Jei dirbantys pensinio amžiaus medikai išeitų užtarnauto poilsio - daugelis sveikatos priežiūros įstaigų patirtų krachą. Ar neatsitiks taip, sumažinus jiems pensijas?..
"Kol kas nesulaukėme nė vieno prašymo atleisti iš darbo", - sakė Klaipėdos priklausomybės ligų centro (PLC) vyriausioji gydytoja Svetlana Zamkovaja.
Tačiau nežinia, kaip bus toliau - kol kas medikai domisi naująja pensijų mokėjimo tvarka, internete, "Sodros" puslapyje, esančia skaičiuokle skaičiuoja, kokios dalies pensijos jie neteks.
Kadangi atlyginimai šioje įstaigoje nedideli - gydytojų atlyginimo vidurkis 1586 litai, - visko gali būti, kad jie apsispręs palikti darbą.
Tai kelia nerimą vyriausiajai gydytojai. Iš 92 PLC darbuotojų 11 yra pensinio amžiaus, iš jų 3 gydytojai.
"Nors jų trys, bet visi jie dirba pusantro etato, tai jų pagrindinė darbovietė. Kiti gydytojai čia eina tik antraeiles pareigas, tad vargu ar jie sutiktų dirbti didesniu krūviu", - nuogąstavo S. Zamkovaja.
Anot jos, jei bent vienas pensininkas išeitų iš darbo - būtų problema, nes rasti gydytoją, kuris į PLC ateitų kaip į pagrindinį darbą, būtų sunku.
Šeimos gydytojų trūksta
Apie 80 tūkst. pacientų aptarnaujančiame Klaipėdos sveikatos priežiūros centre (SPC) noro palikti darbą taip pat kol kas nepareiškė nė vienas pensinio amžiaus medikas. Šios įstaigos vyriausiosios gydytojos pavaduotoja Alfreda Pangonienė mano, jog žmonės laukia sausio 28 dienos, kada gaus sumažintą pensiją - tuomet jie ir apsispręsią, ar dirbti toliau.
Iš 117 čia dirbančių gydytojų 40 yra pensinio amžiaus. Iš 188 bendrosios praktikos slaugytojų - 38.
"Jei bent vienas gydytojas paliktų darbą, įstaigai labai skaudžiai atsilieptų, nes apie 2 tūkst. pacientų turėtų ieškoti kito gydytojo. Šeimos gydytojų Lietuvoje trūksta, būtų sunku sulaukti naujų", - neslėpė pavaduotoja.
Nenorėtų prarasti
Klaipėdos psichikos sveikatos centre šiuo metu dirba dvi pensinio amžiaus slaugytojos bei du pagalbiniai darbininkai.
"Būtų labai liūdna, jei kas nors išeitų iš darbo, nes tai geri, patyrę ir sąžiningi darbuotojai", - sakė centro vadovas Aleksandras Slatvickis.
Jo duomenimis, pagalbinio personalo atlyginimas su priedu siekia vos 1200 litų, tad yra grėsmė, kad šie žmonės apsispręs gyventi iš pensijos. Slaugytojų užmokesčio vidurkis praeitais metais buvo 2129 litai, neatskaičius mokesčių.
Ateis iš rajonų
Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vadovės Danguolės Drungilienės duomenimis, šios įstaigos darbuotojų pensininkų yra kokie 3-4 procentai. Tačiau vien iš pensijos pragyventi būtų sunku, todėl, vadovės nuomone, medikai suinteresuoti išsaugoti darbo vietą.
"Kad ir sumažintų pensijas, kaip beskaičiuotum, vis tiek lieka daugiau, - svarstė ji. - Gal nebent ryšis išeiti tas, kuris dirba puse etato, todėl gauna mažai".
Jau dabar gydymo įstaiga sulaukia nemažai prašymų įdarbinti - sudarytas norinčiųjų sąrašas, todėl atsilaisvinus kokiam etatui pasirinkti būtų iš ko. Ypač daug medikų siūlosi iš Kretingos ir Gargždų, kur pagal Sveikatos apsaugos ministerijos planą bus sumažintas teikiamų paslaugų skaičius.
Piktnaudžiauja biuleteniais?
Neseniai "Vakarų ekspresą" pasiekė skundas, neva medikai pensininkai, kuriuos ruošiamasi atleisti iš darbo, dažnai ima nedarbingumo pažymėjimus.
"Jauni žmonės laukia vietų įsidarbinti, o pensininkai jų neužleidžia ir darbo nepalieka. Kad kuo ilgiau išsilaikytų darbe, jie kolegų paprašo išduoti biuletenius", - teigė anonimas, griežtai atsisakęs pasakyti ne tik savo pavardę, bet ir darbovietę.
Sužinoti, ar tai tiesa, "Vakarų ekspresui" nepavyko - laikinai nedarbingų apdraustųjų asmenų apskaita pagal jų amžių, profesiją bei atitinkamai ir jų susirgimo pobūdį "Sodroje" nevedama.
Komentaras
Valdemaras ANUŽIS, "Sodros" Klaipėdos skyriaus vedėjas:
Ar sumažintos pensijos paskatins medikus išeiti iš darbo? Tai kiekvieno žmogaus, šeimos pajamų ir galimybių, noro dirbti mėgstamą darbą, pratęsti profesinę veiklą klausimas. Kartais ne pinigai viską lemia. Kuo ilgesnė profesinė veikla - tuo žmogus jaučiasi geriau. Jei gydytojų būtų per daug arba jei uždirbta pensija leistų jiems oriai gyventi nedirbant - daugelis ir nedirbtų. Bet pensijos neužtikrina žmogaus orumo.
Dirbančius medikus pensininkus reikėtų išsaugoti. Priklausomybės ligų centras praktiškai sustotų, jei pasitrauktų bent keli žmonės. Labai daug metų gydytojų kadrai neatsinaujina Tuberkuliozės ligoninėje. Ar gali tokia sistema patikimai laikytis? Todėl įstaigų steigėjams tenka sunkus ir atsakingas uždavinys rasti sprendimą, kaip išsaugoti tuos žmones.
Genovaitė PRIVEDIENĖ