti multi-vitaminų ir žuvų taukų. Multi-vitaminus galima gerti ryte, o žuvų taukus pietų metu ar vakare,“ - pasakojo R. Symenaitė.

REKLAMA

Vitaminas E yra svarbus antioksidantas, teigiamai veikiantis imunitetą bei skatinantis ląstelių atsinaujinimą. Valgydami mėsą, riešutus, sėklas, pieno produktus, kiaušinio trynį, žirnius, pupeles gauname d-alfa-tokoferolio, RRR-alfa-tokoferolio ir kt. formų vitamino E. Šių vitamino E formų reikia ieškoti ingredientų sąraše renkantis maisto papildus.

Pasak dietistės verėtėtų nepamiršti ir seleno. Šis stiprina imunitetą, padidina kovojančių su ligos sukėlėju ląstelių skaičių. Todėl ypatingai naudinga į dienos racioną įtraukti kiaušinius, silkę, tuną, ungurius, karpį, briuselio kopūstus, česnakus, grikius, ryžius, kviečius, saulėgrąžas, sezamų sėklas.

REKLAMA
REKLAMA

„Cinkas nė kiek nenusileidžia selenui pagal svarbą stiprinat organizmą. Valgydami kviečių sėlenas, sėmenis, avižinius dribsnius ar kruopas, riešutus, kiaušinius, pupeles slopinsime viruso dauginimąsi ir mažinsime jo gebėjimą tvirtintis prie ląstelių, nes organizmą aprūpinsime svarbiu antioksidantu – cinku,“ - dalijosi sveikatos specialistė.

Maisto papildus galima pasigaminti namuose

„Visiškai saugų maisto papildą galime pasigaminti savo namų virtuvėje ir vartoti kasdien. Lygiomis dalimis susmulkinkite saulėgrąžas, moliūgo sėklas, sezamų sėklas, linų sėmenis, kanapių sėklas, kviečių sėlenas. Gautu mišiniu gardinkime vaiko patiekalus arba skatinkime gerti su vandeniu, sultimis, jogurtu ar kefyru. Toks natūralus maisto papildas organizmą aprūpina geležimi, cinku, vitaminu E, A bei D, selenu, magniu, baltymais bei skaidulinėmis medžiagomis,“ - pasakojo Rūta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dietistė primena, kad nuo seno teigiama, jog sveikas žarnynas – sveikas organizmas. Moksliniai tyrimai tai taip pat patvirtina. „Gerųjų ir blogųjų“ bakterijų santykis žarnyne turi įtakos mūsų organizmo imunitetui.

„Puikiai visiems žinoma, jog vartojant antibiotikus mes sunaikiname savo mikrobiotą ir slopiname imunitetą. Tačiau, net jei nevartojame antibiotikų, ne kiekvienas turime puikų bakterijų santykį žarnyne. Mikroflorai kenkia stresas, vaistai, sunkiųjų metalų druskos, maisto priedai, badavimas ir kt. Gerinti žarnyno veiklai į vaiko mitybos racioną naudinga įtraukti probiotikus: rauginti kopūstai, kefyras, jogurtas, rūgpienis.

REKLAMA

Naudingi produktai, nors jie ne kiekvienam girdėti, yra tempe – fermentuotų sojų pupelių gaminys, kimči – fermentuotas kopūstų, česnakų, imbiero ir kt. priedų produktas bei kombucha, kuri gali būti gaminama namuose fermentuojant juodąją arbą žaliąją arbatą. Skatinti gerųjų bakterijų veiklą padeda ir prebiotikai, kitaip bakterijų maistas.

Valgydami maistines skaidulas, kurių gausu augaliniuose produktuose, sudaromos palankios sąlygos „gerųjų“ žarnyno bakterijų mitybai ir padeda palaikyti bakterijų pusiausvyrą. Todėl į vaiko mitybą naudinga įtraukti inulino turinčių produktų, tokių kaip topinambai, artišokai, cikorija, ropinė gumbapupė. „Gerųjų“ bakterijų populiaciją didina žalios lapinės daržovės, avižos, česnakai, porai, svogūnai, šparagai, pienių lapai. Praturtindami vaiko mitybą „gerųjų“ bakterijų maistu ne tik didinsite organizmo atsparumą, bet taip pat gerinsite bendrą darnią žarnyno veiklą,“ - pataria dietistė R. Symenaitė.

REKLAMA

Ligos profilaktikai - natūralios priemonės

Sveikatos specialistė primena, kad veiksmingiausia profilaktika yra ta, kuri yra ne pradėjus jausti pirmuosius ligos simptomus, o daug anksčiau. Todėl ruoštis virusų atakoms reikia iš anksto. Pirmenybę profilaktikoje reikėtų skirti natūralioms priemonėms.

„Vanduo su greipfruto sėklų ekstraktu, šaltalankių arbata su medumi, bičių propolis, duonelė ar žiedadulkės (jei nėra alerginių reakcijų, mažiems vaikams nerekomenduojama), alijošius, arbūzo sultys, imbieras sutrintas su medumi, nuoviras iš šalavijų lapų, rozmarino, levandų, erškėtuogės sumaišytos su medumi bei kasdienė mankšta yra puikios priemonės organizmui stiprinti. Pamiršti ir retai šeimoje naudojami krienai yra turtingi vitaminu C bei pasižymi bektericidiniu poveikiu. Vaikams šiek tiek krienų galime įdėti į humusą, varškės užtepėlę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krienų galima uždėti ant sviestu užteptos duonos gaminant sumuštinius. Sviestas sušvelnins krienų aštrumą,“ - dalijosi R. Symenaitė.

Tačiau prieš taikydami natūralias priemones, vaiko organizmo stiprinimui, sveikatos specialsitė pataria įvertinti vaiko organizmo reakcijas į maisto produktus ir pasitarti su gydytoju prieš vartojimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų